43-400 Cieszyn, Plac Wolności 7b +48 33 85 211 32
 
Relacje i innowacje w Madrycie.
Dzięki udziałowi w projekcie „Relacje i innowacje” współfinansowanemu z programu Unii Europejskiej Erasmus+ KA1 w dniach od 27 lutego do 5 marca 2022r. trzy nauczycielki z naszej szkoły (pani Maria Mendrek, pani Aleksandra Cieślar i pani Renata Fober) uczestniczyły w kursie szkoleniowym „CLIL – Content and Language Integrated Learning” w Madrycie.
W szkoleniu uczestniczyli także nauczyciele z Niemiec, Słowacji, Włoch, Bułgarii, Rumunii i z Cypru.
Metoda CLIL jest rekomendowana przez Komisję Europejską. Dotyczy zintegrowanego kształcenia opartego na jednoczesnym przekazywaniu treści z dziedziny nauczanych przedmiotów i elementów języka obcego z uwzględnieniem ważnej cechy tej metody jaką jest systematyczna praca w grupie. Podczas tygodniowego szkolenia, które miało przede wszystkim charakter ćwiczeniowo- warsztatowy, mogłyśmy poznać praktyczne użycie tej metody, także poprzez wykorzystanie narzędzi ICT.
Po zajęciach miałyśmy czas na poznanie Madrytu, nowoczesnej stolicy Hiszpanii, drugiego co do wielkości miasta Unii Europejskiej i najwyżej położonej stolicy ok. 600 m n.p.m. Jest to także jedno z najbardziej zielonych miast Europy. Tętniący życiem Madryt może zauroczyć nie tylko pięknymi placami, zabytkami i bogatą ofertą kulturalną, ale także atmosferą. Z miastem związani byli m. in. Ernest Hemingway, Miguel Cervantes i Francisco Goya. Dzisiaj Madryt kojarzony jest przede wszystkim z klubami piłkarskimi, Atletico czy Realem.
Przede wszystkim jednak Madryt jest miastem sztuki. Znajdziemy tu trzy światowej klasy muzea: Prado, Reina Sofia oraz muzeum Thyssen-Bornemisza, w których zobaczymy prace między innymi Vincenta van Gogha, Pabla Picassa (słynny obraz Guernica), Salvadora Dalego czy Francisco de Goya.
Miałyśmy także przyjemność odwiedzić jedno z najstarszych miast w Hiszpanii – Toledo. Toledo - miasto trzech kultur, które wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jak mówi słynne hiszpańskie przysłowie – „Dopóki nie widziałeś Toledo, nie widziałeś Hiszpanii”.
Dziękujemy za możliwość wzięcia udziału w programie, a szczególnie pani Magdalenie Michalik, która wspierała nas podczas przygotowań do wyjazdu i przez cały czas trwania kursu.