II LO Cieszyn

 e-dziennik
PROJEKT: NOWOCZESNA EDUKACJA II
Szczepienia
 Sport w szkole
 E-biblioteka
 Stypendia
Interdyscyplinarna szkoła
Wirtualny spacer
Inspektor Danych Osobowych
Patronaty naszej szkoły
DOCUMASTER
Geografia

Dzień Otwarty

25 kwietnia nasi uczniowie wraz z nauczycielami naszej szkoły zorganizowali Dzień Otwarty. Tego dnia odwiedziło nas prawie 400 uczniów okolicznych gimnazjów. Mogli oni zobaczyć bardzo ciekawe lekcje związane z każdym z dostępnych profili. Ten dzień był okazją by osobiście zobaczyć to, jak wygląda życie w naszej szkole, poczuć jej atmosferę, a także porozmawiać zarówno z nauczycielami, jak i z uczniami.

UWAGA MATURZYŚCI!!!

Przypominamy, że książki wypożyczone z biblioteki szkolnej należy zwrócić do 18 kwietnia 2018 r.

Maturzysto! Nie wiesz co dalej? Zdobądź zawód!

Ośrodek Szkolenia Zawodowego OHP w Cieszynie zaprasza na bezpłatne kursy. Szczegóły tutaj

Maturzysto - zostaw swój ślad!

Maturzysto! Jeśli masz w domu ciekawą książkę lub lekturę, która nie będzie Ci już potrzebna - podaruj ją bibliotece szkolnej. Wpisz dedykację dla kolejnych czytelników - zostaw swój ślad.

Spotkanie autorskie

W piątek gościliśmy w naszej szkole pisarkę Lidię Czyż, która znana jest przede wszystkim z powieści, opartych na autentycznych historiach ludzi, którzy zetknęli się w swoim życiu z prawdziwymi dramatami. Pomimo tych przeciwności jednak nigdy się nie poddali.

Science Day, czyli co nieco dla gimnazjalistów...

27 marca 2018r. II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie zorganizowało po raz trzeci dla uczniów klas trzecich gimnazjów powiatu cieszyńskiego warsztaty z przedmiotów ścisłych. Mury naszej szkoły odwiedziło ponad 200 uczniów!! Dziękujemy :) Widzimy się 25 kwietnia na Dniu Otwartym!

Niezwykła lekcja w Muzeum Śląska Cieszyńskiego

W II semestrze klasa 1F wzięła udział w niezwykle ciekawej lekcji w Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Mogliśmy podziwiać bogate, różnorodne zbiory muzealne a opowieści przewodnika stanowiły świetną lekcję historii. Tematem przewodnim była historia Cieszyna i jego mieszkańców.

FOTO

W najbliższy poniedziałek będzie możliwość zrobienia zdjęcia klasowego! Startujemy od godziny 9.00 ZAPRASZAMY!

Stypendium dla Marysi Sorkowicz

Stypendium Prezesa Rady Ministrów dla Marysi Sorkowicz. 11 grudnia 2018r.o godzinie 10.00 w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów Stypendystom Prezesa Rady Ministrów.

Alpinistka na autostopie

W dniu 14 lutego uczniowie klas II G i III F uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie z p. Anną Borecką – podróżniczką, alpinistką, autorką książek. Spotkanie pod nazwą „ 200 szczytów świata” miało przybliżyć czytelnikom wyprawy autorki, jej pasję i wzbudzić u słuchaczy motywacje do podejmowania wyzwań i realizacji własnych marzeń.

Warsztaty językowe

Jesteś uczniem klasy gimnazjalnej? Kończysz lekcje w środy przed 15.00? Jeśli odpowiedziałeś dwukrotnie TAK, to przyjdź do naszej szkoły. 24 stycznia 2018r. Godzina: 15.15 Weź udział w jedynych takich darmowych zajęciach w Cieszynie. Nasi nauczyciele języków obcych zapraszają Cię na warsztaty, na których poćwiczysz swoją umiejętność posługiwania się językiem angielskim lub niemieckim, a także po raz pierwszy będziesz mieć możliwość spotkania z językiem francuskim i rosyjskim!

Informacje o studniówce

17:15 przyjazd, szatnia VI piętro (logo kopernika), zdjęcia klasowe 18:15-18:45 próba poloneza 19:00 oficjalne otwarcie: przemówienia, podziękowania, polonez 20:00 kolacja, po kolacji program artystyczny i zabawa taneczna 24:00 tort studniówkowy

AMI-go - Akademia Młodych Inżynierów

Jeżeli nurtują Cię pytania: DLACZEGO? Mamy pomysł na dobrą zabawę, połączoną z nauką!!!! „AMI-go - AKADEMIA MŁODYCH INŻYNIERÓW”dla:

Wykład w ramach Akademii Nauki

W wtorek, 9 stycznia br. w ramach projektu „Otwarta Akademia Nauki WSB” gościliśmy w sali wykładowej naszego liceum wykładowców z Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Odbyły się wykłady pt. „Jak radzić sobie ze stresem?” oraz „Dyscyplina czy motywacja? Jak uczy się mózg.”, które prowadziła Pani mgr Edyta Nowak-Żółty. Z kolei Pan Grzegorz Adam Kierownik Centrum Studiów Podyplomowych i Rekrutacji przybliżył ofertę uczelni.

