II LO Cieszyn

 e-dziennik
PROJEKT: NOWOCZESNA EDUKACJA II
Szczepienia
 Sport w szkole
 E-biblioteka
 Stypendia
Interdyscyplinarna szkoła
Wirtualny spacer
Inspektor Danych Osobowych
Patronaty naszej szkoły
DOCUMASTER
Geografia

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017

23 czerwca 2017 dla klas pierwszych i drugich rozbrzmiał ostatni dzwonek w roku szkolnym. Była to dla nas - uczniów, okazja szczególna. Oznaczała bowiem koniec codziennej pracy szkolnej i początek wakacji - okresu, w którym nauka z obowiązku zmienia się w coś, co robimy z własnej woli i chęci. Samą ceremonię zakończenia uświetnił program artystyczny.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

1 września 2016 dla wszystkich uczniów Kopera rozbrzmiał pierwszy dzwonek w roku szkolnym. Szczególnie ten dzień przeżywali pierwszoklasiści. W tym roku naukę w murach naszej szkoły rozpoczęli uczniowie aż 8 klas : dwóch psychologiczno - humanistycznych, dwóch biologiczno - chemicznych oraz językowo-turystycznej, społeczno-prawnej, politechnicznej i ekonomiczno-menadżerskiej.

STYPENDIUM: Śląskie. Inwestujemy w talenty

Rozpoczęła się realizacja projektu Śląskie. Inwestujemy w talenty – II edycja. Szczegóły tutaj

Biblioteka przestrzenią do działania

Nowy rok szkolny 2016/2017 rozpoczynamy w bibliotece spotkaniami z uczniami, którzy chcą zaangażować się w różnorodną działalność kulturalną, społeczną lub artystyczną.

Interdyscyplinarna szkoła – szkołą przyszłości

Nasz szkoła realizuje projekt „Interdyscyplinarna szkoła – szkołą przyszłości” w ramach programu Erasmus+. Erasmus+ to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na lata 2014-2020.

Warto uczyć się języków obcych!

W środę 14 września mieliśmy okazję jako klasa językowa uczestniczyć w potkaniu z absolwentką naszego liceum Patrycją Filipczak, studentką trzeciego roku Uniwersytetu Opolskiego wydziału filologicznego slawistyki na kierunku „JĘZYK ROSYJSKI I ANGIELSKI W BIZNESIE”

Happening na Zamku

W środę - 21.09.2016 r. o 12.30 w Bastei Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości odbył się happening promujący wystawę: "Słowa na granicy zmian. Kiedy (z)raniona tożsamość spotyka sztukę".

Z wizytą w kolorowym świecie

„Mój kolorowy świat” - taki tytuł nosi wystawa znanej, cenionej i lubianej cieszyńskiej malarki pani Stefanii Bojdy, która zaprezentowała swoje prace w galerii COK Domu Narodowego. Warto wiedzieć, że pani Stefania jest związana z naszą szkołą – wiele lat była nauczycielką plastyki. Dziś nasi uczniowie przychodzą do niej – w mijającym miesiącu kilka klas pierwszych, drugich i trzecich wybrało się do Domu Narodowego, aby obejrzeć wystawę i spotkać się z jej Autorką.

Ciekawa lekcja

W tym roku szkolnym ponownie uczestniczymy w akcji „Ciekawa lekcja”, organizowanej przez Wyższą Szkołę Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach, w ramach której uczniowie naszej szkoły uczestniczą w wykładach i warsztatach prowadzonych przez nauczycieli akademickich. 30 września naszą szkołę odwiedził mgr Adam Andrysek absolwent kierunku Kulturoznawstwo, doktorant w Instytucie Nauk o Kulturze i Studiów Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Śląskiego. Pan Adam współpracuje z wieloma czasopismami kulturalnymi, jest redaktorem naczelnym czasopisma „Kwadratura Koła” oraz Laureatem Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe.

Ster na miłość

W piątek, 7 października 2016 warszawska Fundacja STER NA MIŁOŚĆ przeprowadziła warsztaty o relacjach międzyosobowych i komunikacji miedzy nastolatkami. Wzięły w nich udział klasy: 2e, 2f, 1 b, 3b i 3c. Uczniowie mogli wysłuchać świadectwa Konrada i Wioli, zadać pytania dotyczące czystości, obejrzeć prezentację i wziąć udział w zajęciach aktywizujących,które kończyły się atrakcyjnymi prezentami. Dziewczęta dostały kwiaty, a chłopcy "ciacha" :)

Biblioteka zaprasza – inwentaryzacja zakończona!

W październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Hasłem bibliotecznego święta jest "Learn to Decode Your World" co oznacza "Ucz się, aby rozszyfrować swój świat".

Otrzęsiny klas pierwszych

W piątek 7 października odbyły się otrzęsiny klas pierwszych. Tego dnia nasi pierwszoklasiści stali się pełnoprawnymi uczniami Kopernika. :) Trzeba przyznać, że poziom zmagań był bardzo wyrównany, a w pierwszej turze otrzęsin nawet rozegrała się dogrywka o pierwsze miejsce pomiędzy klasami 1D oraz 1AA.

Kolejna odsłona „Ciekawej lekcji”

17 października po raz kolejny mieliśmy okazję wysłuchać dwóch wykładów w ramach „Ciekawej lekcji” wszop. Tym razem spotkanie poprowadziła mgr Sylwia Duch – psycholog i trener, absolwentka MISH na Uniwersytecie Śląskim i Szkoły Trenerów METRUM rekomendowanej przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne. W spotkaniu uczestniczyło 5 klas.

Znajdź pasję – odnajdziesz samego siebie

W poniedziałek, 24 października 2016 r., w naszej bibliotece odbył się wernisaż prac Pani Ilony Morcinek, która z wykształcenia jest historykiem, ale oprócz tego ma wiele innych zainteresowań, takich jak : pszczelarstwo, podróże, dobra książka, rękodzieło. Wystawa jej prac jest pierwszą z cyklu „Pasje naszych nauczycieli”.

Jesienny wieczór gier

Pierwsze popołudnie przy planszówkach za nami. W miniony piątek, tj.21.10.16, ponad dwudziestoosobowa grupa spotkała się w auli, aby spędzić wspólnie kilka godzin, grając w różne gry planszowe. W ciągu sześciu godzin budowaliśmy linie kolejowe, karmiliśmy pandy, szukaliśmy złota, budowaliśmy miasta czy obstawialiśmy wyścigi wielbłądów.

Na strychu świata

„Na strychu świata” to piękna i pasjonująca opowieść Stefana Czernieckiego o podróży w Himalaje. Dach świata to Czomolungma (Mt. Everest), ale i „strych” tych najwyższych gór świata – Dhaulagiri (siódmy, co do wysokości ośmiotysięcznik) jest fascynujący i pełen niebezpieczeństw. W środę 26 października 2016r w Miejskiej Bibliotece w Cieszynie uczniowie klasy 2b, 3b i 3g mogli wysłuchać pouczającej i pełnej energii opowieści Stefana Czernieckiego o ludziach,

Portal dla licealistów - aleklasa.pl

Kim chcę być? Jaki wybrać zawód? Jaką wybrać szkołę? Te pytania stawia sobie młodzież kończąc gimnazjum i liceum. Chcąc ułatwić młodym ludziom odpowiedzieć na te i inne pytania związane z ich dalszą drogą edukacyjną, został stworzony portal aleklasa.pl.

SPOTKANIE Z POEZJĄ

26 października 2016 r. uczniowie klas 1A, 2A, 2D i inni zainteresowani, wzięli udział w spotkaniu z panią Joanną Gawlikowską, które odbyło się w bibliotece. Warto wiedzieć, że pani Gawlikowska przez wiele lat uczyła w naszej szkole języka polskiego. W środę wróciła w szkolne progi, aby opowiedzieć o tym, co nas inspiruje do pisania poezji i przeczytać swoje wiersze.

Konwersacje z Belgijką

W miniony piątek gościliśmy w szkole Manon Cuppens, belgijską lektorkę języka francuskiego, która przeprowadziła konwersacje w klasach 3b, 2b oraz 1c,d. Uczniowie zaangażowani w ciekawe gry, mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności językowe, a także zrobić postępy. Manon przyjechała do Polski po raz pierwszy i przez cały rok szkolny

Kolejna noc filmowa w Koperze! :)

2 grudzień 2016!!!!!!! GWÓŹDŹ PROGRAMU: konkurs na najlepsze przebranie, może być śmieszne, straszne... najważniejsze by było kreatywne. Sale filmowe i prezentowane w nich różne gatunki filmów: horror, komedia/dramat, fantastyka/filmy akcji, klasyka kina. Zapisy u przewodniczących klas do 25 listopada! ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA - NIE ZWLEKAJ!

Ku pokrzepieniu serc

Senat RP ogłosił rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. 15 listopada minęła setna rocznica śmierci pisarza. Czwartek 17 listopada był w naszej szkole dniem, w którym przypominaliśmy sobie twórczość polskiego laureata literackiej Nagrody Nobla. Na korytarzach pojawiły się plansze z fragmentami dzieł pisarza, mogliśmy więc na nowo przeczytać słynne zdanie króla Władysława Jagiełły o mieczach, których „ci u nas dostatek”, Kmicicowe „kończ waść, wstydu oszczędź” czy wyznanie Nel „nie płaczę, tylko oczy mi się pocą”.

Stypendium Prezesa Rady Ministrów

22 listopada 2016 r. w Auli Wyższej Szkoły Administracji w Bielsku-Białej odbyło się uroczyste wręczenie Stypendium Prezesa Rady Ministrów dla najlepszych uczniów szkół ponadgimnazjalnych z naszego regionu. Z naszej szkoły nagrodzona została Kinga Molińska z klasy 2F, która w roku szkolnym 2015/2016 osiągnęła średnią ocen 5,6. Serdecznie gratulujemy i życzymy jej dalszych sukcesów.

Radość dawania

Zakończyliśmy akcję "Prezent pod choinkę". Była to już 16 edycja ogólnopolskiej akcji charytatywnej organizowanej przez Centrum Misji i Ewangelizacji z Dzięgielowa. Zebraliśmy 36 paczek dla dzieci w wieku 2 do 15 lat. Prezenty zebrane podczas akcji już wkrótce trafią do dzieci z Rumunii, Białorusi i Ukrainy. Dziękujemy wszystkim za udział, pomoc, zaangażowanie i zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć z finału zeszłorocznej akcji.

Kiermasz świąteczny już za nami

Od października w bibliotece odbywały się warsztaty z rękodzieła, w których uczestniczyły uczennice naszej szkoły. Efektem spotkań były pięknie wykonane ozdoby świąteczne, które zostały przeznaczone na kiermasz zorganizowany przez bibliotekę i Radę Rodziców.

Ciekawe spotkanie

24 listopada 2016r. odbyło się spotkanie klas 1 i 2 o rozszerzeniu społeczno - prawnym i medialnym z przedstawicielem Straży Granicznej - Ireną Ruchałą. Pani kapitan przybliżyła uczniom tematykę związaną z funkcjami i działalnością Straży Granicznej. Wykład był bardzo interesujący. Kolejne spotkanie wkrótce...

Książka pod choinkę

Nie masz pomysłu na prezent dla najbliższych, zapraszamy Cię do biblioteki szkolnej na kiermasz książki. Czasu jest mało, bo kiermasz zakończy się 9 grudnia 2016 r. (piątek). Nie zwlekaj!

