Wskazówki dotyczące nauki w domu
DRODZY UCZNIOWIE, OTO WSKAZÓWKI DO SAMODZIELNEJ NAUKI W DOMU
1. Przede wszystkim, należy zorganizować dobre warunki do nauki- w miarę posprzątany pokój (tak, aby bałagan nie odwracał uwagi od nauki), dobre oświetlenie (najlepiej naturalne albo lampka po odpowiedniej stronie), przewietrzony pokój (świeże powietrze jest ważne, ponieważ dotlenia mózg i łatwiej się uczyć), to podstawowe kwestie, o które należy zadbać przed nauką.
2. Wyłącz lub wycisz telefon i odłóż go w takiej odległości, aby nie kusiło Cię zerkanie do niego w trakcie nauki. Powyłączaj Fb, Snapa, Insta i inne portale społecznościowe, które mogłyby niepotrzebnie odwracać Twoją uwagę.
3. Uczenie się w łóżku nie jest skuteczne, ponieważ ten mebel kojarzy się naszemu mózgowi z relaksem i spaniem, a nie z koncentracją i nauką. Zdecydowanie wskazane jest biurko lub stolik, przy którym wygodnie usiądziecie – to tam powinno się zgromadzić potrzebne materiały, żeby nie tracić czasu na poszukiwania oraz zbędne chodzenie po pokoju.
4. Pamiętaj, że biurko powinno być posprzątane- trzymaj tam tylko te rzeczy, które akurat są Ci potrzebne do nauki.
5. Zorganizuj i zaplanuj sobie czas nauki- rozpisz, czego chcesz się nauczyć i ile chcesz, żeby zajęło Ci to czasu. Jeżeli tego nie zrobisz, możliwe, że Twoja nauka będzie rozciągać się w nieskończoność.
6. Warto uczyć się blokami tak, aby między nauką robić sobie przerwy, np. 45 min. matematyki, 45 min. polskiego, a między nimi zrobić sobie 10 minutową przerwę na przeczytanie gazety, sprawdzenie poczty, obejrzenie jakiegoś programu w telewizji, przeciągnięcie się i w ogóle wstanie od biurka.
7. Podczas przerwy dobrze jest wywietrzyć pokój i przez jakiś czas popatrzeć w dal, np. na horyzont. Jest to ważne dla skupienia wzroku. Ucząc się cały czas skupiamy wzrok przed sobą w bardzo niewielkiej odległości. Aby mięśnie oka trochę odpoczęły należy swoje skupienie wzroku przenieść najdalej, jak się da.
8. Warto czytać i powtarzać treści, których się uczymy na głos. W ten sposób wykorzystujemy dwa kanały nauki- wzrokowy oraz słuchowy. Im więcej zmysłów będziemy używali do nauki, tym łatwiej i szybciej zapamiętamy to, co trzeba.
9. Muzyka- sprawdź, czy Tobie muzyka w trakcie nauki pomaga, czy bardziej przeszkadza. Jeżeli przeszkadza, to wszystko powyłączaj tak, by mieć kompletną ciszę, jeżeli Ci odpowiada, to puść sobie coś spokojnego w tle, najlepiej bez tekstu, który będzie przyciągał Twoją uwagę.
10. Należy się dobrze wysypiać. W zaśnięciu mogą Ci pomóc wieczorne spacery, wietrzenie pokoju, relaksująca kąpiel, spokojna, relaksacyjna muzyka, można także spróbować poczytać książkę. Dobrym sposobem jest także relaksacja, by odpocząć i się odstresować. Sen jest bardzo ważny, ponieważ obniża poziom stresu, którego w naszych czasach nikomu nie brakuje.
11. Przy nauce nie należy przesadzać z mocną herbatą czy kawą. Lepsza będzie woda – niegazowana mineralna lub zwykła przegotowana. Można do niej dorzucić kawałek cytryny- witamina C zawsze jest przydatna.
a. Woda pomaga w przemianach biochemicznych w mózgu, które sprzyjają efektywnemu uczeniu się. Zdecydowanie nie wolno sięgać po środki pobudzające, bo działają na krótką metę.
b. Napoje energetyczne są bardzo niezdrowe i tak naprawdę ich nie potrzebujecie.
12. Warto pamiętać o prostych ćwiczeniach relaksacyjnych: odprężających, rozluźniających, przede wszystkim oddechowych. Wdech zawsze bierzcie przez nos! Taki sposób oddychania pomaga usuwać z organizmu kortyzol, czyli hormon stresu. Oddychanie przez usta tylko wspomaga wydzielanie kortyzolu, ponieważ organizmowi kojarzy się to z zagrożeniem i adrenaliną. Wdech nosem, wydech jak chcesz, ale powoli ;) Staraj się oddychać przeponowo.
13. Cel uświęca środki. W tym wypadku również jest bardzo ważny cel. Jesteśmy tak skonstruowani, że mamy motywację do pracy i nauki, gdy widzimy w tym jakiś cel. Warto, aby każdy z Was dostrzegł swój cel w nauce i odnalazł w nim sens. :)
Kamila Wąchała