43-400 Cieszyn, Plac Wolności 7b +48 33 85 211 32
baner
baner
baner
 
Finisaż konkursu MIKOŁAJ KOPERNIK W 50 ODSŁONACH
Finisaż Regionalnego konkursu „Mikołaj Kopernik w 50 odsłonach”
We wtorek 24 października 2023 roku odbył się finisaż konkursu poświęconego patronowi naszej szkoły Mikołajowi Kopernikowi, w którym wzięli udział Laureaci i ich Opiekunowie. Zwycięskie prace były wyłonione spośród dziewięćdziesięciu ośmiu, jakie dotarły do nas z pięciu szkół.
Na etapie wstępnych przygotowań wydawało się, że udział Wszystkich zaproszonych Gości będzie bardzo skomplikowany, żeby nie powiedzieć arcytrudny, ponieważ w jednym dniu o tej samej porze mieli się spotkać artyści z różnych placówek, a dokładnie z Częstochowy, Żywca oraz Cieszyna. Mimo obaw Wszyscy spotkaliśmy się w komplecie.
W trakcie finisażu Pani Dyrektor Regina Rakowska wręczyła nagrody (Zwycięzcy i Wyróżnieni Konkursowicze) oraz drobne podziękowania (Opiekunowie). Mieliśmy również przyjemność wysłuchać interpretacji znanych utworów muzycznych w wykonaniu Antosi Kraszewskiej, uczestniczki piątej edycji „The Voice Kids”. Po oficjalnej części był czas na wzajemne poznanie się i rozmowy przy słodkim poczęstunku.
Aby ten dzień nie był dla Uczestników „z gatunku” standardowy została przygotowana niespodzianka, którą była wizyta w Muzeum Śląska Cieszyńskiego. I chyba dla większości ten punkt naszego wydarzenia okazał się niezłą gratką, ponieważ najpierw w cieszyńskim Parku Pokoju p. Urszula Górnicka-Herma, jako współtwórczyni obiektu upamiętniającego osobę Leopolda Jana Szersznika z Tomaszem Hermą, omówiła symbolikę i proces tworzenia pomnika tego zasłużonego dla Śląska Cieszyńskiego jezuity, a następnie kustosz – p. Maksymilian Kapalski [ Muzeum Śląska Cieszyńskiego ] wręcz „zasypał” nas nie tylko rzetelną wiedzą z regionu od najdawniejszych jego czasów po współczesne, ale też rozmaitymi ciekawostkami historycznymi! (Było tak superowo, że nawet muzealny jednorożec szczerzył ze szczęścia zęby w pełnym uśmiechu do nas! (Proszę sprawdzić na fotkach. Tam jest niezbity dowód, że naprawdę tak było! 😉 ) Mamy nadzieję, że Cieszyn i jego bogactwo kulturowe Wszystkich zachwyciło. (Okazało się bowiem, że nawet niektórzy „Cieszyniacy” odwiedzili Muzeum po raz pierwszy.) Mamy też nadzieję, że dla Wszystkich to był czas, którego nigdy nie będą chcieli zapomnieć!
Ewa Mrowiec i Izabela Dormowicz
Obszerny fotoreportaż w poście poniżej!
O profesjonalne fotograficzne kadry w trakcie finisażu zadbała Patrycja Szczechla, w przestrzeni muzealnej amatorskie ujęcia wykonała Ewa Mrowiec.

P.S.
1. Dziękujemy ❤ :
-Dyrekcji i Radzie Rodziców naszej szkoły za pomoc w organizacji finisażu,
-Dyrekcjom wszystkich placówek, które umożliwiły Opiekunom Uczestników konkursu na udział w finisażu,
-Antosi Kraszewskiej i Jej Mamie za przyjęcie zaproszenia oraz uświetnienie finisażu pięknem muzycznych dźwięków,
- Dyrekcji Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie, w szczególności zaś kustoszowi Muzeum - p. Maksymilianowi Kapalskiemu, za wspaniałe przyjęcie nas w tym poruszającym i umysł, i oko miejscu,
-P. Patrycji Szczechli za oprawę fotograficzną,
-P. Urszuli Górnickiej-Hermie – za merytoryczną pomoc w organizacji konkursu od strony artystycznej,
-Uczniom – Frankowi Foltynowi i Igorowi Hareńczykowi za pomoc w „ogarnięciu” nagłośnienia,
-Nauczycielom i Uczniom za pomoc w pozornie drobnych sprawach (przeniesienie czegoś, sugestia organizacyjna itp.), ale dla nas bezcennych oraz grupie Uczniów z p. Magdą Woźniak-Chroboczek za uczestnictwo w spotkaniu,
-Wszystkim, którzy wzięli udział w organizowanych przez nas zmaganiach.
2. Dla przypomnienia prezentujemy werdykt Jury:
1. I MIEJSCE
-Alicja Gaudy, kl. 3G, VII LO im. M. Kopernika w Częstochowie, Opiekun: Katarzyna Kornecka-Nalewajka;
2. II MIEJSCE
-Natalia Dudek, kl. 1F, II LO im. M. Kopernika w Cieszynie, Opiekun: Urszula Górnicka-Herma;
-Anna Kubaczka, kl. 1F, II LO im. M. Kopernika w Cieszynie, Opiekun: Urszula Górnicka-Herma;
3. III MIEJSCE
-Anna Adamczyk, kl. 2A, I LO im. M. Kopernika w Żywcu, Opiekun: Dorota Babińska-Waluś;
-Emilia Cebrat, kl. 1B, I LO im. M. Kopernika w Żywcu, Opiekun: Dorota Babińska-Waluś;
4. WYRÓŻNIENIA
-Oliwia Wołczuk, kl. 2A, I LO im. M. Kopernika w Żywcu, Opiekun: Dorota Babińska-Waluś;
-Maja Kołodziejczak, kl. 2A, I LO im. M. Kopernika w Żywcu, Opiekun: Dorota Babińska-Waluś;
-Antoni Waligóra, kl. I B, I LO im. M. Kopernika w Żywcu, Opiekun: Dorota Babińska-Waluś;
-Nikola Zawada, kl. 2A, ZSB Cieszyn, Opiekun: Bożena Michalik; -Nika Peradze, kl. 1E, I LO im. A. Osuchowskiego w Cieszynie, Opiekun: Romana Schmidt-Król, Regina Tekla;
-Jakub Habarta, kl. 1G, II LO im. M. Kopernika w Cieszynie, Opiekun: Urszula Górnicka-Herma;
-Iwo Krzempek, kl. 3G, II LO im. M. Kopernika w Cieszynie; Opiekun: Urszula Górnicka-Herma.
EM, ID