43-400 Cieszyn, Plac Wolności 7b +48 33 85 211 32
baner
baner
baner
 
Projekt ŁĄCZKA
W niedzielę 1 marca przypada Dzień Pamięci o ,,Żołnierzach Wyklętych’’. Z kolei 19 lutego grupa uczniów biorących udział w projekcie ,,Łączka’’ wraz z panią Iloną Morcinek wyjechała do Warszawy, by zobaczyć miejsca kaźni i pochówku żołnierzy podziemia antykomunistycznego.
W planie wyjazdu było spotkanie z historykami i zwiedzanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL na Rakowieckiej, które było głównym miejscem przetrzymywania, torturowania i tracenia przeciwników systemu władzy w powojennej Polsce. Uczniowie zobaczyli m.in. Blok nr 10 będący główną katownią SB, gdzie w tym momencie urządzona jest wystawa zdjęć, cytatów i przedmiotów wykopanych z masowych mogił. Miejscami szczególnie działającymi na wyobraźnię był tzw. ,,mokry karcer’’, gdzie skazańcy trafiali za naruszanie regulaminu więziennego i stojąc po kolana w lodowatej wodzie słuchali jak za ścianą dokonują się rozstrzelania ich towarzyszy. Dodatkowo pan major SW, który oprowadzał młodzież po więzieniu pokazał piwnicę, w której wykonywano karę śmierci przez powieszenie oraz ścianę straceń. Szacunki wskazują na ok. 300 ofiar pozbawionych życia w tym miejscu.
Kolejnym etapem wyjazdu był Cmentarz Powązkowski, konkretnie kwatera ,,Ł’’, gdzie przez lata władze komunistyczne grzebały więźniów politycznych poza rejestrem i bez jakichkolwiek oznaczeń. Ciała wszystkich pochowanych na kwaterze ,,Ł’’ zostały ekshumowane, a w ich miejscu znajduje się panteon, którego ściany są sukcesywnie zapełniane nazwiskami kolejnych zidentyfikowanych żołnierzy.
Grupa z Kopera zyskała nowe doświadczenia i wiedzę, która emanuje z miejsc pamięci i wielkiego poświęcenia bohaterów niezłomnych.