Siedem cudów świata

18 i 19 stycznia 2018 r. kilka klas trzecich odwiedziło Książnicę Cieszyńską, gdzie można oglądać wystawę pt.:”Siedem cudów świata i inne słynne budowle”.

Nowy przewodniczący szkoły

Znamy nowego przewodniczącego szkoły! Został nim Rafał Krzyżanek! Zastępcą została Zosia Pilch, skarbnikiem Justyna Kołatek, zaś sekretarzem Michał Szlązak!

Wizyta lektorki z Belgii

Belgia frankofońska, jej miasta, zabytki, słynni artyści oraz specjały kuchni belgijskiej to tematy, z którymi zpoznali się dzisiaj uczniowie klas 1b i 2b podczas zajęć języka francuskiego z Manon Cuppens, lektorką z Belgii. Było wiele okazji do rozmowy i sprawdzenia swoich umiejętności oraz zdobycia nowej wiedzy. Manon zaproponowała ciekawe ćwiczenia i gry językowe. Kolejne zajęcia z Manon już wkrótce!

Przeczytane - polecane

24 stycznia 2018 r. zakończył się konkurs na recenzję książki "CZYTAM - POLECAM" Przyznano następujące miejsca: 1 miejsce - Andreas Kawulok z klasy 1F za recenzję książki Suzanne Collins "Igrzyska śmierci" 2 miejsce - Anna Dorosz z klasy 3B za recenzję książki "Danshari” Hideko Yamashita 3 miejsce - Zuzanna Duraj z klasy 1A za recenzję książek "Był sobie pies" W. Bruca Camerona oraz "Hopeless" Collen Hoover.

Targi Przedsiębiorczości

20 marca wzięliśmy udział w II Targach Przedsiębiorczości, Pracy i Edukacji W Cieszynie. Pozwoliły one spotkać uczniów okolicznych gimnazjów i powiedzieć im kilka słów o naszej szkole, profilach na jakich mogą się uczyć, zajęciach w jakich mogą uczestniczyć, realizowanym projekcie Erasmus+, a także zaprosić na zbliżający się Science Day i Dzień Otwarty. Nie pozostaje zatem nic innego, jak czekać na kolejne spotkanie, tym razem w murach naszej szkoły już w najbliższy wtorek.

Nauczyciel Roku powiatu cieszyńskiego

27 lutego 2018 r. rozstrzygnięty został plebiscyt na najlepszego nauczyciela powiatu cieszyńskiego zorganizowany przez "Głos Ziemi Cieszyńskiej" pod honorowym patronatem Starosty Pana Janusza Króla. Do finałowej trójki w kategorii szkół ponadpodstawowych zakwalifikowała się nasza pani wicedyrektor - Pani Maria Mendrek. Statuetkę z rąk Starosty odebrała jednak Pani Małgorzata Dziendziel z Zespołu Szkół Rolniczych w Międzyświeciu. Serdecznie Gratulujemy!

Oddech, flaki i pajęczaki

28 lutego 2018r. w naszej szkole odbyły się warsztaty biologiczne dla gimnazjalistów koordynowane przez Panią Dorotę Wisełkę oraz Pana Grzegorza Szczechlę. Tematem była budowa układu oddechowego człowieka. Uczniowie przygotowali prezentację multimedialną dotyczącą jego budowy i działania. Praktyczną częścią warsztatów było wypreparowanie i pokazanie poszczególnych części układu i zaprezentowanie jak funkcjonują płuca w czasie wentylacji.

Kiermasz taniej książki

Zapraszamy do biblioteki szkolnej w dniach 7 – 17 marca 2018 r. na kiermasz książki. Można nabyć w promocyjnych cenach literaturę psychologiczną, naukową, poradniki, słowniki, beletrystykę oraz wiele innych ciekawych książek z różnych dziedzin wiedzy.

