43-400 Cieszyn, Plac Wolności 7b +48 33 85 211 32
baner
baner
baner
 
Ciemną nocą przez świat z Kamilą Lesiak
W czwartek (7 marca 2024 roku) gościliśmy w naszej szkole panią Kamilę Lesiak - autorkę dwóch opowiadań "Ciemną nocą przez świat" oraz "Mój Kopciuszek".
W utworze "Ciemną nocą przez świat" autorka podejmuje trudne tematy, takie jak bycie DDA, czyli Dorosłym Dzieckiem Alkoholika czy walka z depresją. K. Lesiak przy użyciu literackiej metafory poruszyła problematykę nie tylko aktualną, ale też skomplikowaną, bo dotykającą zarówno osobistych przeżyć twórczyni, jak i niejednego czytelnika.
Inicjatorką spotkania była nasza pani Dorota Kania. W spotkaniu uczestniczyła grupa uczęszczająca na zajęcia z religii oraz członkowie koła literackiego. Spotkanie prowadziła Aleksandra Bednarz. Całość spotkania przebiegała według jej opracowanego scenariusza. Był więc czas na wysłuchanie trzech najważniejszych dla K. Lesiak fragmentów utworu, analizę poruszanych w tekście zagadnień z punktu widzenia prowadzącej spotkanie oraz zadawanie pytań przygotowanych przez uczestników Koła Literackiego. Trzecia część spotkania przyczyniła się do podjęcia rozmów o życiu: o pokonywaniu traum z dzieciństwa i walki o siebie, konsekwencjach funkcjonowania w rodzinie z problemami, spełnieniu, ale i trudach bycia rodziną zastępczą oraz tak mocno indywidualnego wymiaru, jakim jest emocjonalna wrażliwość artysty. W tym kontekście zostało zapewnione wsparcie psychologiczne, ponieważ dyskusji przysłuchiwała się pani psycholog - Patrycja Szczechla.
Uczniowie zadbali o różnorodność pytań, od tych poważnych, po te dotykające codzienności. (Choć jak się okazało pytanie - zainspirowane motywem literackim opowiadania - o ilość dziennie wypijanych kaw, wcale nie było dla gościa proste i jednoznaczne. 🙂
Koło literackie zadbało również o coś dla ciała, więc w uczestnicy spotkania mogli delektować się przy kawie i herbacie pysznymi słodkościami!
Wspólnie spędzone popołudnie okazało się dobrze spędzonym czasem.
Pomysłodawczyni wydarzenia: Dorota Kania;
Organizacja: Izabela Dormowicz, Dorota Kania, Ewa Mrowiec, Anna Troszok;
Autorka scenariusza i prowadząca spotkanie: Aleksandra Bednarz.