Rekrutacja
 e-dziennik
 Sport w szkole
 Biblioteka
Projekty
Erasmus+
PROJEKT: NOWOCZESNA EDUKACJA II
Patronaty naszej szkoły
 Stypendia
Wirtualny spacer
Inspektor Danych Osobowych
DOCUMASTER
Geografia

Hydropolis

Hydropolis to jedyny taki obiekt w Polsce i jeden z nielicznych na świecie – wystawa znajduje się w zabytkowym, XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody czystej o powierzchni 4000 m². Zbiornik pełnił swą pierwotną funkcję do 2011 roku, kiedy to został wyłączony z użytku. Po przeprowadzeniu niezbędnych remontów i rewitalizacji, budowlę przekształcono w Centrum Edukacji Ekologicznej.

Świąteczny Kraków

W środę 5 grudnia klasy 2G i 3B pojechały na wycieczkę do Krakowa. Uczniowie zwiedzali Fabrykę Schindlera, czyli Muzeum Historyczne, gdzie poznali wojenne losy miasta oraz historię bohaterskich czynów Oskara Schindlera.

PAN (i) biol- chem

Udało się!! Po długim czasie oczekiwania w końcu pojechaliśmy. Nasze Liceum- klasa druga, o rozszerzeniu biologiczno-chemicznym – dostała zaproszenie do Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych, które jest największym instytutem Polskiej Akademii Nauk na Śląsku. Najpierw wysłuchaliśmy krótkiego i ciekawego wykładu dotyczącego pracy naukowej w Centrum.

Wyjazd do CERN (GENEWA)

Od 4 do 17 listopada uczeń klasy 3D Jacek Jagosz odbył staż w CERN - międzynarodowej placówce badawczej na przedmieściach Genewy. Stało się to za sprawą pilotażowego programu HSSIP, który w przeciwieństwie do wszystkich pozostałych organizowanych przez CERN, był skierowany do osób przed maturą. W etapie Polskim brało udział 23 osoby. Razem mieliśmy wykłady, zwiedzania wielu obiektów, oraz wspólnie spędzaliśmy śladową ilość wolnego czasu która nam pozostawała. Oprócz tego w głównie 2-osobowych grupach tworzyliśmy projekty odpowiadające różnym zagadnieniom z którymi na co dzień zmagają się osoby w CERNie.

Bohumin 2018

W miniony czwartek 29 października pływacy naszej szkoły integrowali się podczas zawodów pływackich z uczniami Gimnazjum im. Franciszka Zivneho w Bohuminie . W bardzo przyjaznej atmosferze pływacy ścigali się na dystansach 50m w stylu grzbietowym, klasycznym, dowolnym i motylku. W sztafetach: 6x 50m stylem dowolnym i stylem zmiennym nasza reprezentacja zwyciężyła. W ogólnej klasyfikacji drużyna dziewcząt i chłopców z Kopera zajęły pierwsze miejsce. Zwycięscy indywidualni i drużynowi zostali nagrodzeni pysznymi słodyczami. Po zakończeniu zawodów uczniowie obu szkół relaksowali się w saunie, jacuzzi i na zjeżdżalni.

Fotograficznie i filmowo…

...minął grupie uczniów naszej szkoły czwartek 15 listopada. Klasa 2c oraz inni zainteresowani uczniowie odwiedzili Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi.

Wycieczka górska

Wycieczka górska dla uczniów Kopera. Termin: 10 listopad 2018r (sobota). Trasa: Górki Wielkie - Zebrzydka - Łazek - Błatnia - Brenna Cetrum. Start: 9:00 (Górki Wielkie przystanek autobusowy koło ronda) Meta 14:30 (Brenna Centrum). Informacje dodatkowe u Pani Aleksandry Cieślar (nauczyciel geografii)

Wizyta w Rezydencji Prezydenta

W 100-lecie odzyskania niepodległości, 8 października 2018r., uczniowie klasy 2g mieli przyjemność zawitać do Rezydencji Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Zameczku na Zadnim Groniu w Wiśle. Poznaliśmy ciekawą historię powstania w Wiśle rezydencji głowy państwa, określaną jako „dar Śląska dla Prezydenta RP”.

Escape room w Katowicach

W poniedziałek 1 października klasa 1G wraz z panią Anną Waszut i Bożeną Michalik pojechała na wycieczkę integracyjną do Katowic. Wspólnie rozwiązywaliśmy zagadki w escape room'ach oraz odwiedziliśmy park trampolin. Dobrze się bawiliśmy, a przede wszystkim pogłębiliśmy nasze relacje w klasie.