Warsztaty młodego naukowca

„Mogę zapomnieć, o czym usłyszałem, albo zachować w to, co zobaczyłem. To co zrobiłem, mogę zrozumieć…” Kobiety, dziewczyny lubią piękne zapachy. A zapach? To po prostu czysta chemia! Mogli się o tym przekonać gimnazjaliści na warsztatach w naszym liceum. Starsi koledzy przygotowali dla nich szereg ciekawych eksperymentów – np. na drodze reakcji estryfikacji otrzymali estry o zapachu ananasa i rumu. Duże zaciekawienie wywołały także reakcje barwne, ale jak zawsze, najwięcej emocji wzbudziły reakcje z "kontrolowanym wybuchem"

Świat druku 3D

26 marca 2018r. w sali 28 naszej szkoły odbył się pokaz druku 3D Na spotkaniu przedstawiono nowoczesną technologię, którą wykorzystywać można w różnych dziedzinach. Ta innowacyjna technologia na pewno spowoduje rewolucję w przemyśle, między innymi w branży odzieżowej, komunikacyjnej i medycznej. Uczniowie klasy 2G mogli projektować w 3D już dzisiaj. Warsztaty prowadził Sławomir Łagowski z firmy 3d Space.

Światowy Dzień osób z Zespołem Downa

Z okazji Światowego Dnia osób z Zespołem Downa uczennice klasy 2a odwiedziły 22 marca dzieci z PSONI w Cieszynie

Do Stanów czy do Chin?

Mieliśmy możliwość gościć w naszym liceum absolwenta z rocznika 2009 pana Dominika Wenglorza. Obecnie pracuje w gliwickiej Firmie ProPoint. Jej działalność obejmuje programowanie i uruchamianie systemów automatyki przemysłowej opartych na sterownikach PLC. Klasy informatyczno-ekonomiczna, biologiczno-chemiczna i językowa mogły posłuchać, w jaki sposób wiedza zdobyta na Politechnice Gliwickiej i na Uniwersytecie Śląskim(matematyka) pozwala mu dzisiaj jeździć w odległe zakątki świata w celach zawodowych, ale również zwiedzać np.Wielki Mur Chiński albo Przylądek Canaveral.

UŚ w KOPERZE

Klasa 2c miała możliwość spotkać się z przedstawicielką Uniwersytetu Śląskiego z Zakładu Edukacji Kulturalnej prof. zw. dr hab. Katarzyną Olbrycht (uhonorowaną m.in.Złotym Krzyżem Zasługi i Medalem Komisji Edukacji Narodowej) w piątek 16 marca, która zajmuje się filozofią, etyką, antropologią personalistyczną i wychowaniem do wartości.

Narodowe Czytanie

W sobotę 8 września 2018 r. aktywnie uczestniczyliśmy w ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”, która została zainicjowana kilka lat temu przez Prezydenta RP, a w Cieszynie organizacją zajmuje się Biblioteka Miejska. Happening polega na głośnym czytaniu dzieł polskich mistrzów literatury.W tym roku czytaliśmy "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego.

Pocztówkowa pasja

Ania Hatlas z klasy 3B to dziewczyna realizująca swoją pasję, którą jest postcrossing, czyli nawiązywanie kontaktu z ludźmi z całego świata poprzez przesyłanie pocztówek. Uczniowie klas językowych, którzy wzięli udział w spotkaniu 20 marca 2018 r. w bibliotece szkolnej mogli usłyszeć bardzo ciekawe historie związane z każdą pocztówką, którą Ania ma w swojej kolekcji.

XX Koncert Walentynkowy

Miłość, która jest ponad wszystkimi podziałami i przeciwnościami losu. To z niej wśród młodzieży naszej szkoły wzięła się idea pomocy dla cieszyńskiego hospicjum, która ich łączy od 20 lat i przyciąga tłumy dobrych ludzi. Wyjątkowy jubileusz wyjątkowego wydarzenia, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez w mieście. Dzięki zaangażowaniu młodzieży i nauczycieli z II LO im. Mikołaja Kopernika po raz XX w cieszyńskim teatrze im. Adama Mickiewicza odbył się Koncert Walentynkowy na rzecz hospicjum im. Łukasza Ewangelisty.

Planszówki w KOPERZE

Po nieco dłuższej przerwie znowu zapraszamy na planszówki! Chcemy się spotkać w środę 28.03 o godzinie 15:00. Zabierzcie swoje gry, zachęćcie kolegów i koleżanki z klasy i przyjdźcie! Ktoś chętny? Zapisy jak zawsze u Pani Mendrek i u Pana Chwastka. Przypominamy, że młodzież niepełnoletnia musi przynieść ze sobą zgodę rodzica.

Studniówka 2018

Na 100 dni przed maturą, uczniowie naszego liceum bawili się w sali balowej Hotelu Gołębiewski. Studniówka rozpoczęła się od tradycyjnego poloneza, którego zatańczono w dwóch grupach. Tańce z uwagą obserwowali nauczyciele, rodzice oraz osoby towarzyszące maturzystów. Zabawę otworzyła mgr Regina Rakowska, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie.