Inny sobotni wieczór

"Gdybym mogła wyrazić słowami wszystko, co czuję, nie potrzebowałabym tańczyć". Z tym cytatem słynnej brytyjskiej primabaleriny Margot Fonteyn mógłby się zapewne utożsamić każdy z tancerzy Royal Russian Ballet, który wystąpił w sobotę 3 grudnia 2016 r. na deskach Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Podziwiać wspaniały występ rosyjskich i ukraińskich artystów wybrali się wspólnie chętni uczniowie i nauczyciele naszego Liceum,

Nadzwyczaj silny Mikołaj

Niesamowitych emocji dostarczyła nam 5 grudnia na specjalnym spotkaniu mikołajkowym Pani Maria Juroszek, Cieszynianka,która zdobywa złote medale na polskich i międzynarodowych mistrzostwach w ... armwrestlingu(siłowanie na rękę). Odwiedziła nas i podczas zawodów sędziowała w eliminacjach szkolnych, opowiadając także o swojej przygodzie ze sportem oraz o walce z chorobą nowotworową.

Mikołaj w KOPERZE

Wczoraj odwiedził naszą szkołę św. Mikołaj, który wraz ze swoimi pomocnikami obdarował wszystkich grzecznych uczniów i nauczycieli słodkościami. Mikołaj za swój piękny gest dostał podziękowania w postaci piosenek i wierszy wykonywanych przez uczniów.

Bajki, które leczą

Po raz kolejny, Mikołaj zawitał z upominkami i słodyczami do chorych dzieci na Oddziale Pediatrycznym i Oddziale Chirurgicznym dla Dzieci ZZOZ Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Radość dzieci była duża, upominki rozdawały nasze uczennice z klasy IF Wiktoria Holeksa, Nadia Kornaś, i Maria Sikora pod opieką pedagoga Izabeli Żwak z wolontariuszką Panią Jadwiga Przywarą oraz koordynatorami akcji czytania w szpitalu: Barbarą Kłosowską - Kierownikiem Biura Promocji Zdrowia Starostwa Powiatowego i Beatą Parchańską - Koordynatorem ds. Bibliotek Publicznych Biblioteki Miejskiej w Cieszynie.

Przedstawienie mikołajkowe

6 grudnia klasa 2a wystąpiła dla wielu dzieci w ramach dnia św. Mikołaja. Dziewczyny wystawiły świąteczną wersję królewny Śnieżki. Pierwszy występ został zaprezentowany dzieciom z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Ustroniu Nierodzimiu.

Patronat Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Wydział Filologiczny Uniwersytetu Śląskiego obejmie patronatem naukowym klasy o rozszerzeniu językowym w cieszyńskim II Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika. Umowa o współpracy dydaktycznej zawarta zostanie we wtorek 13 grudnia 2016 roku w Cieszynie.

Podpisanie porozumienia z UŚ

W dniu 13 grudnia 2016 w naszej szkole uroczyście podpisano porozumienie o objęciu klas językowo-turystycznych honorowym patronatem Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Patronatem objęte zostaną klasy, w których przedmiotami wiodącymi są języki: angielski, rosyjski, niemiecki oraz francuski. W ramach współpracy nauczyciele akademiccy prowadzić będą dla uczniów wybrane zajęcia, licealiści będą mogli również uczestniczyć w poszczególnych zajęciach akademickich, takich jak: wykłady, seminaria i warsztaty, odbywających się na terenie Uniwersytetu Śląskiego. Fotoreportaż Mariola Marcinkowska na portalu ox.pl

Kolędowanie z zespołem UNOSONUS

W ostatnim tygodniu przed świętami szkolny zespół wokalno-instrumentalny Unosonus spędzał bardzo aktywnie czas, kolędując w kilku miejscach. W poniedziałek 19 grudnia odwiedziliśmy Dom Spokojnej Starości, aby wspólnie z pensjonariuszami kolędować przy pięknie ustrojonej choince. We wtorek uczestniczyliśmy w VIII Powiatowym Przeglądzie Kolęd, który od lat odbywa się w Zespole Szkół Budowlanych w Cieszynie.

Marysiu, pamiętamy!

"Ci, których kochamy, nie umierają nigdy,bo miłość to nieśmiertelność" Emily Dickinson Z żalem i smutkiem informujemy, że 29 grudnia 2016 na skutek nieszczęśliwego wypadku zmarła nasza absolwentka Maria Kozakowska. W 2010 roku jako maturzystka zakwalifikowała się do centralnego etapu XL Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Natomiast przez ostatnie pół roku(od kwietnia do października 2016) realizowała wraz z naszymi uczniami projekt "SŁOWA NA GRANICY ZMIAN", którego była koordynatorką i pomysłodawczynią.

XIX Koncert Walentynkowy

Miłości chleb powszedni – hasło, na dźwięk którego zamarło życie na ulicach Cieszyna w pierwszy piątek lutego (03.02.2017). Prowodyrami wspomnianej zadymki byli uczniowie naszego liceum. Fotoreportaże: fotoryka.pl ox.pl

Projekt dla uczniów

Projekt "Aktywny powiat cieszyński" skierowany dla uczniów powiatu cieszyńskiego z orzeczonym stopniem niepełnosprawności oraz przebywających lub opuszczających pieczę zastępczą. Szczegóły tutaj

Mardi Gras czyli Ostatki po francusku

Tłusty wtorek kończy we Francji okres zabawy i obfitego, tłustego jedzenia. To dzień poprzedzający Mercredi des Cendres (Środę Popielcową). Jak Francja długa i szeroka, organizowane są bale i biesiady. Najbardziej znanymi są karnawały w Dunkierce i Nicei. Przede wszystkim z tej okazji tradycyjnie zajada się smakowite crêpes – naleśniki! My także urządziliśmy sobie namiastkę tego święta na lekcji języka francuskiego.

Spotkanie z Ireną Ruchałą

W dniu 17.02.17 odbyło się kolejne spotkanie z p.kapitan Ireną Ruchałą - przedstawicielem Straży Granicznej. Tym razem pani kapitan przybliżyła tematykę Islamu- tradycji, religii i systemu władzy oraz omówiła sposoby przekazywania uchodźców w ramach rozporządzenia Dublin III. Kolejne spotkanie wkrótce ..(IM)

Science Day

12 marca jest międzynarodowym dniem matematyki, z tej okazji II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie zorganizowało w poniedziałek 13 marca 2017 r., po raz drugi, dla uczniów klas trzecich gimnazjów powiatu cieszyńskiego warsztaty z przedmiotów ścisłych. Aż w 5 salach królowała matematyka – geometria, geometria fraktalna z elementami teorii chaosu, zagadki logiczne, matematyka w tańcu i turniej matematyczny organizowany we współpracy ze stowarzyszeniem 4improve, pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

Studenci Sił Powietrznych w Koperze

17 marca 2017 klasy 3D oraz 2H uczestniczyły w spotkaniu ze studentami Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Studenci zaprezentowali naszym uczniom tegoroczną ofertę rekrutacyjną. Uczniowie dowiedzieli się jak wygląda edukacja na tej uczelni i jakie wymagania obowiązują aby móc na nią uczęszczać

4 minuty, które decydują o życiu

W poniedziałek 27 marca gościł w naszej szkole ratownik medyczny p. Janusz Głaz z Bielska- Białej. Przeprowadził 4 godzinne szkolenie z I Pomocy Przedmedycznej w ramach programu „4 minuty, które decydują o życiu”. W szkoleniu wzięła udział klasa IF i IFF.

Obiady, reaktywacja

Osoby chcące skorzystać z obiadów zobowiązane są do uiszczenie opłaty w pierwszych 2 dniach roboczych każdego miesiąca, w księgowości (liczba obiadów razy 9zł). Termin jest nieprzekraczalny.

Hallo Annweiler!

Od środy, 29. marca gościmy grupę uczniów wraz z opiekunami z partnerskiej szkoły Evangelisches Trifels Gymnasium z Annweiler w Niemczech. W ramach wymiany szkolnej przyjechało do nas aż 28 uczniów i trzech nauczycieli. W czwartek nasi goście zostali oficjalnie przywitani przez Panią Dyrektor oraz przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego, po czym zwiedzili Cieszyn i po powrocie do szkoły uczestniczyli w warsztatach fotograficzno-filmowych (prace wykonane podczas warsztatów zamieścimy wkrótce).

Warsztaty dla uczniów – projekt CEMS Chance

CEMS Club Warszawa, organizacja non-profit działającaj przy Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, pragnie zaprosić uczniów do udziału w dwunastej edycji projektu CEMS Chance, która odbędzie się w terminie 16-19 maja 2017 r. w Warszawie.

Kopernik zapalił się na niebiesko

5 kwietnia w naszej szkole odbyła się akcja "Zapal się na niebiesko dla autyzmu", uczniowie ubrali się na niebiesko solidaryzując się i uświadamiając innym problem autyzmu.

Kolorowy świat pani Stefanii Bojdy

Z wielką przyjemnością obejrzeliśmy w murach naszej szkoły kolekcje malarską pani Stefanii Bojdy, artystki cieszyńskiej, malarki, emerytowanej nauczycielki naszego liceum. Pani Stefania przyjęła nasze zaproszenie i zaprezentowała nam własne interpretacje swoich obrazów, opowiedziała o swojej pasji artystycznej, a także podzieliła się z nami swoimi zainteresowaniami sportowymi i turystycznymi.

Szkolna Liga Strzelecka 2017

12 kwietnia 2017 oficjalnie zakończyła się Szkolna Liga Strzelecka Powiatu Cieszyńskiego o „Puchar Przechodni i Najlepszego Strzelca szkół ponadgimnazjalnych w 2017r”. Turniej strzelecki został przeprowadzony w dwuboju karabinek pneumatyczny i pistolet pneumatyczny pomiędzy szkołami ponadgimnazjalnymi w Powiecie Cieszyńskim w dniach: 10.03, 17.03, 24.03 i 31.03.2017r. na strzelnicy pneumatycznej LKS „KORONA” Gumna w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji Gminy Dębowiec w Gumnach.

Spotkanie z Ireną Ruchałą

30.03.2017 odbyło się ostatnie (niestety) w tym roku szkolnym spotkanie z panią kapitan Ireną Ruchałą ze Straży Granicznej. Prelekcja poświęcona była misjom w jakich uczestniczy śląski oddział Straży Granicznej. Celem misji jest współpraca krajów UE związana z nielegalnym napływem migrantów do Unii. (IM)

ZAPRASZAMY NA DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY

Zapraszamy uczniów klas trzecich gimnazjów wraz z opiekunami na „Dzień otwarty szkoły”, który odbędzie się 24 kwietnia 2017 roku od godziny 8.30 do 12.30.

Znajdź swoją pasję z nami!!!

Galeria zdjęć 24 kwietnia nasze liceum odwiedziło około 500 gimnazjalistów ze szkół powiatu cieszyńskiego. Tego dnia w Koperniku odbył się Dzień Otwarty. Uczestnicy brali udział w Kryminalnych Zagadkach Kopera. Dziękujemy za Waszą liczną obecność i zaangażowanie! Mamy nadzieję, że wszyscy dobrze spędzili czas i powrócą do nas wraz z nowym rokiem szkolnym. Do zobaczenia we wrześniu!

Papiery do kariery

25 kwietnia 2017r. klasa IIA i IIG wzięła udział w warsztatach „Papiery do kariery”. Młodzież na warsztatach uczyła się jak odnaleźć się na rynku pracy i edukacji, poznać swoje mocne i słabe strony oraz skutecznie zaprezentować swoje kwalifikacje za pomocą Portofolio Europass (szczególnie Europass CV).

Wystawa Stefanii Bojdy

W ramach współpracy naszego liceum z Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty uczennice kl. IIa wystąpiły na wystawie twórczości artystycznej malarki Stefanii Bojdy w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie. Program artystyczny był poetycko - muzyczną interpretacją obrazów malarki, którą mogli podziwiać licznie zgromadzeni miłośnicy sztuki.

Dzień z Uniwersytetem Śląskim

28 kwietnia br. nasi uczniowie wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez specjalistów Uniwersytetu Śląskiego z zakresu dziennikarstwa, fizyki medycznej i chemii. Dr hab. Robert Musioł z Zakładu Chemii Organicznej wygłosił wykład pt. ’Chinina – lek, który odmienił losy świata’. Uczniowie dowiedzieli się nie tylko o znaczeniu chininy w leczeniu malarii ale również o jej wpływie na historię współczesnego świata.

