43-400 Cieszyn, Plac Wolności 7b +48 33 85 211 32
 
Międzynarodowe warsztaty biologiczno-chemiczne
Jak co roku, końcem maja, na zaproszenie naszej partnerskiej szkoły z Bohumina, wybraliśmy się pod opieką Pani Joanny Szlaur na warsztaty z biologii i chemii. Pogoda dopisywała, humory świetne, więc zaraz po godzinie 7.00 ruszyliśmy pociągiem z Czeskiego Cieszyna w kierunku Bohumina.
Przywitano nas serdecznie, a następnie podzieleni na zespoły, przeszliśmy do pracowni biologicznej i laboratorium by rozpocząć zajęcia.
Na zajęciach uczniowie w grupach polsko-czeskich, mieli za zadanie wyizolować DNA z banana, cebuli i kiwi oraz rozdzielić barwniki- chlorofil, antocyjany i karotenoidy metodą chromatografii bibułowej. Swoją pracę należało dokumentować, robić notatki i zdjęcia.
Po krótkiej przerwie na posiłek,uczniowie przystąpili do przygotowania prezentacji dotyczących wyników swojej pracy. Na zakończenie przedstawiali swoje prace. Nieważne czy uczniowie idealnie przygotowali preparat lub czy dobrze złożyli filtr do sączenia, ważne że znaleźli wspólny język ze swoimi czeskimi kolegami, że potrafili pracować w grupach i że ta praca przyniosła im dużo satysfakcji!!
Dziękuję klasie 2f!!
PS: a przy okazji możemy pochwalić się wywiadem w czeskiej telewizji :)