43-400 Cieszyn, Plac Wolności 7b +48 33 85 211 32
 
Spotkanie z Zofią
Dziewiątego kwietnia bieżącego roku minęła 55 rocznica śmierci polskiej powieściopisarki Zofii Kossak-Szatkowskiej, która przez wiele lat była związana ze Śląskiem Cieszyńskim, a ściślej z Górkami Wielkimi. Twórczość Z. Kossak jest nieco zapomniana, co jest m.in. skutkiem świadomej polityki władz PRL-u.
Z tej okazji pani Dorota Kania zaproponowała zorganizowanie szczególnego "party", którym miało być "Spotkanie z Zofią". W związku z tym została przygotowana wystawka dzieł Zofii Kossak oraz swoista fotorelacja z jej życia. Funkcję kuratorek wystawy przyjęły dziewczyny z klasy 1D - Nina Błanik i Kamila Polak.

Zaproszenie do udziału w "spotkaniu..." przyjęły również dwie znawczynie wszelkich zagadnień związanych z pisarką i jej bliskimi. (Z dumą zdradzamy, że obydwie Panie są absolwentkami Kopera!) Pani Diana Pieczonka-Giec - kierownik Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich - bardzo interesująco opowiedziała o ważnych dla Zofii Kossak ludziach, miejscach i wydarzeniach, natomiast pani Joanna Jurgała-Jureczka, pisarka oraz biografka rodu Kossaków z ogromną swadą przedstawiła sylwetki kobiet z rodziny Kossaków, jak również zdradziła sekrety powstawania filmu "Mulier fortis. Kobieta mężna", w którym artyści, badacze-literaturoznawcy i potomkowie Z. Kossak dzielą się refleksjami o tytułowej "kobiecie mężnej". (Obejrzenie filmu oczywiście polecamy! Jest dostępny na VOD.pl.). Uzupełnieniem wydarzeń była "strefa zabawy i rywalizacji", czyli quizy i krzyżówki z nagrodami.
Uczestnicy tego wydarzenia mogli również zapoznać się z prezentacją przygotowaną przez Klaudię Michałek (kl. 1F) i Kingę Bury (1G), a poświęconą pobytowi małżeństwa Kossak-Szatkowskich w Kornwalii.

Pani Joannie Jurgale-Jureczce dziękujemy za wspaniały prezent, którym są trzy powieści jej autorstwa z dedykacjami dla czytelników naszej szkoły.

Cóż! Niewątpliwie, to był intensywny, ale zarazem wspaniały dzień, który starałyśmy się nieco uwiarygodnić stylizacjami z lat 20. i 30. Wybrałyśmy jednak modę codzienną, prostą i bez makijażu, bo taka była najbliższa autorce, co wcale nie oznacza, że była ona osobą "démodé"! Nic z tych rzeczy!

Zofia Kossak, to Osobowość, z którą zdecydowanie warto się spotkać! Wyruszmy w mentalną i realną podróż śladami autorki, zapoznając się chociażby z publikacjami J. Jurgały-Jureczki oraz odwiedzając muzeum w Górkach Wielkich, które dzięki zachowanemu z epoki wystrojowi oraz pracownikom jest prawdziwie domowe! Już to będzie solidnym fundamentem do bliższego poznania! 🙂
Organizacja: Dorota Kania (pomysłodawczyni i koordynator), Izabela Dormowicz, Ewa Mrowiec.
06.06.2023 r.