Kwitnące POLA NADZIEI

W piątek 12 maja o godzinie 10.00 rozpoczęło się uroczyste podsumowanie XX Ogólnopolskiej Kampanii Hospicyjnej "Pola Nadziei" w miejskim Ratuszu. Pod przewodnictwem prezes cieszyńskiego hospicjum Doroty Kani i z udziałem Burmistrza Cieszyna - Ryszarda Macury oraz koordynatorki akcji Haliny Sajdok - Żyły wręczano nagrody placówkom edukacyjnym biorącym udział w tej kampanii oraz indywidualnie nagrodzonym uczestnikom konkursu "Żonkilowy Tort Nadziei".

List Rzecznika Praw Dziecka

Przekazujemy życzenia z okazji Dnia Dziecka. List...

Jak nie czytam, jak czytam

Młodzież z kilku klas naszej szkoły przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji promującej czytanie. 1 czerwca 2017 r. o godz. 10-tej spotkaliśmy się na schodach naszej szkoły oraz w bibliotece, gdzie czytaliśmy różnorodną literaturę. Akcja ma na celu pokazanie, że młodzież szkolna czyta książki i robi to z przyjemnością. W ubiegłym roku w akcji, którą organizuje redakcja czasopisma „Biblioteka w szkole”, wzięło udział ponad 430 tys. uczniów z całej Polski.

Biblioteka zaprasza

Przypominamy wszystkim uczniom o konieczności zwrotu książek wypożyczonych z biblioteki szkolnej do środy 14 czerwca 2017r. Od 19 czerwca będzie możliwość wypożyczenia książek na wakacje. Można przychodzić do biblioteki i wybrać interesującą literaturę przed tym terminem. Zachęcamy również do przeglądania katalogu internetowego biblioteki i rezerwowanie wybranych książek on-line.

Górski Rajd Kopernika

Poniedziałkowe wyjście w góry, rozpoczęło ostatni tydzień nauki szkolnej w tym roku. Na szlakach turystycznych w paśmie Równicy królowała młodzież z Kopernika. W promieniach porannego słońca pokonywaliśmy kolejne metry szlaków prowadzących na Równicę. W samo południe osiągnęliśmy upragniony szczyt i po krótkim odpoczynku uczniowie i nauczyciele stanęli do rywalizacji w zabawnych konkurencjach przygotowanych przez Panią Barbarę Budzińską-Lipkę.

Ostatnia partia w roku szkolnym

Choć większość uczniów głową była już na wakacjach, to znalazło się pewne grono zapaleńców, którzy zdecydowali spędzić ostatni czwartek roku szkolnego w… szkole:) Niekoniecznie na zadaniach z matematyki, języka obcego czy na omawianiu lektur, ale równie intensywnie i emocjonująco. 22 czerwca o godzinie 9.00 znowu spotkaliśmy się aby zagrać w gry planszowe. Tego dnia przy stołach królowały szybkie gry, które sprawdzały naszą wiedzę, wyobraźnie, jak i refleks.

Adapciak Zakopane

Parlament Studencki Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach po raz kolejny zaprasza na obóz integracyjny dla przyszłych studentów „Adapciak Zakopane”. Wszystkich maturzystów wybierających się na tę Uczelnię zachęcamy do zapoznania się z programem wyjazdu.

Powiatowa inauguracja roku szkolnego 2017/2018

Tegoroczna inauguracja nowego roku szkolnego była w naszej szkole, jak co roku, uroczysta. O jej wyjątkowości zdecydowała jednak szczególna okoliczność – było nią wprowadzenie Sztandaru Szkoły. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele pw. św. Marii Magdaleny. Liturgii, sprawowanej przez księdza proboszcza Jacka Gracza i księży katechetów, przewodniczył Biskup Diecezji Bielsko-Żywieckiej Roman Pindel. Obecny był także proboszcz cieszyńskiej parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ks. Janusz Sikora. Ważnym i wzruszającym momentem było poświęcenie Sztandaru i ślubowanie, które złożyła dyrektor Szkoły – pani Regina Rakowska.

Spotkanie rodziców uczniów klas pierwszych

Dnia 13 września 2017 roku o godzinie 16.00 w auli odbędzie się spotkanie rodziców uczniów klas pierwszych z dyrektor szkoły. O godzinie 16.30 spotkanie z wychowawcami w salach według załączonego harmonogramu. Po zebraniu o godzinie 17.30 w sali nr 13 odbędzie się zebranie Rady Rodziców .

Dzień Bez Ofiar Na Drogach

Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach to druga edycja akcji prowadzonej we wszystkich europejskich krajach pod nazwą EDWARD. European Day Without A Road Death – EDWARD organizowany jest przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego – TISPOL, we współpracy z krajami członkowskimi.

WYBIERZ KSIĄŻKĘ!!!

Możesz mieć wpływ na to, co znajdziesz w bibliotece szkolnej!!! Pozyskaliśmy fundusze z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, które zostaną przeznaczone na zakup nowości wydawniczych (nie mogą to być podręczniki i ćwiczenia). Chcemy uwzględnić Wasze upodobania czytelnicze przy zakupie książek do biblioteki. Interesuje nas, jakich książek popularnonaukowych, nowości, beletrystyki, również audiobooków brakuje Wam w naszych zbiorach.

Podziękowanie dla fundatorów SZTANDARU SZKOŁY

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim Darczyńcom i Sponsorom, którzy przyczynili się do ufundowania Sztandaru dla II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie jak również wszystkim, którzy zaangażowali się w zorganizowanie uroczystości nadania Sztandaru naszej Szkole. Dyrekcja, Grono pedagogiczne, Uczniowie

Międzynarodowy festiwal teatralny

ZAPRASZAMY WOLONTARIUSZY Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka zaprasza do współpracy w czasie 27. Międzynarodowego festiwalu Teatralnego BEZ GRANIC • 3–8 października 2017 (www.borderfestival.eu) Na zdjęciu przedstawienie "Do dna", reż. Ewa Kaim, PWST Kraków. Fot. Bartek Cieniawa

Kolekcjonować można wszystko

„Kolekcjonować można wszystko …” Takie pierwsze słowa usłyszeli uczniowie klasy 3b, 3d i 3g podczas zwiedzania wystawy w Zamku Cieszyn, poświęconej pasjom Karola Bojdy - człowieka, który był lekkoatletą i bokserem, działaczem i sędzią sportowym, przewodnikiem PTTK i miłośnikiem gór, honorowym dawcą krwi, filatelistą, bibliofilem i człowiekiem wielu zainteresowań.

Książka nas łączy

„Książka nas łączy” – to hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia biblioteki i zapoznania się z bogatą ofertą nowych książek, zakupionych do biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

OTRZĘSINY!

10 października odbyły się otrzęsiny klas pierwszych. Uczniowie zmagali się z 10 konkurencjami, które oceniało jury, w którym zasiadali : pani Izabela Żwak i pani Małgorzata Kusz oraz Aleksandra Smelik i Bartek Gwiazda. Ponadto klasy złożyły przysięgę i zaprezentowały siebie w krótkim skeczu. Wszystkie klasy zaciekle walczyły, ponieważ nagrodą był bon zwalniający klasę z pisania jednej wybranej kartkówki. Zwycięskimi klasami okazały się klasa 1c oraz 1d. Gratulujemy!

Powiatowe nagrody i wyróżnienia

9 października 2017r. w Starostwie Powiatowym z okazji zbliżającego się święta Komisji Edukacji Narodowej odbyło się uroczyste spotkanie władz powiatu z dyrektorami i nauczycielami. Starosta powiatu pan Janusz Król wręczył nagrody oraz akty nadania stopnia awansu na nauczyciela mianowanego. Nagrody z rąk starosty odebrali: dyrektor Regina Rakowska, pani Patrycja Łyżbicka i pani Izabela Żwak. Medalem Komisji Edukacji Narodowej w tym roku został uhonorowany pan Dariusz Sikora, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie.

Informacje dla MATURZYSTÓW

Informacje o egzaminie maturalnym znajdują się w dziale Matura

PRZYSTANEK CZYTANIE

13 i 16 października 2017 r. na parterze szkoły, w ramach promocji czytelnictwa, nasza biblioteka zorganizowała PRZYSTANEK CZYTANIE. Można było zapoznać się z nowościami, które zostały zakupione w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa oraz wypożyczyć interesującą książkę do domu.

O kraju klonowego liścia

Literatura prowincji Québec oraz ciekawostki geograficzne i kulturalne Kanady to zagadnienia, z którymi mogli zapoznać się uczniowie klas 3b i 2b oraz grupy francuskiej kl. 3a i 3g podczas prelekcji wygłoszonej przez panią dr Ewelinę Berek, adiunkt w Zakładzie Badań Kanadyjskich i Przekładu Literackiego Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki UŚ.

Zostań woluntariuszem

Zostań woluntariuszem, szczegóły tutaj.

Wystawa prac plastycznych

W październiku, Miesiącu Bibliotek Szkolnych, w czytelni została zorganizowana wystawa prac plastycznych uczniów naszej szkoły. W tym roku swoje prace udostępnili: Marta Cieślar z 1a, Kinga Patyk z 2a, Anna Hatlas i Julia Śleziak z 2b, Marcelina Hanzel z 2c oraz Łukasz Kąkol z 2g.

Sezon planszówek rozpoczęty

Kiedy w ostatni czwartek października rodzice przyszli na wywiadówkę, to nie sądzili, że piętro (albo dwa piętra) wyżej, konkretnie w bibliotece, część zapaleńców gra w gry planszowe. Czwartkowe popołudnie, a oni zamiast się uczyć, to szukają skojarzeń do obrazów, meblują dom, a nawet szukają tajnych agentów...Niemożliwe? A jednak! 4 godziny gier, dużo śmiechu, żartów i dumy, kiedy to w końcu pan Chwastek zszedł z pola walki pokonany...Dla takich chwil warto żyć:) Pozostaje tylko zapytać: kiedy powtórka z rozrywki?

Lektorka z Belgii

W minioną środę, klasy frankofońskie, 1b i 3b miały okazję sprawdzić swoje umiejętności podczas zajęć poprowadzonych przez Manon Cuppens, lektorkę języka francuskiego. Manon na stałe mieszka w belgijskim Liège, a od roku pracuje w Kolegium Językowym Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Przyznaje, że język polski jest trudny, ale coraz lepiej nim się posługuje.

Spotkanie z podróżnikiem

W środę, 8 listopada 2017 r., klasy 2B i 2G udały się do Biblioteki Miejskiej w Cieszynie na spotkanie "Ale Meksyk! Ekstremalna rowerowa przygoda" z podróżnikiem i blogerem Zdzichem Rabendą. Młodzież miała okazję zapoznać się m. in. ze środowiskiem naturalnym (wybuchającymi wulkanami, atakami mrówek), barwną kulturą, zwyczajami krainy Majów.

Przeciwdziałanie nietrzeźwości na drogach.

14 i 15 listopada gościliśmy w naszej szkole st. asp. Tomasza Pszczółkę z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie. Młodzież z klasy IIA, IIF i IIG wysłuchała wykładu zawierającego zagadnienia związane z przeciwdziałaniem nietrzeźwości na drogach.

Zapakowana miłość

Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w akcji "Prezent pod choinkę" organizowanej przez Centrum Misji i Ewangelizacji. Efektem tego zaangażowania jest fura paczek od wspaniałych i cudownie wrażliwych młodych ludzi. Wszystkie zostały już przewiezione do CME, a stamtąd pojadą do najuboższych na Ukrainę oraz do rodzin uchodźców wywołując niejeden uśmiech na twarzach dzieci.