Uroczyste zakończenie roku szkolnego dla maturzystów

27 kwietnia 2018r. dla klas trzecich rozbrzmiał ostatni dzwonek w roku szkolnym 2017/2018. Była to dla nas - uczniów, okazja szczególna. Oznaczała bowiem koniec codziennej pracy szkolnej i początek nowego okresu w życiu. 4 maja rozpoczynamy egzaminy maturalne, które będą naszą przepustką na wyższe uczelnie.

W lirycznym świecie poezji Cecylii Suszki

26 kwietnia 2018 roku klasy IB i IC miały okazję uczestniczyć w niecodziennym spotkaniu z poezją. W tym dniu gościem biblioteki była pani Cecylia Suszka, na co dzień nauczyciel języka polskiego w istebniańskim gimnazjum. Poprzez swoją poezję przekazuje emocje, doświadczenia, utrwala pamięć dzieciństwa, macierzyństwa, opisuje zarówno mieszkańców jak i kulturowe dziedzictwo miejsc z których pochodzi i gdzie mieszka.

Targi Szkół w Drogomyślu

23 IV wzięliśmy udział w Targach Szkół w Drogomyślu. Spotkaliśmy się tam z młodzieżą gimnazjalną. Nasza Szkoła cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Mieliśmy okazję opowiedzieć o profilach, dodatkowych zajęciach, wymianach a także zaprosić na Dzień Otwarty.

Ahawa! PROSIMY O GŁOSY!!!

Uczennice naszej szkoły Klaudia Kowalska z kl. 1D oraz Ewelina Knopek z klasy 1C należą do zespołu o nazwie Ahawa. Zespół ten dostał się do plebiscytu, gdzie spośród 14 zespołów wytypuje jeden, który będzie mógł zagrać na dużej imprezie chrześcijańskiej w Warszawie.

Chiny, Kanada, Maroko, Azejberdżan...

Od poniedziałku 28 maja będziemy gościć w naszej szkole studentów z różnych państw świata. Przyjadą do nas: Chloe, Chinka studiująca w Kanadzie, Maxwell z Kanady, Salaheddine z Maroka i Araz z Azejberdżanu. Studenci przez 3 tygodnie będą prowadzić ciekawe warsztaty w języku angielskim i francuskim a wszystko to w ramach współpracy z organizacją AIESEC. Z niecierpliwością czekamy na ich przyjazd.

Warsztaty z wolontariuszami AIESEC

28 maja, odbyły się pierwsze w tym roku szkolnym warsztaty językowe z wolontariuszami organizacji AIESEC. Chloe, Araz, Bruce i Maxwell prezentowali w języku angielskim swój kraj, jego historię i kulturę. Opowiadali również o studiach za granicą. Już jutro kolejna część warsztatów.

Spotkanie ze znanym absolwentem

W poniedziałek uczniowie klas 1C, 2A, 2AA, 2C oraz 2D mieli możliwość spotkania absolwenta naszej szkoły - Roberta Koszuckiego, aktora teatralnego i telewizyjnego, znanego m.in. z serialu "Na dobre i na złe" z roli doktora Rafała Konicy. Już na początku spotkania zaskoczył zarówno nas, uczniów, jak i nauczycieli, przyprowadzając ze sobą psa, wabiącego się Radom. Dzięki niemu atmosfera momentalnie się rozluźniła.

Podziękowanie dla Rady Rodziców

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz uczniowie II LO im. Mikołaja Kopernika w Cieszynieserdecznie dziękująRadzie Rodzicówza zakup drukarki 3D.Mamy głęboką nadzieję, że nasza współpraca zaowocuje i pomoże uczniom w dalszym rozwoju.

Niesamowity czas z niesamowitymi ludźmi!

Kolejny dzień warsztatów z wolontariuszami AIESEC.Fotorelacja!

UWAGA CZYTELNICY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

Do 13 czerwca 2018 r. (środa) należy zwrócić wszystkie książki wypożyczone z naszej biblioteki.W dniach 19-21 czerwca 2018 r. będzie można wypożyczyć KSIĄŻKI NA WAKACJE. Zapraszamy do korzystania z naszych zbiorów.

Akcja czytelnicza za nami

8 czerwca ok. godz. 10 dziesiątej ponad 60 osób z naszej szkoły wybrało się do Parku Pokoju, aby w otoczeniu przyrody zagłębić się w miłej lekturze wybranej przez siebie książki. Tym samym po raz trzeci przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji, organizowanej przez Redakcję „Biblioteki w szkole” pod hasłem „Jak nie czytam, jak czytam”.

