II LO Cieszyn

 e-dziennik
PROJEKT: NOWOCZESNA EDUKACJA II
Szczepienia
 Sport w szkole
 E-biblioteka
 Stypendia
Interdyscyplinarna szkoła
Wirtualny spacer
Inspektor Danych Osobowych
Patronaty naszej szkoły
DOCUMASTER
Geografia

Słone piękno podziemnego świata

 

SÓL to potoczna nazwa halitu - chlorku sodu (NaCl), najpopularniejszej przyprawa, używanej również, jako konserwantu żywności. Każdy zna jej smak, ale czy wiemy jak powstała, jak się ją wydobywało i jak dzisiaj się ją pozyskuje? Dlatego w poniedziałek 15 listopada klasa 1g wyjechała do Kopalni Soli w Wieliczce by poznać sekrety soli.

Zwiedzaliśmy unikatową na skalę świata kopalnię, w której pozyskiwanie soli rozpoczęło się w średniowieczu a zakończyło w XX wieku. Teraz to miejsce w doskonały sposób prezentuje geologię tego obszaru oraz bogatą historię i kulturę górnictwo solnego.

Mogliśmy podziwiać niespotykane na powierzchni krajobrazy: solankowe jeziora i przepiękne podziemne komory, w tym niepowtarzalną Kaplicę św. Kingi. Poznaliśmy dawne narzędzia i maszyny górnicze oraz stosowane w przeszłości metody wydobycia i transportu soli.

Słone piękno podziemnego świata Kopalni Soli w Wieliczce urzekło ponownie tych, którzy tam byli już kolejny raz oraz zachwyciło tych, którzy byli tam po raz pierwszy! Gdyż sól to nie tylko biała przyprawa, ale niezwykłe bogactwo kształtów i kolorów, inspiracja dla artystów, środek płatniczy a także lek na choroby.

Wyjazd był możliwy dzięki programowi Nowoczesna Edukacja II- wsparcie kształcenia kompetencji kluczowych uczniów realizowanego w naszej szkole w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.