Młodzieżowy Rajd Górski

W sobotę 29 września 2018r. uczniowie szkół powiatu cieszyńskiego zebrali się tłumnie na Trzech Kopcach Wiślańskich, gdzie stykają się granice trzech miejscowości: Wisły, Ustronia oraz Brennej. Szczyt położony jest na wysokości 810 m n.p.m. i niedawno udostępniono tutaj nowe schronisko. Rajd młodzieżowy organizowany dwa razy w roku przez PTTK był doskonałą okazją do spopularyzowania góry, na której wcześniej mieścił się tylko skromny drewniany bar. Przez metę jubileuszowego 50 rajdu przewinęło się około 1200 uczniów podstawówek i szkół średnich. Na szczycie nie mogło zabraknąć ekipy z Kopera.

Klasa 1b już zgrana!

Znamy się już z niektórymi od lipca. Za nami wspólnie spędzone trzy tygodnie w Koperze. Na szkolnym korytarzu każdy poznał już swoich klasowych ziomków, ale chyba nie ma lepszej okazji do integracji jak wspólne wyjście na miasto. W czwartek 20 września uczniowie klasy 1B wraz z panią Aleksandrą Cieślar wybrali się na wycieczkę integracyjną po Cieszynie. Nasza wychowawczyni oprowadziła nas po najurokliwszych zakątkach miasta oraz przedstawiła w skrócie jego zarys historyczny.

W podróży dookoła świata

Jak co roku, grupa uczniów naszego liceum wraz z opiekunami odwiedziła partnerską szkołę Evangelisches Trifels-Gymnasium w Annweiler w Niemczech. Gospodarze przygotowali dla nas bardzo bogaty program więc tydzień w Annweiler spędziliśmy interesująco. Wymianę szkolną naszego liceum z niemiecką szkołą Evangelisches Trifels Gymnasium wspiera finansowo organizacja Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

50 Młodzieżowy Rajd Górski

Zapraszamy do udziału w 50 - jubileuszowym Młodzieżowym Rajdzie Górskim na Trzy Kopce Wiślańskie w sobotę 29 września 2018r. organizowanym przez Starostwo Powiatowe w Cieszynie, Urząd Miasta Cieszyna i oddział "Beskid Śląski" PTTK. Szczegóły i zapisy u Pani Cieślar.

Młodopolski Kraków

Śladami Młodej Polski w Krakowie wędrowały w piątek 8 czerwca klasy 2ff i 2aa, wraz z opiekunkami: p. M. Siedlecką, p. A. Waszut i p. E. Śliwką. Uczniowie mieli możliwość zobaczyć słynne dzieła Wyspiańskiego i Mehoffera w Kościele Franciszkanów i w Bazylice Mariackiej. Bardziej dociekliwi zajrzeli do wnętrza Jamy Michalika i przekonali się, dlaczego jedna z karykatur nosi nazwę Pijana Brama Floriańska.

BIOL-CHEM IZOLUJE MATERIAŁ GENETYCZNY!!!

Początkiem czerwca klasa 2 o rozszerzeniu biologiczno chemicznym wzięła udział w bardzo ciekawych zajęciach warsztatowych na które zaprosili nas uczniowie z Bohumina. Pracowaliśmy w dwóch grupach- pierwsza z grup w laboratorium biochemicznym przygotowywała preparaty aby obserwować podziały komórkowe- mitozę-kiełkującej fasoli, oraz aparaty szparkowe roślin; druga grupa-laboratorium chemiczne, miała za zadanie wyizolować materiał genetyczny banana i kiwi.

Wyspa Rab czyli co nieco z Chorwacji

Pozdrowienia z wyspy Rab! To kolejny kraj, który stał się cele wycieczek szkolnych w Koperniku. Gwarantowana pogoda, zabytki, a przede wszystkim dużo odpoczynku: tak można w skrócie opisać naszą wycieczkę na Chorwację,

Po dwóch stronach Tatr

W dniach 21- 22 maja klasa 1G wybrała się na wycieczkę do Zakopanego i na Słowację. Pierwszego dnia podziwialiśmy tatrzańskie widoki i zwiedzaliśmy miasto. Szczególnie podobała się nam wizyta w Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego.

GLOBAL VILLAGE

W niedzielę 27 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w bankiecie w Klubie Podróżnika w Katowicach. Impreza zorganizowana została przez organizację AIESEC. Podczas bankietu poznaliśmy wolontariuszy przybyłych do Polski z różnych krajów Świata. Była również okazja aby spróbować ich tradycyjnych potraw. Już od poniedziałku wolontariusze będą gościć w naszej szkole by prowadzić dla Was warsztaty.

