II LO Cieszyn

 e-dziennik
PROJEKT: NOWOCZESNA EDUKACJA II
Szczepienia
 Sport w szkole
 E-biblioteka
 Stypendia
Interdyscyplinarna szkoła
Wirtualny spacer
Inspektor Danych Osobowych
Patronaty naszej szkoły
DOCUMASTER
Geografia

Projekty Caritas

 

W ramach projektu #Czas na młodzież 2019 będącego częścią Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej młodzież naszego Liceum bierze udział w dwóch projektach.

Pierwszy z projektów „ Śląsk Cieszyński znany i nieznany” realizowany przez uczennice klas trzecich Agnieszkę Jaworską, Sabinę Morcinek i Aleksandrę Strach ma na celu propagowanie mniej popularnych miejsc, zwyczajów i kultury Śląska Cieszyńskiego. Projekt zakłada stworzenie ulotki, broszury w myśl zasady „ cudze chwalicie swego nie znacie”, która odkryłaby dla Was miejsca naszej małej ojczyzny, o których, będąc tak blisko, nie wiecie.

Drugi projekt nosi swojską nazwę „ Kiecki stela” i dotyczy historii i metod wykonywania tradycyjnych strojów noszonych na Śląsku Cieszyńskim. Uczennice klasy 2s : Karolina Dynek, Magdalena Juroszek , Martyna Kałuża,Paulina Pachuta poznają różne techniki haftu wykorzystywanego na Śląsku Cieszyńskim , których uczą się i wykonują różne , na tę chwilę , małe elementy, które możecie zobaczyć na dołączonych zdjęciach. Haft krzyżykowy, płaski, warkoczykowy czy istebniański nie jest im obcy :)

Efektem końcowym projektu będzie wykonanie żywotka do stroju cieszyńskiego oraz zaprezentowanie go młodszym kolegom.

Odkryjcie zwyczaje i odkurzcie tradycje cieszyńskiej ziemi, są one dziedzictwem Waszym i potomków! Decyduje o tym, kim jesteśmy i skąd przychodzimy.