43-400 Cieszyn, Plac Wolności 7b +48 33 85 211 32
 
Ósmoklasiści, konkurs rozstrzygnięty!
Podczas tegorocznych dni otwartych warsztaty dla ósmoklasistów dotyczące języka polskiego były poświęcone kreatywnemu pisaniu opartemu na poszukiwaniach językowych profesora Jerzego Bralczyka. Po krótkim wprowadzeniu dotyczącym pochodzenia nazw dzisiaj uznawanych za rdzennie polskie i przejrzeniu ciekawostek zaczerpniętych z książki „Jeść!!!” uczniowie stanęli przed nie lada wyzwaniem. Używając wyobraźni, mieli wymyślić i napisać historię pochodzenia jednego z czterech słów: pomarańczy, chleba, coca-coli lub pierogów. Poniżej prezentujemy najciekawsze i zwycięskie realizacje zadania konkursowego, a ich autorom gratulujemy kreatywności i dbałości o język!
1. Pseudonim lub nazwisko: Emi.
Nazwa rzeczy opisywanej: pierogi.
Opis: Pewien starzec o imieniu Pie był pasterzem. Od dzieciństwa pasł owce, a od bardzo niedawna także barany górskie, które do niego dołączyły, gdy wędrował po starych polskich górach. Pie tak bardzo zainteresował się tymi zwierzętami, że zaczął je studiować. Ich budowa, zachowania, zwyczaje, ciekawiło go wszystko. Pewnego ranka mężczyzna nie miał pojęcia, co zrobić na obiad. Wpadło mu do głowy danie inspirowane tymi ssakami. Postanowił wypchać ciasto z wody i mąki owczym mięsem i zwinąć w charakterystyczne dla baranów rogi. Po ich ugotowaniu dumny Pie chwalił się swoim sąsiadom, którzy przekonali się o wspaniałości tego dania. Odtąd przyjęła się nazwa „pierogi”, pochodząca od imienia twórcy oraz jego ulubionych zwierząt.
2. Pseudonim lub nazwisko: Hania Żerdik.
Nazwa rzeczy opisywanej: chleb.
Opis: Słowo „chleb” wywodzi się z języka chińskiego i znaczy „cudowny”. Litery alfabetu chińskiego układają się w dosyć specyficzny sposób, ponieważ wyglądają jak wzorki, które widzimy po przekrojeniu bochenka. Znaczenie słowa dla niektórych ma sporo sensu, bo uważają, że każdy dzień należy rozpocząć od kromki chleba. Jego smak i tekstura sprawiają, że dzień, w którym zjedliśmy na śniadanie chleb, staje się cudowny.
3. Pseudonim lub nazwisko: Yellow.
Nazwa rzeczy opisywanej: pomarańcza.
Opis: Chyba każdy z nas zna i jadł pomarańczę. Jest to jeden z rodzajów cytrusów, które możemy zakupić w praktycznie każdym sklepie. Jego nazwa pochodzi głównie od koloru, w jakim on najczęściej występuje, czyli pomarańczowego. Lecz dlaczego jest właśnie taka i co oznaczała w dawnych czasach? W dawnej Mezopotamii robotnicy używali średniej wielkości kamieni o pomarszczonej teksturze z niewielkimi wgłębieniami, aby wozy, które były często pozostawiane na stromych zboczach rzeki nie osunęły się i nie wpadły do wody. Były bardzo dobre i praktyczne, a dzięki rozmiarom skutecznie spełniały swoją funkcję. Nazywały się „komocze”. Później odkryto podobnie wyglądające owoce i połączono dwa znaczenia w „pomarańcze”.