MIĘDZYNARODOWO W KOPERZE

Przez ostatnie 3 tygodnie gościliśmy w naszej szkole wolontariuszy międzynarodowej organizacji AIESEC, którzy przybyli do nas z Chin, Kanady i Azerbejdżanu. Chloe, Maxwell, Bruce i Araz prowadzili warsztaty językowe z uczniami wszystkich klas, podczas których przybliżyli nam kulturę oraz tradycje swoich krajów. Wszystko odbywało się oczywiście w języku angielskim. Nie obyło się bez śmiechu, zabawnych historii, zwiedzania oraz nowych przyjaźni.

STYPENDIUM MARSZAŁKOWSKIE

24 września 2018 roku, rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie stypendium w ramach projektu „Śląskie. Inwestujemy w talenty – IV edycja”, realizowanego przez Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Celem niniejszego projektu jest przyznanie wsparcia stypendialnego 625 szczególnie uzdolnionym uczniom/uczennicą z naszego regionu.

Dzień Edukacji Narodowej

Dnia 12 października 2018 w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Akademię, której mottem przewodnim była twórczość Zbigniewa Herberta prowadziła pani Patrycja Łyżbicka. Uczniowie naszej szkoły przedstawili program słowno - muzyczny, który przybliżył nas do twórczość wielkiego polskiego poety. Podczas obchodów dnia nauczyciela wręczono odznaczenia państwowe. Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymała mgr Patrycja Łyżbicka. Nagrodę starosty otrzymała mgr Dorota Kania. Gratulujemy!!!

Zbiórka makulatury w bibliotece

Biblioteka ogłasza zbiórkę makulatury, która odbędzie się w dniach 15-30 października. Każdy, kto przyniesie przynajmniej 5 kg makulatury otrzyma punkty z zachowania. Przyniesioną makulaturę należy złożyć na parterze w wyznaczonym miejscu. Należy poinformować bibliotekarza o ilości przyniesionego surowca

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018

22 czerwca 2018 dla klas pierwszych i drugich rozbrzmiał ostatni dzwonek w roku szkolnym. Była to dla nas - uczniów, okazja szczególna. Oznaczała bowiem koniec codziennej pracy szkolnej i początek wakacji - okresu, w którym nauka z obowiązku zmienia się w coś, co robimy z własnej woli i chęci. Samą ceremonię zakończenia uświetnił program artystyczny.

Poradnik bezpiecznego wypoczynku

Opracowanie jest dostępne na stronie internetowej Ministerstwa. Można w nim znaleźć wszystkie najważniejsze informacje, istotne dla rodziców i opiekunów, dotyczące przygotowań do wyjazdów na letni wypoczynek. Warto również skorzystać z adresu strony wypoczynek.men.gov.pl na której znajduje się baza wypoczynku. Dzięki stronie w łatwy i szybki sposób rodzice mogą sprawdzić wiarygodność organizatora wypoczynku.

WARSZTATY CHEMICZNE.

Koniec roku szkolnego coraz bliżej i wielu uczniów myśli już o nadchodzących wakacjach, lecz nie nasz biol-chem. Czuwali nad gimnazjalistami podczas ostatniego SCIENCE DAY pomagając im wykonywać doświadczenia chemiczne, następnie randkowali z chemią na konkursie chemicznym, przygotowują prezentacje na powiatowy dzień chemii i znaleźli jeszcze chwilę by wsiąść udział w warsztatach chemicznych w Katowicach. Wykonywali tam doświadczenia związane z wodorem i metalami aktywnymi.

Gala AIESEC

W piątek, 15 czerwca, kilkoro uczniów naszego liceum uczestniczyło w uroczystej gali organizacji AIESEC. Wydarzenie to odbyło się w Auli Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach i miało na celu podsumowanie projektu "Global Host", dzięki któremu nasza szkoła mogła gościć wolontariuszy z różnych państw świata.

Rok szkolny 2018/19 rozpoczęty!

3 września 2018 roku rozpoczął się nowy rok szkolny. To wydarzenie jest ważne dla całej szkolnej społeczności, w której szczególne miejsce zajmują uczniowie klas pierwszych. Zostali oni powitani w naszej szkole uroczystą akademią. Program akademii obejmował przemówienie pani dyrektor – pani mgr Reginy Rakowskiej, uroczyste ślubowanie pierwszoklasistów na Sztandar Szkoły oraz program artystyczny przygotowany przez uczniów klas drugich i trzecich, łączący poezję Lepolda Staffa i przeboje muzyki klasycznej.

STO NA STO

Sto strojów na 100-lecie Niepodległości Polski: tak brzmi nazwa happeningu, który chcemy zorganizować 4 października od 9.00 do 12.00 na płycie Rynku z udziałem dzieci, młodzieży i dorosłych, wszystkich, którzy ubiorą się w stroję śląskie i zechcą zaprezentować je w ten dzień do zdjęcia z wieży Ratusza cieszyńskiego.

