II LO Cieszyn

 e-dziennik
PROJEKT: NOWOCZESNA EDUKACJA II
Szczepienia
 Sport w szkole
 E-biblioteka
 Stypendia
Interdyscyplinarna szkoła
Wirtualny spacer
Inspektor Danych Osobowych
Patronaty naszej szkoły
DOCUMASTER
Geografia

Uczymy się na Politechnice Śląskiej

 

W piątek 5 listopada uczniowie ostatnich klas naszego liceum odwiedzili gościnne progi Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Młodzi pasjonaci matematyki (i innych przedmiotów ścisłych) mogli nie tylko poznać Kampus najlepszej górnośląskiej uczelni technicznej, a równocześnie skonfrontować swoją wiedzę teoretyczną z różnymi zagadnieniami praktycznymi w czasie ciekawych warsztatów przygotowanych dla nich przez kadrę uczelni. 

Oprócz warsztatów z programowania, poznali m.in. tajniki bezprzewodowych sieci sensorowych; oraz różnych zagadnień związanych ze światłem, optyką itd. Szczególnie ciekawe okazało się zwiedzanie pracowni Instytutu Fizyki, w tym m.in. Zakładu Zastosowań Radioizotopów, gdzie na własne oczy mogliśmy zobaczyć jak pracownicy Politechniki służą archeologom, przyrodnikom i klimatologom datując skarby sprzed tysiącleci: ciosy mamutów, kości wielorybów oraz inne śladów działalności przyrody i człowieka. 

Dowiedzieliśmy się m.in. że to właśnie dzięki naukowcom Politechniki w Gliwicach o blisko 200 lat "postarzono" znaleziska ze słynnego grodu w Biskupinie, którego drewniane pozostałości - dzięko zastosowaniu metody C14 i dendrochronologii - precyzyjnie wydatowano na rok 748 p.n.e., tym samym zbliżając jego powstanie do czasów założenia Rzymu, który miał powstać (wg. legendy i najnowszych badań  w tym samym czasie (konkretnie ok. 753 roku p.n.e.). 

Uczniowie naszej szkoły w miłej atmosferze spędzili piątkowe popołudnie w Gliwicach, a to za sprawą projektu...