43-400 Cieszyn, Plac Wolności 7b +48 33 85 211 32
baner
baner
baner
 
Kopernik z wizytą w Nadrenii-Palatynacie
W dniach 15-22 września 2023 r. uczniowie naszego liceum uczestniczyli w wymianie polsko-niemieckiej w szkole partnerskiej w Annweiler am Trifels. W piątek późnym wieczorem dotarliśmy do naszych rodzin goszczących, które serdecznie nas przywitały. Weekend spędziliśmy razem z nimi, konwersując zarówno w języku niemieckim, jak i angielskim oraz zwiedzając różne ciekawe miejsca.
Poniedziałek był dla nas pierwszym dniem w tamtejszej szkole. Lekcje rozpoczęliśmy wspólnie językiem niemieckim, a następnie udaliśmy się na zajęcia do naszych partnerów. Mogliśmy zobaczyć jak one przebiegają i w jaki sposób się uczą. Następnie zostaliśmy ciepło przywitani przez dyrektora szkoły. Odwiedziliśmy również w ratuszu burmistrza, który opowiedział nam o Annweiler i tamtejszej okolicy, o swojej pracy oraz dawnej wizycie (jeszcze jako uczeń) w Cieszynie, którą bardzo dobrze wspomina. Na zakończenie dnia wybraliśmy się na kryty basen, w którym spędziliśmy razem miłe chwile.
We wtorek rano pojechaliśmy na całodniową wycieczkę do Strasburga. Razem z przewodnikiem zwiedzaliśmy zakamarki miasta, uliczki oraz poznaliśmy historię tego cudownego miejsca. Kolację zjedliśmy wspólnie w restauracji Mühlenhof w Heuchelheim-Klingeln, która należy do rodziców jednej z niemieckich koleżanek.
Środę rozpoczęliśmy od lekcji w szkole, a następnie zwiedziliśmy najsłynniejszy zabytek Annweiler, jakim jest Twierdza Trifels.
W czwartkowy poranek wzięliśmy udział w zajęciach wychowania fizycznego, w lekcji geografii oraz języka angielskiego. Po południu wszyscy razem udaliśmy się pociągiem do miasteczka Deidesheim, gdzie zwiedzaliśmy miejscową winnicę. Sami mogliśmy spróbować swoich sił w zbieraniu winogron. Na koniec zostaliśmy poczęstowani pyszną zupą ziemniaczaną oraz typowym dla tego regionu plackiem (Flammkuchen).
W ostatni dzień naszych wojaży uczestniczyliśmy w zajęciach artystycznych prowadzonych przez tamtejszego nauczyciela plastyki, który, jak się później okazało, wie dosyć dużo o naszej polskiej kulturze. W samo południe zostaliśmy pożegnani przez dyrekcję szkoły oraz naszych niemieckich kolegów. Popołudniu udaliśmy się w drogę powrotną do Cieszyna.
Wymiana dostarczyła nam wielu niezapomnianych przeżyć, które na długo pozostaną w naszej pamięci. Za pośrednictwem mediów społecznościowych pozostajemy z naszymi partnerami z Niemiec w stałym kontakcie i już za nimi tęsknimy.
Wymianę uczniów współfinansowała organizacja Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.