Polska niepodległość w oczach młodzieży

Zapraszamy uczniów do udziału w konkursie plastycznym pod honorowym patronatem Starosty Cieszyńskiego. Tematem jest "Polska niepodległość w oczach młodzieży". Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu jedną samodzielnie wykonaną pracę. Należy przedstawić własną interpretację niepodległej Polski w jednej z trzech kategorii:

Warsztaty dziennikarskie w Koperze!

Młodzi Dziennikarze Kopera łączcie się!!! Masz lekkie pióro? Lubisz śledzić bieżące wydarzenia, opisywać je i komentować? Chciałbyś rozwijać swój warsztat dziennikarski we współpracy z profesjonalną redakcją? Redakcja "Głosu Ziemi Cieszyńskiej" poszukuje młodzieży do redagowania rubryki młodych. Chętnych zapraszamy do zaangażowania się. Zgłoszenia prosimy kierować do Pani Dyrektor.

Koper... czyli szkoła bez nudy!

Moi drodzy! Sezon planszówkowy czas zacząć. Nowe gry, nowi uczniowie, nowe rozgrywki:) Pierwsze spotkanie 5.10.2018 (pierwszy piątek października). Wstępnie 15:00, ale może ruszymy wcześniej. Zapraszamy zarówno z własnymi grami, jak i bez - z pewnością nie będziecie się nudzić!

Kiermasz podręczników

Coroczny kiermasz używanych podręczników odbędzie się w dniach: 6, 7 i 10 września 2018 r. po 6 lekcji, tj. 13.10 - 15.00 w auli.

Otrzęsiny, 2018

W piątek (26 października), odbyły się otrzęsiny klas pierwszych. Nasi drodzy uczniowie musieli sprostać wielu konkurencjom, które nie raz ich zaskoczyły, ale i rozbawiły niekiedy nawet do łez. Oraz pokazać swoje zdolności aktorskie i taneczne przed wymagającym jury, w którego składzie zasiedli : pani Izabela Żwak, pani Bożena Michalik, pani Małgorzata Kusz, Rafał Krzyżanek oraz Zosia Pilch. Każda z klas dała z siebie wszystko, żeby wygrać upragnione nagrody.

Program ŁĄCZKA

01.10.18 grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w pierwszym spotkaniu projektu edukacyjnego "Łączka i inne miejsca poszukiwań". Program realizowany przy współpracy z IPN. Celem projektu jest wspieranie wychowania patriotycznego, poszukiwanie nieznanych miejsc pochówku ofiar reżimów totalitarnych. Zajęcia będą prowadzić zaproszeni archeolodzy, genetycy, archiwiści. Projekt będzie trwał kilka miesięcy ( 7 spotkań) - finałem będzie przygotowanie i prezentacja krótkiego filmu dokumentalnego młodych badaczy historii.

Reporterzy Samozwańcy

W dniu 9 października klasy 2b i 2g mogły wziąć udział w ciekawym projekcie organizowanym przez cieszyńską bibliotekę. Projekt „Obserwatorzy rzeczywistości” rozpoczął się spotkaniem z grupą blogerów – Anna Tomaśko, Patryk Michalski, Brian Dam, którzy w bardzo ciekawy i sposób zaprezentowali nam, czym jest reportaż podróżniczy.

STO NA STO

Sto strojów na 100-lecie Niepodległości Polski: tak brzmi nazwa happeningu, który odbył się 4 października od 9.00 do 12.00 na płycie Rynku z udziałem dzieci, młodzieży i dorosłych, wszystkich, którzy chca promować naszą regionalną kulturę nowoczesnymi metodami.

Znajdź pomysł na siebie

W miniony piątek, 5.10.2018, w naszej szkole odbyły się warsztaty p.t. " Znajdź pomysł na siebie" prowadzone przez muzyków z zespołu FULL POWER SPIRIT grającego muzykę w stylu hip-hop. Warsztaty miały na celu zachęcenie młodzieży do podążania za swoimi ambicjami i marzeniami, wskazywały na wartość samoakceptacji i zaufania do samego siebie.

Spotkanie z Doradcą Zawodowym

Zapraszamy uczniów do udziału w spotkaniach z doradcami zawodowymi.W związku z III Regionalnym Forum Doradztwa Zawodowego w dniu 6 października 2018 (sobota) w godzinach 9.00-12.00 w siedzibie urzędu na Placu Wolności 6 w Cieszynie (II piętro pok. 26) można będzie skorzystać ze wsparcia doradców zawodowych pod kątem zdefiniowania predyspozycji zawodowych, pomocy w wyborze dalszego kierunku kształcenia, omówieniu sytuacji na lokalnym rynku pracy, czy też udzieleniu informacji na temat obecnych wymagań pracodawców.