Ciekawa lekcja

W środę 22 listopada rozpoczęliśmy kolejną edycję „Ciekawej lekcji” - cyklu wykładów prowadzonych przez nauczycieli akademickich Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach. Pierwsze spotkanie, w którym wzięły udział 3 klasy pierwsze, poprowadziła Pani Sylwia Duch – psycholog i trener. Tematem pierwszego spotkania była „Sztuka publicznych wystąpień, czyli co i jak mówić”. Pani Duch przedstawiła szereg praktycznych wskazówek ułatwiających przygotowanie się do publicznych wystąpień, które na pewno będą pomocne podczas prezentacji i egzaminów ustnych.

Muzyka łączy pokolenia

Zespół wokalno-instrumentalny Unosonus w składzie: Julia Bylok, Natalia Stoły, Marzena Niemczyk (wokal), Agnieszka Budzik (skrzypce), Julia Budzik (flet), Wiktoria Budzińska (obój), Julia Pilarczyk (kachon), odwiedził w poniedziałkowe popołudnie 20 listopada 2017 r. Dom Spokojnej Starości w Cieszynie. Wspólnie z pensjonariuszami domu śpiewaliśmy piosenki patriotyczne, m. in.: Piechota, Pierwsza Brygada, O mój rozmarynie. Starsi ludzie bardzo chętnie uczestniczą w tego typu spotkaniach.

Doświadczenia na lekcjach chemii: fotoreportaż

Uczniowie klasy biologiczno chemicznej uczą się nie tylko chemii w teorii, ale również wykorzystują to w praktyce, robiąc doświadczenia związane z tlenkami i kwasami. Tak właśnie uczyła się klasa 2FF.

Straż graniczna

Dnia 30.11.2017 r. Pani Irena Ruchała, pracownik służb celnych, nakreśliła uczniom klas 1A i 3E trudności wiążące się z pełnieniem tego rodzaju służby. Poruszyła tematy aktualne dla naszych czasów jakimi są: kwestie imigrantów oraz przemytu.. Prezentacja ta maiła na celu poszerzenie horyzontów wiedzy na sprawy współczesne naszemu społeczeństwu

Dzisiaj i do Nas przyszedł Mikołaj!

Wszyscy uczniowie grzeczni, każdy otrzymał coś słodkiego, zdjęć z Mikołajem również nie zabrakło. Humor dopisywał dzisiaj wszystkim.

Młodzież na tropie tajemnic przyrody

W maju ubiegłego roku odbyły się warsztaty filmowe, których efektem jest krótki film pt. "Natura ponad cywilizacją", do którego link znajduje się poniżej. Serdecznie dziękujemy panu Marcinowi oraz pani Katarzynie za możliwość zrealizowania warsztatów, a wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów filmowo-aktorskich!

Mikołajki dla dzieci

6 i 7 grudnia 2017 roku klasa 3a pod opieką Pani Anny Waszut zorganizowała mikołajki dla dzieci. Przedstawienie miało miejsce w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych oraz w murach naszego Kopera. Oglądało je łącznie 250 dzieci z przedszkoli: „Jacek i Agatka”, przedszkola numer 4 im. Marii Konopnickiej, Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego. Wśród widzów znalazły się również dzieci pracowników naszej szkoły.

Wirtualna biblioteka

Zapraszamy wszystkich uczniów do korzystania z wirtualnej biblioteki. Pod adresem: lektury.gov.pl znajdziecie kanon lektur w formie elektronicznej, przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Ministerstwa Cyfryzacji.

Świąteczny kiermasz

Tegoroczny kiermasz został poprzedzony wystawą prac naszych uczennic, które podczas zajęć z rękodzieła przygotowały kartki świąteczne, choinki, drzewka, stroiki, wianki, bombki. Drugiego dnia, podczas kiermaszu, nie brakowało chętnych do zakupu pięknych ozdób, jak i do posmakowania pysznych ciast. To świąteczne wydarzenie zostało przygotowane przez: Martę Cieślar, Martę Łukosz, Anię Pasterny, Patrycję Hanslik, Gabrielę Kudłacik, Magdalenę Kisza, Marcelinę Hanzel, Agnieszkę Bujok i Patrycję Frycz oraz nauczycieli Ilonę Morcinek i Bożenę Michalik.

Pokonując bariery!

20 grudnia dziewczyny z klasy 2A razem z księdzem Grzegorzem odwiedziły dzieci niepełnosprawne intelektualnie w Ośrodku Rehabilitacyjno- Edukacyjno- Wychowawczym. Razem z dziećmi spędziły wiele czasu śpiewając kolędy i bawiąc się z nimi.

Samorząd Szkolny

Przewodniczący - Krzysztof LondzinZastępca przew. - Oliwia SzweblikSekretarz - Filip WróbelSkarbnik - Klaudyna Handzel

W ŚWIĄTECZNYM NASTROJU

W środę 20 grudnia 2017 r. zespół Unosonus wziął udział w IX Powiatowym Przeglądzie Kolęd, który co roku jest organizowany w Zespole Szkół Budowlanych w Cieszynie. Tego samego dnia, po południu, udaliśmy się do Domu Spokojnej Starości, gdzie wraz z pensjonariuszami i pracownikami domu spędziliśmy miło czas, kolędując w świątecznej atmosferze.

Życzenia Świąteczne i Noworoczne

W tych dniach tak pięknych, oczekiwanych, gdzie gasną spory, goją się rany, życzymy zdrowia, szczęścia, miłości, niech mały Jezus w sercach zagości. Szczerości duszy, zapachu ciasta, przyjaźni, która jak miłość wzrasta. Kochanej twarzy, co rano budzi A wokół szczerych, życzliwych ludzi. życzy Dyrekcja, pracownicy i uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie

Sny o zwycięstwie - spotkanie z Mateuszem Ligockim

W dniu 29 grudnia 2017 roku o godzinie 17:00 w piwnicy Browaru Zamkowego w Cieszynie (wejście od strony Wzgórza Zamkowego) odbędzie się spotkanie z trzykrotnym olimpijczykiem Mateuszem Ligockiem. Ideą przedsięwzięcia jest wsparcie Mateusza Ligockiego w walce o nominację olimpijską do przyszłorocznych Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pyeongchang.

Maraton Pływacki

Już 27 czerwca od godziny 9.30 można będzie wziąć udział w corocznym Maratonie Pływackim na rzecz naszych dzieci osieroconych. Wystarczy zabrać strój kąpielowy i z werwą wkroczyć na Pływalnię krytą przy Szkole Podstawowej nr 4 w Cieszynie (Pl. Wolności).

List Rzecznika Praw Dziecka

List okolicznościowy Rzecznika Praw Dziecka skierowany do Uczniów z okazji zakończenia roku szkolnego. List dostępny jest tutaj

Zakończenie roku 2014/2015!

26 czerwca 2015 roku na auli o godzinie 9:15 odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015. Najpierw wysłuchaliśmy przemówienia pani Dyrektor, a następnie Samorządu Szkolnego. Pod przewodnictwem pani Katarzyny Michałek oraz Anny Waszut odbyło się przedstawienie "Carpe Diem" w wykonaniu uczniów klas 1a i 2a.

NAGRODA STAROSTY znowu w naszej szkole

Na zakończenie roku szkolnego 2014/2015 Zarząd Powiatu Cieszyńskiego docenił pracę i osiągnięcia najlepszych uczniów w dziedzinie nauki wręczając Nagrodę Starosty Powiatu Cieszyńskiego. Wśród 3 nagrodzonych uczniów szkół ponadgimnazjalnych znalazł się nasz uczeń Piotr Gajdzica.

List Rzecznika Praw Dziecka

List okolicznościowy Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka skierowany do uczniów. czytaj...

Rozpoczęcie roku szkolnego!

1 września 2015, w słoneczny wtorek, na naszej auli uroczyście rozpoczęliśmy rok szkolny 2015/2016. W przemówieniu pani Dyrektor powitała liczne grono nowych uczniów przybyłych do ośmiu pierwszych klas: 1A psychologiczno-humanistyczna - wychowawca Anna Waszut 1B językowo-europejska - wychowawca Anna Cieślar 1C społeczno-prawna - wychowawca Magdalena Żerdik 1D społeczno-prawna - wychowawca Grzegorz Księżyc 1E sportowa - wychowawca Włodzimierz Habarta 1F biologiczno-chemiczna - wychowawca Grzegorz Szczechla 1G ekonomiczno-menadżerska - wychowawca Tadeusz Gajdzica 1H politechniczna - wychowawca Anna Grześ Obejrzeliśmy przedstawienie "Carpe Diem" przygotowane przez panie Katarzynę Michałek oraz Annę Waszut. Pełni sił i energii rozpoczynamy naukę w murach naszej cudownej szkoły.

MATURA - 100% ZDAWALNOŚCI

Dyrekcja i nauczyciele naszego liceum gratulują tegorocznym Absolwentom. 100% uczniów zdało egzamin maturalny i otrzymało świadectwa maturalne. Gratulując uczniom tegorocznych wyników, warto podkreślić, że nie tylko ucieszą one absolwentów, ich rodziców i nauczycieli, ale dzięki nim uczniowie spełnią swoje marzenia o studiach.

Lekcja biologii

W tym tygodniu w naszej szkole klasa biologiczno-chemiczna „pracowała” na mózgach i oczach. Mózg włożono do blendera i przeprowadzono doświadczenia mające na celu określenie składu mózgu. Oczywiście wszystko w imię nauki :) Uczniowie mieli również do dyspozycji skalpele za pomocą których poznawali budowę oka.

Spotkanie z absolwentem

Wczoraj, w wypełnionej po brzegi sali nr 14, Piotrek Gajdzica w niezwykle interesujący i przystępny sposób przybliżał młodszym koleżankom i kolegom zadania z lingwistyki matematycznej. Prezentując rozwiązania wybranych problemów, zarażał słuchaczy entuzjazmem jaki towarzyszy mu podczas odkrywania co np. w języku inuinnaqtun oznacza słowo "nirinngittunga" - je, nie jem, zjadł, a może po prostu rozchorowałem się.

DNI KULTURY ŻYDOWSKIEJ

W najbliższym czasie (2 –11 X 2015) w Cieszynie odbędą się DNI KULTURY ŻYDOWSKIEJ. Biblioteka szkolna planuje następujące wyjścia:

Spotkanie z podróżnikiem

25.09.15 w naszej szkole odbyło się spotkanie z p. Krzysztofem Nowakiem- historykiem i podróżnikiem. Nasz gość opowiedział o niezwykłej wyprawie rowerowej, której trasa wiodła z Polski do Laosu, Birmy i Kambodży. Mieliśmy wyjątkową okazję wysłuchać jego relacji i obejrzeć zdjęcia przedstawiające ludzi, naturę i zabytki Azji Południowo-wschodniej, Chin, Mongolii i Syberii.

TWÓRZ, OCENIAJ, INTERPRETUJ

Biblioteka szkolna zachęca uczniów do wzięcia udziału w konkursie "Warsztaty słowa" zorganizowanym przez Fundację Wisławy Szymborskiej oraz Fundację PZU.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

W październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Zapraszamy wszystkich do aktywnego uczestnictwa i odwiedzania biblioteki. Przygotowaliśmy dla Was wystawy, konkursy, kiermasze oraz spotkanie poetyckie.

DZIEŃ OTWARTYCH PORAD ZAWODOWYCH

Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Cieszynie po raz kolejny przystępuje do Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery(OTK), którego inicjatorem jest Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej. Szczegóły tutaj /

Otrzęsiny klas pierwszych

W poniedziałek 12.10.15 pierwszoklasiści stali się oficjalnie uczniami Kopera! W turze I zmierzyły się klasy 1A, 1C, 1D i 1E. Zwyciężyła klasa psychologiczna (1A). W drugiej turze zwyciężyła klasa politechniczna (1H)

Dzień Nauczyciela

Dnia 14 października 2015 w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Akademię, której tematem przewodnim były motywy ze znanych i lubianych bajek. Program przygotowali uczniowie naszej szkoły w reżyserii pani Katarzyny Michałek i pani Patrycji Łyżbickiej.

