II LO Cieszyn

 e-dziennik
PROJEKT: NOWOCZESNA EDUKACJA II
Szczepienia
 Sport w szkole
 E-biblioteka
 Stypendia
Interdyscyplinarna szkoła
Wirtualny spacer
Inspektor Danych Osobowych
Patronaty naszej szkoły
DOCUMASTER
Geografia

Erasmus+, cooperation in Helsinki

Dzięki udziałowi w projekcie Erasmus+ „Relacje i innowacje” uczestniczyłam w dwutygodniowym kursie organizowanym w Helsinkach "Learning Through Collaboration and Cooperation and Introduction to the Finnish Education Model".

Kurs miał na celu przybliżenie zasad efektywnej współpracy i komunikacji, zarówno uczniów na lekcji, jak również nauczycieli podczas realizacji projektów szkolnych i międzynarodowych.

Na kursie poznałam i przetestowałam wiele praktycznych rozwiązań zachęcających uczniów do większej współpracy na lekcji i pomagania sobie nawzajem w uczeniu się i rozwiązywaniu problemów.

Udział w kursie był też okazją do nawiązania znajomości z nauczycielami z innych krajów Unii Europejskiej i szansą na rozpoczęcie nowych działań projektowych. Podczas kursu, zapoznałam się również z fińskim systemem edukacji, który jest uznawany za jeden z najlepszych na świecie.

Helsinki to miasto dość kameralne, ciche i spokojne, idealne na kilkudniowy wypad. Może nie oferuje zbyt dużo atrakcji, ani słynnych zabytków, ale dzięki położeniu na kilkudziesięciu wysepkach nad Zatoką Fińską, ma niepowtarzalną atmosferę i urok. Nawet w deszczu. Jest to miasto idealne dla miłośników pieszych wędrówek, książek (w Helsinkach jest kilka fantastycznych bibliotek, każda inna i niepowtarzalna), kawy (Finowie wygrywają w rankingach na największe spożycie kawy na świecie) oraz oczywiście dla wielbicieli "Muminków" Tove Jansson. Udział w kursie był okazją do wymiany doświadczeń i pomysłów na przyszłą współpracę z fantastycznymi nauczycielami z Bułgarii, Finlandii, Hiszpanii, Niemiec, Portugalii, Węgier i Włoch oraz umożliwił poznanie nowych metod i narzędzi pracy na lekcji.

Projekt „Relacje i innowacje” 2020-1-PL01-KA101-080255 jest finansowany ze środków programu Unii Europejskiej Erasmus+.(Magdalena Michalik)