Kiermasz Taniej Książki

Zapraszamy nauczycieli oraz uczniów do biblioteki szkolnej na Kiermasz Taniej Książki, który organizujemy w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Można nabyć w atrakcyjnych cenach literaturę młodzieżową, opracowania lektur, poradniki kulinarne oraz książki edukacyjne. Z kiermaszu można skorzystać do 26 października 2018 r.

Poszli „Śladem Bohaterów # Cieszyn 1918”.

W piątek, 26 października br., w Cieszynie odbyła się Gra Miejska upamiętniająca wydarzenia z 1918 r. w nadolziańskim grodzie: przewrót wojskowy, powstanie Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego i obalenie rządów austriackich. Organizatorami tej niecodziennej lekcji historii były: cieszyński oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego i Macierz Ziemi Cieszyńskiej.

Drogi do niepodległości

13 listopada br. w naszej szkole odbył się wykład pana Wojciecha Święsa, pracownika Książnicy Cieszyńskiej, który opowiedział uczniom jak doszło do utworzenia Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego – pierwszego na ziemiach Polskich organu władzy państwowej.

Projekt ŁĄCZKA

7 listopada br. odbyło się kolejne spotkanie w ramach II edycji projektu ,,Łączka i inne miejsca poszukiwań”. Młodzież naszej szkoły odwiedziła miejsce, w którym Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN prowadziło prace poszukiwawcze szczątków ofiar komunistycznego terroru.

Świętujemy Narodowe Święto Niepodległości

W piątek 9 listopada społeczność naszej szkoły świętowała 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystą akademię rozpoczęło wykonanie przez szkolny chór męski dwu historycznych pieśni: „Roty” oraz „Marszu Pierwszej Brygady”. O godzinie 11.11 zgromadzeni w auli odśpiewali hymn Polski.

Bezpieczna droga

18 grudnia gościliśmy w szkole st. asp. Tomasza Pszczółkę z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie. Pan Tomasz przeprowadził wykłady dla wszystkich klas drugich na temat przeciwdziałania nietrzeźwości na drodze. Młodzież została zapoznana z zagrożeniami przestępczości drogowej, różnicami między wypadkiem a kolizją drogową oraz ze statystykami wypadków których sprawcami byli nietrzeźwi kierowcy. Zaprezentowane również zostały młodzieży zdjęcia z wypadków z udziałem młodych ludzi, którzy swoją brawurową jazdę zakończyli śmiercią lub kalectwem.

Bo w Koperze nudno nie jest!

11 grudnia na lekcji wychowawczej w klasie 1D odbyły się warsztaty integracyjne prowadzone przez Panie ze Stowarzyszenia Dream Team. W trakcie warsztatów uczniowie przygotowali piękne ozdoby świąteczne.

Samorząd Szkolny

Przewodniczący - Gustaw WowrzeczkaZastępca przew. - Oskar KasperczykZarządca finansów - Filip WróbelSekretarz - Wojciech Spandel

Zapomniany generał…

O gen. Tadeuszu Jordanie Rozwadowskim, jednym z największych wodzów w historii Polski opowiadał dr Marek Łukasik - pracownik Katowickiego IPN. Niewielu z nas wiedziało, że gen. Rozwadowski to jeden z pięciu Polaków, który za zasługi w trakcie kampanii 1914 roku otrzymał najwyższe odznaczenie austro-węgierskie, Order Marii Teresy, był twórcą obrony Warszawy w 1920 roku!

Za nami już trzy lata…

...i trzy edycje projektu edukacyjnego „Polacy na Wschodzie, nasze zobowiązanie”, do którego nasza szkoła przystąpiła wiosną 2016 roku. Treści projektu skupiają się na przybliżeniu historii i współczesności Polaków zamieszkałych na Wschodzie, zaś działania edukacyjne to wyjazdy szkoleniowe nauczycieli i badania, konkursy i zajęcia dla uczniów. Poniżej przedstawiamy informację organizatorów projektu, omawiającą ostatni rok działań.

Mikołajki dla najmłodszych

6 grudnia 2018 roku klasa 1G wraz z Panią Anną Waszut zorganizowała mikołajki dla najmłodszych. Mieliśmy zaszczyt gościć dzieci z przedszkola Jacek i Agatka, z OREW w Cieszynie oraz z ZPSWR w Cieszynie. Na widowni zasiadły również pociechy pracowników naszej szkoły. Występ składał się z przedstawienia teatralnego, w trakcie którego zaprezentowane zostały nasze talenty, takie jak śpiew, taniec czy gra w koszykówkę.

Warsztaty quillingowe

We wtorek klasa IIA wzięła udział w warsztatach zdobienia kartek świątecznych metodą quillingu, które poprowadziła pani Ewa Pasterny. Na co dzień pani Ewa pracuje w szpitalu, ale jej pasją jest rękodzieło. Spod jej ręki wychodzą misternie i elegancko wykonane kartki okolicznościowe na każdą okazję.