Krzewimy wiedzę o najnowszej historii Polski!

16 października br. odbyła się w Rudzie Śląskiej uroczysta gala jubileuszowa z okazji 15-lecia istnienia Instytutu Pamieci Narodowej, podczas której podziękowano 15. nauczycielom i 15. szkołom z województwa ślaskiego, za krzewienie wiedzy o najnowszej historii Polski. Wśród wyróżnionych znalazł się nauczyciel naszej szkoły – ukochanego „Kopera” , pan Grzegorz Księżyc.

Program stypendialny Adamed SmartUP

Program stypendialny ADAMED SmartUP to szansa dla najlepszych młodych pasjonatów nauk ścisłych i przyrodniczych na rozpoczęcie kariery naukowej. Przed Wami fascynujące zmagania w trakcie internetowej gry rekrutacyjnej pełnej zagadek z wielu dziedzin nauk ścisłych.

SZKOŁA – KULTURA - ŚRODOWISKO LOKALNE

20 października 2015 w Cieszyńskiej Filii Uniwersytetu Śląskiego odbyła się IV Międzynarodowa Konferencja Naukowa nt. SZKOŁA – KULTURA - ŚRODOWISKO LOKALNE odbywająca się w cyklu Aktywizacja jednostek, grup i zbiorowości w środowisku lokalnym. Środowisko szkół ponadgimnazjalnych reprezentowała nasza polonistka, p. Patrycja Łyżbicka,

POLA NADZIEI rozpoczęte!

Uczniowie z klasy II f zainaugurowali tegoroczną kampanię POLA NADZIEI, współpracując z hospicjum im.Łukasza Ewangelisty z Cieszyna. Pierwszy etap polegał na obejrzeniu filmu przygotowanego przez gdańską Fundację Hospicyjną: pt."Hospicjum widziane od środka". Jego celem było przybliżenie młodzieży pracy w hospicjum stacjonarnym oraz roli wolontariatu.

Stypendia Macierzy Ziemi Cieszyńskiej

Po raz czternasty wręczono stypendia Macierzy Ziemi Cieszyńskiej. Uroczystość odbyła się w niedzielne popołudnie, 18 października 2015, w sali konferencyjnej na Zamku w Cieszynie. Wśród stypendystów znalazło się 3 absolwentów i uczniów II LO im. M. Kopernika. Stypendium macierzowe otrzymały: Kamila Zakrzewska oraz Stella Madejska. Nagrodę specjalną otrzymał Piotr Gajdzica.

Spotkanie poetyckie w bibliotece

28 października 2015 r. o godz. 14:20 w bibliotece odbyło się spotkanie poetyckie z Joanną Surzycką, która prezentowała swoją twórczość literacką. Pani Surzycka przez wiele lat była związana z naszą szkołą, na początku jako uczennica, a potem polonistka.

Informacja dla absolwentów

Absolwenci poprzednich lat i eksterni (stara matura) zamierzający zdawać egzamin maturalny w starej formule - lista tematów do wewnętrznego egzaminu ustnego z języka polskiego znajduje się tutaj.

MIĘDZY NAMI SŁOWIANAMI

27 października 2015 r. uczniowie klasy językowej 2B w ramach dwugodzinnych warsztatów zainicjowanych przez mgr Wiesławę Steczko-Róg poznawali kulturę rosyjską. Jedząc własnoręcznie przygotowane pierniki dowiedzieli się jak wygląda kultura picia herbaty u naszych wschodnich sąsiadów.

Nowoczesna technologia w naszej szkole

13 listopada 2015r. w sali 28 naszej szkoły odbył się pokaz druku 3D i skanowania w trójwymiarze. Na spotkaniu przedstawiono nowoczesną technologię, którą wykorzystywać można w różnych dziedzinach. Ta nowoczesna technologia druku, spowoduje rewolucje w przemyśle między innymi w branży odzieżowej, komunikacyjnej i medycznej. Warsztaty prowadził Sławomir Łagowski z firmy 3d Space

Noc filmowa w koperze

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z nocy filmowej.     Było maksymalnie kreatywnie! :)

CZAS JEST WSZYSTKIM

W piątek 20 listopada 2015 r. młodzież z naszej szkoły uczestniczyła w wernisażu wystawy „Czas jest wszystkim”, który odbył się w Książnicy Cieszyńskiej. Mogliśmy zapoznać się z bogatymi zbiorami kalendarzy, z których najstarszy pochodzi z XVIw. Ciekawostką był konkurs przeprowadzony przez organizatorów wystawy. Należało odpowiedzieć na pytania, które zostały umieszczone w gablotach wystawy. Jedną z nagród – kalendarz na 2016 rok udało się zdobyć Martynie Miklusiak z kl. 1G.

Bo więcej szczęścia jest w dawaniu niż braniu

Jak co roku Kopernik tradycyjnie dołączył do ogólnopolskiej akcji charytatywnej pod hasłem "Prezent pod choinkę". Nasi uczniowie przygotowali ponad 40 paczek dla najuboższych dzieci z Ukrainy, Białorusi i Rumunii. Wspólnie je pakowali, ozdabiali, wybierali płeć i wiek dziecka, do którego ma trafić ich prezent.

Paczka dla każdego dziecka

Jak co roku nasza szkoła przystąpiła do akcji "Paczka dla każdego dziecka" organizowanej przez MOPS w Cieszynie. Paczki przeznaczone są dla dzieci z najuboższych cieszyńskich rodzin. Prosimy, aby każda klasa przygotowała paczkę lub paczki i dostarczyła je do 15 grudnia do pedagoga szkolnego. Serdecznie dziękujemy.

ZAPRASZAMY NA KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

Zapraszamy na kiermasz ozdób świątecznych, który odbędzie się 7 grudnia 2015 r. w bibliotece. Większość ozdób – to rękodzieło wykonane przez nauczycieli i uczniów naszej szkoły. Dochód z kiermaszu zostanie przeznaczony na zakup nowych książek dla biblioteki.

PATRONAT AMBASADY FRANCJI

3 grudnia 2015 to szczególny dzień w historii naszej szkoły. Podczas doniosłej uroczystości została zawarta umowa o współpracy pomiędzy Instytutem Francuskim w Warszawie, Starostwem Powiatowym w Cieszynie, II LO im. M. Kopernika oraz Polskim Stowarzyszeniem – Europa Języków i Kultur.    Wyjątkowość i prestiż tego przedsięwzięcia podkreśla fakt, że Kopernik jest jedną z dziesięciu szkół i w Polsce, które zostały wyróżnione za wkład na rzecz nauczania języka francuskiego i krzewienia kultury francuskiej.

Mikołaj z Kopera

W czwartek 3 grudnia 2015 roku klasa 1A wraz z opiekunami: dr Anną Waszut i ks. mgr Grzegorzem Pasternakiem, wybrała się do Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjnego w Ustroniu. Czemu miała służyć ta wizyta? Była ona mikołajkowym akcentem w życiu osób przebywających w tym ośrodku. 1A bowiem przygotowała przedstawienie świąteczne, ukazujące prawdziwy cel świąt, jakim jest okazywanie dobra i miłosierdzia innym ludziom… ludziom potrzebującym naszego wsparcia i pomocy.

Bajki, które leczą

8 grudnia zakończyliśmy jesienną edycję akcji czytelniczej "Bajki, które leczą", wizytą Mikołaja w cieszyńskim szpitalu. Od września do grudnia, w każdy wtorek nasi uczniowie, pod opieką pedagoga Izabeli Żwak, czytali dzieciom bajki umilając w ten sposób długie godziny pobytu w szpitalu. Ordynator Oddziału pediatrycznego Tomasz Dyrda gorąco podziękował uczniom za ich zaangażowanie i pamięć o najmłodszych pacjentach szpitala mając nadzieję, że w przyszłym roku dzieci nadal będą mogły słuchać pięknych bajek.

Z kopernikowych serc płynące

Nie od dziś wiadomo, że licealiści z Kopernika lubią i przede wszystkim chcą pomagać. Uczestniczą aktywnie w wolontariacie oraz różnego rodzaju akcjach, które mają na celu pomóc lub umilić czas innym. Zespół Unosonus także ma w tym swój udział. Po raz pierwszy, 9 listopada 2015 r., pod opieką Olgi Białoń, spędził aktywne, poniedziałkowe popołudnie w gronie przemiłych ludzi

Wieża Babel

Międzynarodowy, międzykulturowy, kreatywny i interaktywny. Tak w skrócie można opisać miniony tydzień w naszym liceum. Od 13 grudnia gościliśmy w szkole trzech studentów z tak odległych krajów jak Nowa Zelandia, Indie i Sri Lanka. Nasi goście zawładnęli szkołą prowadząc zajęcia z języka angielskiego oraz lekcje przybliżające kulturę, geografię i historię krajów z których pochodzą.

Kopernik i OKULUS

To zdjęcie nie pochodzi z archiwów pielęgniarki szkolnej. To klasa 1e. Jej uczniowie wraz z wychowawcą p.Włodkiem Habartą i p. Dorota Kanią-katechetką prezentują niecodzienne zbiory - okulary, które zebraliśmy dla kliniki OKULUS z Bielska-Białej, aby je przekazać mieszkańcom Afryki w ramach akcji "Okuliści dla Afryki".

Wesołych Świąt

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia Dyrekcji, wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły oraz uczniom naszego Liceum. Niech nadchodzący Nowy Rok będzie pełen sukcesów i radości. Zespół webmasterów II LO im. M. Kopernika w Cieszynie

NOWOCZESNA BIBLIOTEKA KOPERA

Od początku stycznia 2016 r. biblioteka szkolna dołączyła do grona użytkowników systemu MOL NET+. Oprócz wielu dodatkowych zalet w pracy biblioteki (dotychczas pracowaliśmy w systemie MOL OPTIVUM), oznacza to dostęp do internetowego katalogu biblioteki szkolnej (OPAC) . Każdy użytkownik może komfortowo przeglądać i wypożyczać zbiory także na urządzeniach mobilnych.

VIII Koncert Kolęd w Języku Francuskim

14 stycznia 2016r. w ustrońskim Miejskim Domu Kultury "Prażakówka" odbył się VIII Koncert Kolęd w Języku Francuskim. Wśród blisko 250 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów i liceów, którzy tego wieczoru zaprezentowali się na scenie, znaleźli się również przedstawiciele naszego liceum. Uczniowie Kopernika, z wokalnym wsparciem pani Karoliny Grabowskiej, wykonali starofrancuską kolędę "Noël nouvelet".

Wizyta lektorki z Belgii

Klasy frankofońskie, 2b i 1b, mogły w ubiegły piątek przekonać się w jakim stopniu radzą sobie z językiem francuskim. Okazją do tego były lekcje przeprowadzone prze Odile Bayot, lektorkę języka francuskiego z Przedstawicielstwa Rządów Walonii-Brukseli. Odile zaproponowała uczniom ciekawe zajęcia – konwersacje, które skłoniły wszystkich do mówienia tylko i wyłącznie po francusku!

Ferie w Książnicy Cieszyńskiej

Biblioteka szkolna, w ramach Koła Przyjaciół Biblioteki, organizuje w czasie ferii wyjścia do Książnicy Cieszyńskiej. Wszystkich zainteresowanych prosimy o zapoznanie się z dokładnym harmonogramem na stronie biblioteki szkolnej.

XVIII KONCERT WALENTYNKOWY

SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA XVIII KONCERT WALENTYNKOWY, który odbędzie się 12 lutego o godz. 11:00 i 17:00! Tematem przewodnim tegorocznego koncertu będzie życie w czasach PRL-u. Jednocześnie informujemy, że bilety można nabyć już w kasie teatru (Kasa czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach: 9:00 - 13:00 i 14:00 - 16:00) oraz za pośrednictwem rezerwacji on-line.

