II LO Cieszyn

 e-dziennik
PROJEKT: NOWOCZESNA EDUKACJA II
Szczepienia
 Sport w szkole
 E-biblioteka
 Stypendia
Interdyscyplinarna szkoła
Wirtualny spacer
Inspektor Danych Osobowych
Patronaty naszej szkoły
DOCUMASTER
Geografia

My Finnish Experience

 

W dniach 03-09.10.2021r. wzięłam udział w kursie "Structured Educational Visit to Schools & Training Seminars in Finland" w ramach programu Erasmus+ "Relacje innowacje".
Głównym założeniem kursu było poznanie systemu edukacji, który obecnie jest najlepszym na świecie.
Przez cały tydzień brałam udział w wykładach i spotkaniach z nauczycielami fińskich szkół każdego typu - zaczynając od przedszkoli, a kończąc na kształceniu dorosłych. Miałam możliwość odwiedzenia dwóch szkół - niestety z powodu trwającej pandemii - tylko po opuszczeniu budynków przez uczniów. Dzięki nowoczesnym technologiom, wykorzystując narzędzia do kształcenia na odległość, w trakcie seminariów połączyliśmy się z uczniami jednego z helsińskich liceów - była to okazja do poznania ich punktu widzenia na system uczenia się w Finlandii.

Oczywiście systemu szkolnictwa nie da się zrozumieć w oderwaniu od kultury i historii kraju, dlatego w trakcie kursu mieliśmy możliwość poznania i odwiedzenia najważniejszych miejsc w Helsinkach.

Finowie mówią o sobie, że są pragmatyczni, małomówni, ale szczęśliwi. W 2020 roku okrzyknięto Helsinki najlepszym miejscem do życia i takie jest. Finowie mocno związani są z naturą, szaleją na punkcie sauny i karaoke.