Warsztaty językowe!!

Zapraszamy uczniów ósmych klas i klas gimnazjalnych do udziału w warsztatach językowych 29 listopada w godzinach 15.15 - 17.15! 🇩🇪️ 🇬🇧️ ️🇷🇺️

Spotkania grupy dla młodzieży

29.11.2018 (czwartek) o godzinie 16.00 Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej "Być Razem" - Centrum Profilaktyki Edukacji i Terapii "Kontakt" rozpoczyna Grupę wsparcia dla Młodzieży dla osób ze szkół średnich (16-19 lat). Wszystkich chętnych do udziału w zajęciach serdecznie zapraszamy.

Łączka i inne miejsca poszukiwań

20 listopada 2018 odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań”. Dr Kornelia Banaś (OBEN IPN Katowice) przedstawiła młodzieży problematykę związaną z czytaniem dokumentów archiwalnych.Zajęcia miały charakter warsztatowy, a ich celem było ukazanie zawiłości związanych z interpretacją i wymową tego , co zawierają dokumenty.

Międzypokoleniowe świętowanie

Wspólne muzykowanie z pensjonariuszami Domu Spokojnej Starości, to już od kilku lat stały punkt w kalendarzu naszej szkoły. W tym roku mieliśmy szczególną okazję do śpiewania piosenek żołnierskich i patriotycznych w związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

WARSZTATY JĘZYKOWE W KOPERZE

W czwartek 29 listopada w naszej szkole odbyły się warsztaty językowe dla uczniów gimnazjów oraz szkół podstawowych. Uczniowie podczas zajęć z języka angielskiego, francuskiego, niemieckiego i rosyjskiego mieli okazję dowiedzieć się czym jest chiński zodiak, jak brzmi francuski alfabet i liczebniki, pobawić się niemieckim słownictwem oraz poznać ciekawostki o rosyjskiej kulturze przy smaku herbaty parzonej w tradycyjnym samowarze.

Warsztaty matematyczno-informatyczne!!

Zapraszamy uczniów ósmych klas i klas gimnazjalnych do udziału w warsztatach matematyczno-informatycznych 13 grudnia w godzinach 15.15 - 17.15! 💻➕🖨➖📟

Warsztaty matematyczno-informatyczne

W czwartek 13 grudnia w naszej szkole odbyły się warsztaty dla uczniów gimnazjów oraz szkół podstawowych. Uczniowie podczas zajęć z matematyki mieli okazję dowiedzieć się czym są działania modulo i jak wyglądają przekroje brył, samodzielnie zbudować czworościan foremny oraz poznać ciekawostki o liczbach i ich własnościach, a w sali informatycznej poznać podstawy programowania w języku Python.

Kiermasz świąteczny

W dniach 5-7 grudnia, na parterze naszej szkoły odbywała się wystawa i kiermasz świąteczny. W odświętnej i radosnej atmosferze można było podziwiać i zakupić ozdoby wykonane przez uczennice naszej szkoły podczas zajęć z rękodzieła.

Świąteczny nastrój...

... zapanował w naszej szkole za sprawą dekoracji, która pojawiała się wzdłuż schodów, na pierwszym piętrze i w niektórych klasach. Największe wrażenie robią piękne, kilkumetrowe choinki, przyjechały one do nas z beskidzkich lasów i są darem Nadleśnictwa w Wiśle. Bardzo dziękujemy Nadleśniczemu – panu Andrzejowi Kudelce, absolwentowi naszego liceum, który w tak miły sposób pamięta o swojej szkole. Podziękowania należą się także samorządowi szkolnemu, który zadbał o udekorowanie drzewek. Dzięki tym pięknym gestom możemy wszyscy z radością oczekiwać świąt Bożego Narodzenia.

Chwila refleksji nad starością

W piątek 7 grudnia klasy 1a, 2g i 3a uczestniczyły w warsztatach dotyczących starości, przeprowadzonych przez Panią dr Katarzynę Jas. Uczniowie najpierw wypełnili ankiety, dzięki którym mogli lepiej wczuć się w przedstawiony problem. Dowiedzieli się również wielu faktów na temat starszych osób, sposobie ich myślenia i odbierania rzeczywistości. Co więcej, otrzymali wiele wskazówek jak nie kierować się stereotypami. Wykład był bardzo pouczający.

Coraz bliżej święta...

Kolejna akcja „Prezent pod choinkę” za nami, a nasze paczki ruszyły już do najbiedniejszych dzieci na Ukrainie. Dziękujemy wszystkim klasom i nauczycielom, którzy włączyli się do akcji.❤️