Nauka w angielskiej szkole

British Alumni Society (Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetów Brytyjskich) we współpracy ze Szkołą Nauk Społecznych przy IFiS PAN, Young Talent Management oraz JERSZ-Łowcy Talentów zaprasza licealistów z klas pierwszych do udziału w kolejnej turze kwalifikacji stypendialnej BAS na lata 2016-2018. Dwa lata nauki w angielskiej szkole średniej z internatem.

XVIII Koncert Walentynkowy

Myślę, że śmiało można powiedzieć: Polska Zjednoczona Partia Koncertu Walentynkowego melduje wykonanie zadania, Towarzysze ! Dziękujemy wszystkim zaangażowanym, których nie sposób wymienić, ale niewątpliwie rola każdego członka partii jest nieoceniona i przyczyniła się do wykonania planu w 101% ! Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu

Pogadanki o muzyce

Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich chętnych oraz dysponujących wolnym czasem w czwartki o godz. 14:20 na zajęcia muzyczne. Będziemy miło spędzać czas przy muzyce klasycznej, zapoznając się z twórczością i ciekawostkami z życia kompozytorów tworzących w różnych epokach.

Czerwone drogi Auroville - prelekcja

Czerwone drogi Auroville – wolontariat w Indiach i świat tamilskich wiosek W poniedziałkowe popołudnie (07.03.2016) uczniowie klasy 2b i 2g uczestniczyli w spotkaniu z wolontariuszem i podróżnikiem Pawłem Kowalczykiem. W trakcie prelekcji zostaliśmy zabrani w różnorodny, nasycony barwami, światłem i muzyką region południowo-wschodnich Indii. Poznaliśmy wyzwania codziennego życia ludzi w Indiach, sytuację gospodarczą i społeczną mieszkańców indyjskiego stanu Tamil Nadu.

Science Day w KOPERNIKU

11 marca w II LO im. Kopernika w Cieszynie był dniem pod znakiem nauki. Obchody Ogólnopolskiego Dnia Matematyki połączono z warsztatami z innych przedmiotów ścisłych i przyrodniczych.

Aby lepiej zrozumieć..

Zakup pomocy naukowych do pracowni fizycznej jest wspólną decyzją pani Dyrektor oraz Rady Rodziców naszej szkoły. W przyszłym roku szkolnym klasa o rozszerzeniu mat-fiz-inf. będzie je wykorzystywać na zajęciach laboratoryjnych. Część z nowo zakupionych pomocy pozwoli uatrakcyjnić lekcje fizyki w klasach pierwszych.

MATURZYSTO - ZOSTAW SWÓJ ŚLAD

Zapraszamy uczniów klas trzecich do włączenia się w coroczną akcję "Maturzysto - zostaw swój ślad". Ciekawe książki o dowolnej tematyce (np. beletrystykę, popularno-naukowe, lektury), z dedykacją dla czytelników, można przekazać w darze bibliotece szkolnej.

ZOSTAŃ WOLUNTARIUSZEM

Kochasz zwierzęta, chcesz pomagać? Dołącz do nas!!! Kochani! Szukamy pozytywnie zakręconych osób, którym los zwierząt nie jest obojętny! Dołącz do Nas i sam zdecyduj w jaki sposób jesteś w stanie im/nam pomóc! Szczegóły tutaj

Straż Graniczna w KOPERZE

18 marca odbyło się spotkanie klas o rozszerzeniu społeczno-prawnym z przedstawicielem Straży Granicznej- Ireną Ruchałą. Pani kapitan przybliżyła uczniom tematykę związaną z handlem ludźmi oraz strefą Schengen. Wykład był bardzo interesujący i z pewnością nie ostatni, bo w planach są kolejne spotkania z tego cyklu. (IM)

Sound like a native

Ross Mulkern jako prawdziwy Anglik jest entuzjastą herbaty. Mówi, że przyjechał do Polski, aby spróbować pierogów i już od trzech lat zachwyca się niepowtarzalnymi urokami naszego kraju. Klasy 1h i 2b miały okazję poznać Rossa na warsztatach organizowanych przez Naukę bez granic. "International English," "How to sound like a native speaker" oraz "British writers" to warsztaty, w których wzięliśmy udział. They were all great!

Słowa na granicy zmian

Uczniowie II LO od marca aktywnie uczestniczą w projekcie "Słowa na granicy zmian", który realizuje Cieszyńskie Stowarzyszenie Ochrony Zdrowia Psychicznego "Więź". Zadaniem inicjatywy jest krzewienie kultury odpowiedzialnego słowa, wiedzy o tym jak budować mosty wzajemnego zrozumienia, tak, by solidarnie przeciwdziałać krzywdzącym stereotypom,

Sztandar szkoły - projekt - głosowanie

  Prosimy o zapoznanie się projektem sztandaru szkoły i zapamiętanie wybranego przez Was oznaczenia.    Głosowanie, które rozstrzygnie o wyborze określonego projektu odbędzie się 25 kwietnia na 3 lekcji. (klasa 3a, 3c, 3f na 6 lekcji)    Każdy będzie mógł oddać 1 głos w którym wskaże wybrany przez siebie awers i rewers sztandaru. Zachęcamy do wzięcia udziału w głosowaniu! Każdy głos jest ważny!

Wyprawy na krańce świata

W ostatnich tygodniach kwietnia uczniowie naszej szkoły mogli wziąć udział w dwóch ciekawych i bardzo różnorodnych spotkaniach z podróżnikami. W dniu 11 kwietnia Piotr Stebel zabrał nas na filmowy reportaż po Kambodży, w którym mogliśmy zobaczyć wspaniałe krajobrazy tego kraju, niezwykłe zabytki architektury Khmerów oraz zapoznać się z smutną i przerażającą współczesną historią tego państwa.

Spotkanie z profesorem

25 kwietnia 2016r. gościł w naszej szkole prof. dr hab. Ireneusz Gielata z ATH w Bielsku Białej. W trakcie swojego wykładu przybliżył naszym uczniom problematykę "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego i omówił kwestie związane z mitami narodowymi.

Stypendia macierzowe i pomostowe na rok szk. 2016/17

Rada Funduszu Stypendialnego Śląska Cieszyńskiego oraz Zarząd Główny Macierzy Ziemi Cieszyńskiej mają przyjemność ponownie zaprosić do składania wniosków o przyznanie stypendiów macierzowych i pomostowych na rok szkolny 2016/17.

Zakończenie roku szkolnego dla klas trzecich

29 kwietnia 2016 odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Szkołę ukończyło 7 klas trzecich, przed którymi już tylko egzaminy maturalne. Na uroczystej akademii najbardziej zasłużeni uczniowie odebrali nagrody za bardzo dobre wyniki w nauce oraz wybitne osiągnięcia w konkursach i olimpiadach. Bogaty program artystyczny, który wzbogacił zakończenie roku szkolnego klas trzecich, został przygotowany przez uczniów klasy 1A. Galeria zdjęć

KOPER - SZKOŁA, KTÓRA CIĘ OCZARUJE!

Galeria zdjęć 21 kwietnia nasze liceum odwiedziło ponad 400 gimnazjalistów ze szkół powiatu cieszyńskiego. Tego dnia w Koperniku odbył się Dzień Otwarty, którego tegoroczne hasło przewodnie brzmiało: "Koper - szkoła, która cię oczaruje". Dziękujemy za Waszą liczną obecność i zaangażowanie! Mamy nadzieję, że wszyscy zostali oczarowani i powrócą do nas wraz z nowym rokiem szkolnym. Do zobaczenia we wrześniu!

Graliśmy w pétanque

W pierwszy czerwcowy poranek, udaliśmy się do parku „Pod Wałką” gdzie w pobliżu Mostu Sportowego znajduje się teren do gry w pétanque. Ta tradycyjna francuska gra w bule (metalowe kule) coraz częściej jest uprawiana w Polsce. Rozgrywki o charakterze towarzyskim toczyły się w klasie 2c i 2g. Zwycięska drużyna otrzymała nagrodę w postaci oceny z języka francuskiego! Było warto ;)

DZIEŃ CHEMII W KOPERZE

W piątek 3 czerwca 2016r. w II LO im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie odbył się Dzień Chemii organizowany przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego SITPChem Oddział w Cieszynie. W wydarzeniu wzięli udział gimnazjaliści i licealiści powiatu cieszyńskiego oraz uczniowie czeskich szkół. Uczestnicy wysłuchali wykładu Dyrektora firmy Energy Engineering&Management Systems w Gliwicach, Jana Surówki, dotyczącego katastrofy w elektrowni Fukushima i jej reperkusji dla rozwoju energetyki.

Rezerwaty Cieszyna - warsztaty terenowe

Cieszyńska przyroda może fascynować, może wiele nauczyć należy tylko trochę ją poznać, dostrzec jej walory i piękno. Dlatego we wtorek (07.06.2016r.) klasa 2b uczestniczyła w warsztatach terenowych w rezerwacie leśnym Lasek miejski nad Puńcówką. W trakcie zajęć uczniowie uczyli się orientacji w terenie wykorzystując mapę i kompas, rozpoznawali zbiorowiska roślinne oraz charakterystyczne gatunki roślin występujące na terenie rezerwatu.

Jubileusz Klas Frankofońskich

14 czerwca w zamku książęcym w Pszczynie miała miejsce uroczysta gala obchodów 10 rocznicy projektu Klasy Frankofońskie na Śląsku oraz 20 rocznicy współpracy między rządami Walonii i Federacji Walonia-Bruksela a rządem Rzeczypospolitej Polskiej. Medalem Kawalera Orderu Korony została odznaczona pani Renata Klimek-Kowalska, pomysłodawczyni i koordynatorka projektu. Nasza szkoła uzyskała certyfikat uczestnictwa w projekcie. Gospodarzami gali byli Premier Federacji Walonia-Bruksela Rudy Motte, Delegat Rządów Walonii i Federacji Walonia-Bruksela Franck Pezza oraz Burmistrz Pszczyny oraz Starosta Pszczyński.

V MARATON DLA HOSPICJUM

Już po raz piąty zapraszamy na MARATON PŁYWACKI NA RZECZ DZIECI OSIEROCONYCH w Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty. Przygotowaliśmy wiele nagród i upominków. 3 główne nagrody wręczy burmistrz Cieszyna. Wszystkie szczegóły tutaj Zapraszam w imieniu Zarządu - Dorota Kania.

List do Uczniów

Drogie Uczennice, Drodzy Uczniowie, Już za kilka chwil opustoszeją mury Waszych szkół i pełni nowej wiedzy oraz doświadczeń rozpoczniecie upragnione wakacje. Lato wyzwala wiele radości i energii.

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016!

24 czerwca 2016 dla klas pierwszych i drugich rozbrzmiał ostatni dzwonek w roku szkolnym. Była to dla nas - uczniów, okazja szczególna. Oznaczała bowiem koniec codziennej pracy szkolnej i początek wakacji - okresu, w którym nauka z obowiązku zmienia się w coś, co robimy z własnej woli i chęci. Samą ceremonię zakończenia uświetnił program artystyczny.

List Rzecznika Praw Dziecka

Drogie Uczennice i Drodzy Uczniowie, Szkoła bez wątpienia jest jednym z miejsc, w którym prawa człowieka, w tym prawa dziecka i prawa ucznia, powinny być szanowane z najwyższą troską. Czytaj dalej...

Wyższa Szkoła Biznesu

8 stycznia 2015r. w naszej szkole klasy przedstawiciel Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej przedstawił uczniom klas: 2g,3b,3d,3f swoją ofertą edukacyjną oraz zachęcił wszystkich obecnych na sali do wybrania tej szkoły, jako przyszłej uczelni. Następnie pan Jacek Uroda wprowadził licealistów w podstawy biznesu internetowego.

Planowana strategia

Dzisiaj (15.01.15) w naszej szkole odbył się wykład zorganizowany przez Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Uczniowie klas 2d, 3b i 3d uzyskali informacje na temat uczelni , poszczególnych kierunków oraz kosztów, a następnie wysłuchali wykładu. Dotyczył on przedsiębiorczości, biznesu oraz umiejętności planowania.