LAZUROWE WYBRZEŻE

Wybrzeże Lazurowe ze swoimi plażami, palmami oraz słońcem przyciąga turystów przez cały rok. Przyciągnęło także i uczniów klasy 2b, głównie z grupy frankofońskiej, w dniach 7-12 maja 2018. Program wycieczki był bardzo atrakcyjny: pierwszego dnia zwiedziliśmy Księstwo Monako, a w nim Muzeum Oceanograficzne, Pałac Księcia, Kasyno Garnier, Café de Paris, ogród egzotyczny. Drugiego dnia udaliśmy się do Wielkiego Kanionu Verdon oraz do Saint Tropez gdzie statkiem popływaliśmy po zatoce milionerów.

Hradczany i Zwinger

W dniach 23-25 kwietnia grupa uczniów klas 1A, 1D i 2B wzięła udział w wycieczce do Pragi i Drezna. Dwa pierwsze dni wycieczki spędziliśmy w Pradze. Zaczęliśmy od Hradczan: Zamku i Katedry św Wita, później spacerowaliśmy Złotą Uliczką i Mostem Karola. Zwiedziliśmy Stare Miasto i przeszliśmy Traktem Kólewskim. Odwiedziliśmy także praski ogród zoologiczny - jeden z największych pod względem powierzchni w Europie.

Goście z Annweiler znów w Koperniku

W ubiegłym tygodniu (08.04 – 15.04. 2018) gościliśmy 21-osobową grupę uczniów oraz ich opiekunów z partnerskiej szkoły Evangelisches Trifels Gymnasium z Annweiler w Niemczech. Nasi goście rozpoczęli tydzień od lekcji języka angielskiego i francuskiego wraz z gospodarzami, po czym zwiedzali nasze miasto. Po powrocie uczestniczyli jeszcze w warsztatach fotograficznych zorganizowanych w szkole.

English and Culture - Leeds

W dniach 31 lipca - 11 sierpnia 2017 r. wzięłam udział w szkoleniu metodycznym dla nauczycieli języka angielskiego w Leeds w Wielkiej Brytanii, który odbył się w ramach programu Erasmus + . Tematem kursu było "A 21st Century Approach for English Teachers", czyli najnowsze i najefektywniejsze sposoby nauczania języka angielskiego.

Aktywne powitanie wiosny

Uczennice z kółka artystycznego –rękodzieła powitały wiosnę bardzo aktywnie. W piątek wybrały się do VIP Bowling w Cieszynie na kręgle. Wspólne wyjście z opiekunką koła było okazją do lepszego poznania się i fajnej zabawy. Chociaż dla większości dziewczyn była to pierwsza styczność z bowlingiem, szybko opanowały grę i złapały bakcyla.

English and Culture - Dublin

W lipcu 2017 roku w ramach programu Erasmus+ spędziłam 2 tygodnie w Dublinie, stolicy Irlandii. Uczestniczyłam w kursie: English and Culture. Methodology of Culture for Teachers of English. W ciągu dwóch letnich tygodni miałam okazję poznać zarówno miasto o ciekawej architekturze jak i jego mieszkańców. Choć pogoda, jak to bywa w tym rejonie świata, była zmienna, każdy dzień udało mi się wypełnić zwiedzaniem jakiegoś interesującego miejsca. W Dublinie średniowieczne, kamienne budynki sąsiadują z nowoczesnymi budowlami z metalu i szkła powodując niejednokrotnie u obserwatora estetyczny „skręt kiszek”. Jest tam wiele muzeów, galerii i parków. W dublińskim Muzeum figur woskowych spotkałam parę ciekawych postaci (patrz: zdjęcia). W Dublinie mogłam podziwiać wikinga w całej okazałości.

Świat matematyki - sesja w Katowicach

21 marca 2018 r. klasy 1D i 2G wzięły udział w XVI Regionalnej Sesji Matematycznej z okazji Międzynarodowego Dnia Liczby Pi. Uczniowie mieli możliwość wysłuchania wykładu dr inż. Jacka Kawy pt. "Jak algorytm widzi świat?" - pracownika naukowego Politechniki Śląskiej oraz dr Jana Acedańskiego "Lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu? O teorii wyboru w warunkach ryzyka." z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pozostałą część sesji wypełniły referaty uczniowskie dotykające zagadnień geometrii, teorii liczb, przestrzeni metrycznych i szeroko pojętych zastosowań matematyki.

