II LO Cieszyn

 e-dziennik
PROJEKT: NOWOCZESNA EDUKACJA II
Szczepienia
 Sport w szkole
 E-biblioteka
 Stypendia
Interdyscyplinarna szkoła
Wirtualny spacer
Inspektor Danych Osobowych
Patronaty naszej szkoły
DOCUMASTER
Geografia

Jak uczą się Wikingowie w krainie ognia i lodu?

 

Pani Maria Mendrek z końcem marca wzięła udział w kursie "Structured Educational Visit to Schools and Training Seminar in Iceland" w ramach programu Erasmus +. W ciągu tygodnia nasza nauczycielka matematyki miała możliwość poznać jeden z najlepszych systemów edukacji w Europie, ze szczególnym uwzględnieniem szkół ponadpodstawowych. Kurs rozpoczął się od poznania historii i sztuki islandzkiej, które stanowią podstawę do zrozumienia tożsamości narodowej Islandczyków.

Chcąc jednym zdaniem opisać istniejący na wyspie systemem szkolnictwa, to można ująć to w ten sposób: "Szyty na miarę potrzeb każdego ucznia."

Każdy uczeń szkoły średniej sam wybiera przedmioty, których chce się uczyć, a klasy są tworzone nawet dla jednostki. Szkoła, jako instytucja, jest od wspierania w rozwoju. Co ciekawe, Islandczycy bardzo cenią wytwór rąk własnych, w związku z czym najbardziej popularne jest szkolnictwo zawodowe. Wiadomym jest, że całego systemu nie da się przenieść na grunt polski, przede wszystkim ze względów ekonomicznych, ale są pewne elementy, które można zaimplementować.