43-400 Cieszyn, Plac Wolności 7b +48 33 85 211 32
 
Spotkanie z podróżnikiem
Co wiemy o odległym kraju jakim jest Gujana Francuska? Może tyle, że była to dawna kolonia, że leży w Ameryce Południowej …
Właśnie dlatego młodzież z klasy 1A wybrała się 15 listopada 2023 r. na prelekcję podróżniczą zorganizowana przez Bibliotekę Miejską w Cieszynie. Spotkanie z podróżnikiem, reportażystę Tomaszem Owsianym było niezwykle ciekawe. Prelekcja o intrygującym tytule "Gujana Francuska. Kraj naprawdę, kraj na niby" pokazała uczestnikom tego spotkania, że dawna kraina niewolnictwa i kolonii karnych ten skrawek Francji i Unii Europejskiej w Ameryce Południowej to niezwykła mozaika sztucznie zestawionych ze sobą kultur, które ze sobą bardziej lub mniej współistnieją. Tomasz Owsiany w trakcie samotnej, pięciomiesięcznej podróży reporterskiej podjął próbę przekrojowego spojrzenia na ten fragment świata. Zgłębiał gujańską rzeczywistość między innymi u ciemnoskórych Maronów uczestniczył w ceremonii przesłuchania zmarłego i poznawał wielowymiarową sztukę ludową „tembé”. Żyjąc z Indianami Teko i Wayana, obserwował skutki ich postępującej modernizacji i wpływu cywilizacji zachodu. Zamieszkał też u starego szamana i proroka Pidimy, który niegdyś założył swój własny kult „cargo”. U Indian Wayampi, w najbardziej oddalonej wsi w kraju, przekonał się, jak silna potrafi być niechęć wobec fotografii. U Hmongów przy siekaniu mięsa i rodzinnym świętowaniu, gromadził historie ich ucieczki z ogarniętego wojną Laosu i życia na gujańskiej ziemi. Nad rzeką Maroni pomieszkiwał w artystycznym squat’cie wśród francuskich outsiderów. W miastach na wybrzeżu odnalazł rodzinę Kreoli wysiedlonych przymusowo przy budowie Gujańskiego Centrum Kosmicznego. Przeniknął też do świata „garimpeiros” czyli nielegalnych poszukiwaczy złota – najgroźniejszej siły i największej „plagi” gujańskiego interioru. Przypatrywał się jak francuskie prawo i zachodnie wzorce wpływają wprost na codzienność mieszkańców Amazonii.
To ponad godzinne spotkanie dostarczyło wszystkim wielu wrażeń, dało możliwość zadaniu wielu pytań i poznaniu niezwykle ciekawego a zarazem mało znanego zakątka naszej planety.