Trójwymiarowe perypetie

W piękny słoneczny dzień 13 marca, pełne entuzjazmu klasy 1D i 2D, udały się na warsztaty projektowania 3D do Biblioteki Miejskiej w Cieszynie. Po zajęciu miejsc w nowoczesnej pracowni komputerowej, zostaliśmy serdecznie przywitani przez prowadzącego. Już wtedy wiedzieliśmy, iż zapowiada się super czas. Po krótkim instruktażu, ruszyliśmy do boju! Dwie klasy D kontra druk 3D. Nasze projekty tworzyliśmy w programie TINKERCAD. Mogliśmy puścić wodze fantazji i stworzyć coś nowatorskiego. Podczas krótkiej przerwy czekała na nas słodka niespodzianka, a mianowicie fontanna z czekolady oraz herbatniki! Niestety, nie wiedząc czemu, niespodzianka czekała tylko na klasę 1D co wywołało drobne uczucie zazdrości u starszych kolegów, którzy swój kreatywny proces wspomagali jedynie kawą :)

Lekcja architektury: Politechnika Śląska w Gliwicach

W miniony poniedziałek, na zaproszenie dr hab. inż. architektury Krzysztofa Rostańskiego, grupa młodzieży naszego liceum wybrała się na Wydział Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Młodzież dostała ogromny zastrzyk wiedzy na temat architektury, urbanistyki, projektowania i planowania. Duże wrażenie wywarły także pracownie przeznaczone dla studentów kierunku Architektury Wnętrz.

Zajęcia na Politechnice Śląskiej

5 marca klasy 3H i 2D o rozszerzeniu politechnicznym gościły na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z ofertą uczelni, a także co ważne, odbycia zajęć w pracowniach politechniki. Wykład wprowadzający wygłosił prof. dr hab. inż. Dariusz Kania.Następnie młodzież uczestniczyła w warsztatach pt: „Człowiek – źródło informacji”, „Elektronika samochodowa” oraz „Tajniki światła”. To był dobrze spędzony czas.

Słoneczny kulig klasy 2G

Zima, śnieg, słońce, sople na dachu.. czego chcieć więcej? Trudne pytanie, ale prosta odpowiedź. To wprost idealne warunki do zorganizowania klasowego kuligu. Wyjazd był bardzo udany i nie ma innej opcji niż zaliczenie go przez uczestników do kolejnego udanego wyjazdu z serii "pieczenie kiełbasek zawsze na czasie".

Kulig klas 1b i 1f

W miniony czwartek 15.02.2017r klasy 1b i 1f wybrały się do Wisły na wycieczkę integracyjną w formie kuligu. Trasa rozpoczynała się w Wiśle Czarnem i prowadziła do drewnianej koliby, gdzie przy palenisku młodzież kosztowała regionalnych potraw. W urokliwej zimowej scenerii uczniowie spalali kalorie podczas gier i zabaw na śniegu. Wracając Doliną Białej Wisełki podziwiali uroki beskidzkiej przyrody.

Muzyczne Walentynki

14 lutego klasy 1d i 2d wybrały się na koncert edukacyjny z cyklu „Muzyka – blask, mrok, półcień” w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Przed koncertem, dzięki uprzejmości jednego z wykonawców, mieliśmy okazję zobaczyć salę koncertową od kuchni. Obejrzeliśmy scenę kameralną, zajrzeliśmy na zaplecze wypełnione instrumentami, przechadzaliśmy się korytarzami prowadzącymi do sal prób indywidualnych i sekcyjnych, garderob i studia nagrań. Za każdymi drzwiami kryły się inne dźwięki. Udało nam się również stanąć na scenie głównej sali koncertowej (sali na 1800 słuchaczy) zanim zjawili się na niej muzycy.

Międzynarodowa konferencja w Oxfordzie

We wrześniu miałam przyjemność wziąć udział w XIV Międzynarodowej Konferencji na temat edukacji i rozwoju zorganizowanej przez UKFIET Education and development forum. Konferencja odbyła się w Oksfordzie i zgromadziła ponad 600 uczestników z prawie wszystkich kontynentów wśród których znaleźli się przedstawiciele rządów, władz lokalnych, organizacji charytatywnych, wykładowcy akademiccy, wydawcy, nauczyciele i studenci. Tematem tegorocznej konferencji było „Learning and teaching for sustainable development: curriculum, cognition and context.”