43-400 Cieszyn, Plac Wolności 7b +48 33 85 211 32
baner
baner
baner
baner
 
Relacje i innowacje w Bolonii
W ramach realizowanego w naszej szkole projektu „Relacje i innowacje”, w dniach od 18 do 24 lipca wzięłam udział w kursie pt. “Effective Classroom Management Strategies for teachers and education staff” współfinansowanym ze środków programu UE Erasmus+ KA1.
Szkolenie miało miejsce w na wskroś włoskim mieście – Bolonii, do której przyjechali także nauczyciele z innych krajów, takich jak Rumunia, Chorwacja i Szwajcaria.
Podczas zajęć omawialiśmy psychologiczne aspekty istotne w dydaktyce, a w szczególności rolę empatii oraz emocji w procesie nauczania i uczenia się. Dyskutowaliśmy także o tzw. growth mindset, czyli rozwojowym podejściu do możliwości ludzkiego mózgu, które traktuje uczenie się jako proces. Innym obszarem do wymiany doświadczeń było opracowanie wspólnego, sprzyjającego rozwijaniu kreatywności środowiska klasowego, w którym uczeń czuje się dobrze i bezpiecznie. W kolejnych dniach kursu poszerzaliśmy umiejętności wykorzystania narzędzi ICT oraz metodę ‘odwróconej klasy’. Ostatniego dnia zgłębiliśmy kwestię radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych oraz roli skutecznej komunikacji. Wielkim atutem szkolenia, oprócz istotnych w pracy nauczyciela zagadnień, były kompetencje i temperament prowadzącej szkolenie Giulii, która zadbała o to, by nie brakowało nam również okazji do śmiechu oraz … włoskiej kawy!
Już pierwszego dnia, mieliśmy okazję do integracji przy wspólnych posiłkach i zwiedzaniu miasta. Sympatyczny Diego oprowadził nas kilka razy po Bolonii: szlakiem 7 sekretów, szlakiem słynnych pałaców i kościołów, a także szlakiem kuchni włoskiej. Miasto charakteryzują tzw. portyki, czyli podcienia, którymi można przejść przez całe historyczne centrum i które łącznie mają ok. 40 km. Zwiedziliśmy także budynek uniwersytetu bolońskiego, uważanego za najstarszy na świecie. Piękne widoki na miasto ujrzeliśmy z (lekko przekrzywionej) wieży Asinelli, po pokonaniu prawie 498 schodów. Wyjątkową atmosferę miasta tworzą młodzi ludzie, studenci, którzy w tym czasie świętowali w barach i restauracjach ukończenie studiów.
Dziękuję za możliwość wzięcia udziału w programie, szczególnie Pani Magdalenie Michalik za pomoc w organizacji wyjazdu i wsparcie na różnych jego etapach:) !
Autor: Aleksandra Żołnowska