Dziewczyny z... nadzieją

"A nadzieja znów zstąpi w nas, nieobecnych pojawią się cienie..." "Kolęda dla nieobecnych" była najczęściej wymieniana przez słuchaczy jako wzruszająca. A wszystko za sprawą scholi,która wystąpiła 21 stycznia 2015r w kaplicy s. Boromeuszek o godz.18.00 z koncertem kolęd. Wśród śpiewających dziewcząt były także nasze uczennice,

TRADYCJA KOLĘDOWANIA

Mimo że wraz ze świętem Trzech Króli zakończyliśmy, przepełniony beztroską oraz rodzinną atmosferą, okres Godnich świąt, nasze serca nieustannie spowija iście świąteczny nastrój. I w tym roku, za sprawą „Concert de Chants de Noël”, ponownie mogliśmy doznać enigmatycznej atmosfery Świąt Bożego Narodzenia oraz cieszyć się możliwością wspólnego kolędowania.

Bezpieczne ferie 2015

W związku ze zbliżającym się okresem ferii zimowych zapraszamy do zapoznania się z akcją zainicjowaną przez Wojewodę Śląskiego "Bezpieczne ferie 2015” skierowaną do młodzieży, rodziców oraz opiekunów przebywających na wypoczynku zimowym na terenie województwa śląskiego.

ATH w Koperze

W poniedziałek (26.01.2015r.) w naszej szkole odbyło się spotkanie z gośćmi Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsko-Białej. Klasy 2a i 3a wysłuchały wykładu prof. ATH dr hab. Ireneusza Gielaty na temat powieści pozytywistycznej - "Lalki" Bolesława Prusa. Profesor opowiedział o sekretach sceny aranżacji zabawek przez Rzeckiego i zestawił ją z fraszką "O żywocie ludzkim" Jana Kochanowskiego.

Zaproszenia dla uczniów i nauczycieli

Dom Narodowy, Biblioteka Miejska w Cieszynie oraz Książnica Cieszyńska organizują ciekawe spotkania, prelekcje i warsztaty w czasie ferii zimowych. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą na stronie biblioteki szkolnej i aktywny udział w spotkaniach. O szczegóły można pytać w bibliotece.

XVII Koncert Walentynkowy

30 stycznia 2015r. uczniowie Kopera zgromadzili się w cieszyńskim teatrze, aby wziąć udział w porannym XVII Koncercie Walentynkowym na rzecz Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty w Cieszynie. Zapraszamy do obejrzenia profesjonalnego fotoreportażu na stronie ox.pl.

Studniówka 2015

Na 100 dni przed maturą, uczniowie naszego liceum bawili się w sali balowej Hotelu Gołębiewski. Studniówka rozpoczęła się od tradycyjnego poloneza, którego zatańczono w dwóch grupach. Pierwszy taniec z uwagą obserwowali rodzice, osoby towarzyszące maturzystów.

XVII Koncert Walentynkowy

30 stycznia 2015 r. uczniowie Kopera zgromadzili się w cieszyńskim teatrze, aby wziąć udział w porannym XVII Koncercie walentynkowym na rzecz Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty w Cieszynie. Wszystkich zgromadzonych przywitała p. Dorota Kania. Koncert rozpoczął się od występu Emilii Rabczak, która wykonała utwór „ L'amour est un oiseau rebelle”.

Ogólnopolskie Wybory Książek

Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich uczniów do udziału w Ogólnopolskich Wyborach Książek, organizowanych przez redakcję "Biblioteki w szkole" pod patronatem Minister Edukacji Narodowej. Akcja skierowana jest do dzieci i młodzieży na terenie całego kraju.

Noc Filmowa

Zapraszamy Uczniów na Noc Filmową w naszej szkole, która odbędzie się 20 marca. Więcej informacji na facebooku

Być kobietą

27 lutego 2015 o godz. 17:00 w Domu Narodowym odbył się przygotowany przez uczniów Kopera spektakl pt. ",Być Kobietą" Na przedstawienie składają się teksty poetyckie twórców różnych epok, a także piosenki znanych artystów i naszych uczniów. Motywem spajającym przedstawienie jest obraz kobiety, widzianej oczami artystów, w różnych jej odsłonach, pokazanej w sposób ujawniający jej wielobarwność, różnorodność, zmienność, nieuchwytność i migotliwość.

Dzień Świętego Patryka

Dzisiaj Koper zazielenił się z okazji Dnia św. Patryka! Na 4 lekcji odbył się konkurs wiedzy o Irlandii, w którym zwyciężyła drużyna z klasy 2C (Patrycja Puda, Monika Wronka, Wojciech Gil) Gratulujemy! więcej zdjęć

Maturzysto - zostaw swój ślad

Zapraszamy uczniów klas trzecich do włączenia się w coroczną akcję "Maturzysto - zostaw swój ślad".Ciekawe książki o dowolnej tematyce (beletrystykę, popularno-naukowe) lub lektury, z dedykacją dla czytelników, można przekazać w darze bibliotece szkolnej.

Wiosna na Polach Nadziei

Już od ponad trzech lat nasze liceum aktywnie bierze udział w Ogólnopolskiej Kampanii Hospicyjnej "POLA NADZIEI", która przywędrowała do nas do Polski ze Szkocji. W tym roku kończą swoją działalność w ramach kampanii uczniowie kl.3f, natomiast rozpoczynają uczniowie z kl.1f. Zobaczymy ich podczas Dni Otwartych na promocji wolontariatu hospicyjnego.

Podsumowanie Ogólnopolskich Wyborów Książek

Uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do Ogólnopolskich Wyborów Książek, które zostały zorganizowane przez redakcję czasopisma "Bibilioteka w szkole" pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W naszej szkole wybory zostały zostały przeprowadzone 9-10 marca 2015 r.. Młodzież uczestnicząca w wyborach wskazała najciekawsze tytuły czytane w ciągu ostatnich lat. W wyborach wzięło udział 277 uczniów, którzy wskazali ponad 400 tytułów książek, oraz cykli i serii wydawniczych.

KLASY MATURALNE UKOŃCZYŁY SZKOŁĘ

W auli naszej szkoły odbyła się dzisiaj (24.04.2015) uroczystość zakończenia roku szkolnego 2014/15 dla klas maturalnych. Akademię prowadzili przedstawiciele Samorządu Szkolnego – Jakub Kusz i Angelika Wiorko. Program artystyczny przygotowali uczniowie klasy 1f. W finale wystąpił szkolny zespół UNOSONUS, który dedykował piosenkę "Piąty bieg" wszystkim maturzystom.

DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY

24 kwietnia 2015 w godzinach od 9:00 do 12:00 gościliśmy uczniów klas III gimnazjum. Uczniowie wraz z nauczycielami naszego liceum przygotowali dla gimnazjalistów różne atrakcje. Były to m.in. doświadczenia fizyczne i chemiczne, prezentacje multimedialne, wystawy, spotkania krajów i ludzi, pokazy grafiki komputerowej i wiele innych atrakcji.Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu

Zaproszenie do wolontariatu

Zapraszamy wszystkich chętnych do uczestniczenia w wolontariacie w czasie festiwalu "Kręgi Sztuki" i Wakacyjne Kadry, odbywającego się 8-12 lipca 2015r. w Cieszynie. Wolontariusze potrzebni są do obsługi i organizacji festiwalu (w dniach 13-16 lipca 2015). Chętnych prosimy do zgłaszania sie u pani Łyżbickiej.

RAZEM PRZECIWKO HANDLOWI LUDŹMI

Handel ludźmi to obecnie najszybciej rozwijająca się forma zorganizowanej przestępczości. Generuje na świecie ok. 39 bilionów dolarów rocznie! Szacuje się, że w tym momencie na całym świecie 27 milionów osób jest w niewoli. Krajowe Centrum Interwencyjno-Konsultacyjne prowadzone przez fundację Przeciwko Handlowi Ludźmi „La Strada” na terenie Polski udziela pomocy około 300 osobom rocznie!

Klasa 2b na warsztatach drzeworytu !!

16 czerwca 2015r. klasa 2b wraz z p. Patrycją Łyżbicką uczestniczyła w warsztatach drzeworytu, które odbyły się w ramach współpracy z cieszyńską filią Uniwersytetu Śląskiego. Czas spędzony na warsztatach był czasem artystycznej kreacji i zabawy.

Bezpieczne wakacje

Przez ostatnie dwa miesiące utonęło w Polsce już ponad 60 osób. Uważam, tak jak i Państwo, że powinniśmy zrobić wszystko, by zapobiec tym dramatom – napisała w liście do dyrektorów szkół szefowa MEN. Obejrzyj film.

Dzień Otwarty Szkoły

Zapraszamy wszystkich gimnazjalistów w progi naszej szkoły 25 kwietnia 2018r. (środa) w godzinach od 8.30 - 13.00. Szczegóły tutaj

XIV Koncert Walentynkowy, luty 2012

Dnia 17 lutego 2012 cały Koper zgromadził się w cieszyńskim teatrze. Powód był dosyć oczywisty. O godzinie 11 rozpoczął się XIV Koncert walentynkowy na rzecz Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty w Cieszynie. Nawet obfite opady śniegu ani brak prądu w całym Cieszynie nie zdołały zatrzymać uczniów przed dotarciem do teatru. Cali mokrzy, ale pełni zapału zasiedliśmy na wyznaczonych nam miejscach. Koncert rozpoczęła krótka przemowa pani Doroty Kani, która w kilku słowach potrafiła wzruszyć nas do łez.

MIĘDZYNARODOWY DZEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

21 lutego 2012 obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Obchody rozpoczęły się na lekcji drugiej w sali numer 14, gdzie zgromadziły się klasy 2c, 2h i 1g. Tematem był szkolny konkurs ortograficzny "O złote pióro Dyrektora Szkoły". Zostało omówione pierwsze dyktando "Chyży chudzielec".

Nowa strona biblioteki szkolnej

Zapraszamy do odwiedzenia odnowionej strony biblioteki szkolnej. Biblioteka szkolna

Projekt Comenius - Konkurs na baner/plakat

Zapraszamy wszystkich do zagłosowania na plakaty autorstwa naszych uczniów w ramach projektu Comeniusa, który realizujemy strona do głosowania to: lbi.ro/teachinginnovatively/bannercontest/

Chemiczne gotowanie

Okazuje się, że zrobienie domowego majonezu jest nie lada sztuką. Przekonaliśmy się o tym na lekcji chemii, kiedy realizowaliśmy temat dotyczący roztworów koloidalnych. Niektórym jednak udało się, co więcej majonez, który zrobili był smaczniejszy niż ten sklepowy. Koagulacja, żelowanie, denaturacja czy wysalanie to procesy obserwowane przez nas podczas przyrządzania niektórych posiłków.

Międzynarodowy Dzień Frankofonii

20 marca 2012 każdego roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Frankofonii. Aby uczcić ten dzień, szkoły, instytucje kulturalne i przedstawicielstwa dyplomatyczne włączają się w obchody święta języka francuskiego i kultur krajów francuskojęzycznych. Z tej okazji zostaliśmy zaproszeni do udziału w konferencji naukowej zorganizowanej przez studentów z Koła Naukowego Edukacji Międzykulturowej UŚ w Cieszynie.

Wiosenne wariacje z zespołem UNOSONUS

23 marca 2012 r. w cieszyńskim Domu Narodowym odbył się koncert: Wiosenne wariacje z zespołem UNOSONUS. Przywitaliśmy w ten sposób wiosnę, żegnaliśmy Piotra Wolnego i Kamila Motykę – maturzystów, oraz świętowaliśmy pięć lat pracy zespołu. Wokaliści z akompaniamentem instrumentalistów zaprezentowali zarówno piosenki śpiewane przez cały zespół, jak i utwory solowe.

Mottola - wizyta robocza Comeniusa

W dniach 18 - 23 marca br grupa uczniów z klasy 2H uczestniczyła w kolejnym spotkaniu roboczym w ramach projektu szkolnego Comeniusa "Teaching innovatively (with focus on ICT) and its impact on the quality of education",w którym nasza szkoła bierze udział. Urocze miasteczko Mottola znajduje się na południu Włoch w okolicach Bari, zatem podróż tam trwała dość długo i z przerwami. Oczekując na kolejny środek lokomocji mieliśmy okazję zwiedzić trochę "wieczne miasto" Rzym.

Chemiczne fascynacje klasy 1F

Samodzielne wykonywanie doświadczeń to dla młodych chemików z 1 F dobra zabawa i nauka. Zderzenie poznanej teorii (na lekcjach chemii) ze światem eksperymentu jest dla nas ciekawym doświadczeniem mobilizującym do dalszego zgłębiania tajników chemicznej wiedzy.

Niepełnosprawni wśród nas!

W ciągu ostatnich dwóch tygodni uczniowie klasy 1f wzięli udział w 5 godzinnych warsztatach, dotyczących niepełnosprawności. Wykłady prowadzili profesorzy wraz ze studentami Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Uczniowie naszej szkoły bliżej zapoznali się z życiem i funkcjonowaniem ludzi niepełnosprawnych. Dowiedzieli się równiez w jaki sposób mogą im pomóc.

Szkolenie pierwszej pomocy.

We wtorek (24.04.2012) odbył się pierwszy etap szkolenia, które dotyczyło pierwszej pomocy. Czterogodzinne zajęcia prowadził ratownik medyczny Janusz Głaz. W spotkaniu uczestniczyły trzy klasy: 1C, 1F i 2F. Ponieważ był to pierwszy etap szkolenia, ratownik zapoznał nas tylko z podstawowymi zachowaniami i reakcjami w sytuacji zagrożenia życia. Jednak mimo wszystko była to bardzo wartościowa lekcja, z której dużo wynieśliśmy. Ratownik pokazał nam, jak zachować się w wypadku utraty przytomności, zawału serca, czy dławienia się.

Polsko-niemiecka biesiada geograficzna

W dniu 19 kwietnia 2012 roku uczniowie klasy 2 d pod kierunkiem nauczycielki geografii, Pani dr Katarzyny Kasprowskiej, przygotowali dla gości z Niemiec (w języku wykładowym angielskim, niemieckim i „po naszymu”) prezentację dotyczącą środowiska przyrodniczo-kulturowego naszego regionu.

Szkolna Służba Medyczna

Już od września w naszej szkole działa Szkolna Służba Medyczna. Jej członkowie na początku roku przeszli szesnastogodzinny kurs pierwszej pomocy organizowany przez Joannitów. Po zdaniu egzaminu piętnastoosobowa grupa spotyka się regularnie co miesiąc w celu przypomnienia poznanych wcześniej wiadomości i nabycia nowych umiejętności przydatnych w życiu codziennym. Nabytą wiedzę teoretyczną mogą wykorzystać podczas codziennych dyżurów na korytarzu.

OSIĄGNIĘCIA MATURZYSTÓW

Absolwenci II Liceum Ogólnokształcącego osiągnęli bardzo wysokie wyniki egzaminu maturalnego w roku 2011. Systematyczna praca w szkole przez 3 lata pozwoliła uczniom na uzyskanie wysokiego wyniku egzaminu. W 2011 roku do matury przystąpiło 216 absolwentów II LO.

DNI OTWARTE SZKOŁY

1 i 2 czerwca w godzinach od 9.00 do 13.00 br. nasza szkoła otwiera swoje drzwi dla gimnazjalistów powiatu cieszyńskiego i nie tylko. Celem organizowanej imprezy jest zapoznanie kandydatów do naszego liceum z zasadami jego funkcjonowania. Wszystkie osoby, które przybędą w tym dniu do nas, będą też miały możliwość świetnie się bawić i uczyć, choć w zupełnie niekonwencjonalny sposób. Uczniowie liceum wraz z nauczycielami przygotowali szeroki wachlarz propozycji, więc zapewne każdy znajdzie coś dla siebie.

Chemiczne dni otwarte

W dniu 01.06.12r. w naszej szkole odbyły się dni otwarte dla uczniów z gimnazjów. Trwały one od godziny 9 do 13. Klasa 1C- o profilu społeczno- prawnym przygotowała prezentacje o napojach energetycznych, czekoladzie i zwykłych jajach; natomiast klasa 1F o profilu biologiczno- chemicznym powitała gimnazjalistów bardzo gorąco i wybuchowo.

DZIEŃ OTWARTY W KOPERZE

1 czerwca 2012 od samego rana w Koperze panował zgiełk i wrzawa. Bowiem od godziny 9 do szkoły mieli przybyć nasi młodsi koledzy z gimnazjów. Licealiści postanowili zaskoczyć gimnazjalistów. I udało im się to:) W sali nr 2 odbyły się się Warsztaty Dziennikarskie. W sali nr 3 wszyscy chętni mogli obejrzeć prezentację ,,Prawo, polityka i ...sport" Oj, taka ciekawa mieszanka:) Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się pokazy chemiczne ,,Pewne jak amen w Pacierzu - mnóstwo chemii na talerzu",

Koper w Brukseli

czyli sprawozdanie z wycieczki do Parlamentu Europejskiego 18-22 czerwca 2012 r. W dniu 13 stycznia 2012r. odbył się konkurs wiedzy o Unii Europejskiej organizowany przez Biuro Poselskie posła do Parlamentu Europejskiego Jana Olbrychta. Konkurs był współorganizowany przez I LO im. Antoniego Osuchowskiego w Cieszynie. Konkurs był skierowany do uczniów powiatu cieszyńskiego. Zdobywcy I i II miejsca wraz z opiekunami na zaproszenie posła Jana Olbrychta pojechali z wizytą do Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Z naszej szkoły pojechał zdobywca II miejsca w konkursie, tegoroczny abiturient z klasy 3d Janusz Hudziec wraz z opiekunem Dariuszem Sikorą.

Powiatowe zakończenie roku szkolnego 2011/2012

W dniu 29 czerwca 2012 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste powiatowe zakończenie roku szkolnego 2011/2012. Na tę uroczystość przybyli: wicestarosta Powiatu Cieszyńskiego Jerzy Pilch, członek zarządu Rady Powiatu Czesława Haczek, naczelnik wydziału edukacji Starostwa Powiatowego Maria Pindur. Pani Czesława Haczek ufundowała dwie nagrody dla najlepszych uczniów naszej szkoły. Nagrody otrzymali: Katarzyna Kulesza z klasy 1G, oraz Krzysztof Franek z klasy 1D. Jednym z punktów programu uroczystości było wręczenie przez Dyrekcję Szkoły dyplomów, nagród i wyróżnień najlepszym uczniom za ich osiągnięcia.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013

Dnia 3 września 2012 w auli szkoły im.Mikołaja Kopernika w Cieszynie odbyło się oficjalne rozpoczęcie roku szkolnego. Gdy wybiła godzina 9.15 uczniowie klas pierwszych wraz z nauczycielami i szanowną dyrekcją zajęli miejsca.

Moje stypendium

Szanowni Państwo, Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęca uczniów, rodziców i nauczycieli do odwiedzenia serwisu www.mojestypendium.pl. Jest to strona m.in. dla uczniów i nauczycieli, młodych naukowców, artystów i sportowców - wszystkich, którzy szukają możliwości finansowania swojego rozwoju.

Warsztaty dla Rodziców

W Centrum Profilaktyki Edukacji i Terapii "Kontakt" Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej "Być Razem" rusza kolejna edycja programu pomocowego dla dzieci krzywdzonych i ich rodzin. Zapraszamy rodziców, którzy chcą wzmocnić swoje kompetencje wychowawcze do udziału w warsztatach. Warsztaty są skierowane głównie do rodziców dzieci, które doświadczyły już różnych sytuacji trudnych związanych z przemocą, czy to bezpośrednio czy poprzez bycie świadkiem np. przemocy domowej.

Spotkanie z ...Kazachstanem

W ubiegłym tygodniu (IX.2012) na lekcjach religii gościliśmy Agatę Kamińską-naszą absolwentkę(r.2000), która jako świecka wolontariuszka była na misjach w Kazachstanie. Pracowała z dziecmi w Uralsku. Pomagała na parafii; przygotowywała liturgię, organizowała czas wolny dzieciom, w lecie kolonie charytatywne. Uczyła angielskiego. Podzieliła się z nami świadectwem, jak wygląda życie tamtejszych mieszkańców,także Polaków.

Poznaj zabytkowe biblioteki Cieszyna

29 września 2012r. (sobota) w godz.14:00-17:00 odbędzie się wycieczka "Szlakiem zabytkowych bibliotek Cieszyna", organizowana w ramach "cieszyńskiej Trówły". Zainteresowanych zapraszamy do czwartku, 27 września, do biblioteki szkolnej, w celu ustalenia szczegółów wyjścia.

Internetowe głosowanie na logo projektu Comeniusa

Zapraszamy go głosowania na logo projektu Comeniusa na stronie internetowej koordynatora : http://www.lbi.ro/teachinginnovatively/logocontest/Autorami naszych projektów są: Robert Cieślar klasa 3G oraz Jakub Gawlas klasa 3H Jeśli chcemy aby nasze logo wygrało musimy się zmobilizować! Termin głosowania mija 15 października br.

Czy już wybrałeś kierunek studiów?

Publikujemy e-biuletyny kampanii "Studia na przyszłość" poświęcony kierunkom studiów i zawodom pozwalającym młodym osobom na łatwiejsze znalezienie pracy w przyszłości oraz kluczowym dla rozwoju gospodarki i techniki. Naszym celem jest zainteresowanie młodych ludzi - uczniów Państwa szkoły, studiowaniem na kierunkach technicznych, matematycznych i przyrodniczych. Organizatorem kampanii "Studia na przyszłość" jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

19 marzec 2013 - czy jesteś przygotowany?

Zapraszamy do przejrzenia prezentacji Z uwagi na to, że cyfryzacja telewizji naziemnej jest procesem nieuchronnym, konieczne jest dotarcie wszelkimi dostępnymi kanałami do społeczeństwa z informacją na ten temat. Według dostępnych badań, dla około jednej trzeciej gospodarstw domowych w Polsce nadajniki naziemne są jedynym źródłem sygnału telewizyjnego.

Dzień Czeski

Dnia 30 października już po raz szósty gościliśmy uczniów z partnerskiej szkoły w Bohuminie. Załoga z Gimnazjum im. F. Zivnego przybyła o 9 rano, by wspólnie z gospodarzami imprezy, klasą 3f oddać się rozmaitym zabawom językowym, kalamburom, czeskim łamańcom słownym itp. Ponadto obejrzeliśmy polską i czeską prezentację o zaprzyjaźnionych szkołach.

POLA NADZIEI w 2012 roku

W tym roku nasze liceum znowu bierze udział w Ogólnopolskiej Kampani POLA NADZIEI. Klasa 1f najpierw dowiedziała się istotnych informacji o ruchu hospicyjnym od p.Doroty Kani na katechezie, a następnie sadziła żonkile na specjalnie przygotowanej rabatce przed szkołą.

MATMUJSIE.PL !

W naszej szkole trwa sprzedaż książeczek MATMUJSIĘ.PL. Jest to ogólnopolska akcja. Kupując książeczkę pomagasz w zakupie protez dla podopiecznych Jaśka Meli. Cena książeczki to tylko 1zł. Jest 7 mini podręczników. Znajdziecie w nich zarówno wzory jak i zadania do rozwiązania wraz

V FRANCUSKIE KOLĘDOWANIE

9 stycznia 2013r. uczniowie klasy 2b,1a, 1f wystąpili przed tłumnie zebraną publicznością w sali widowiskowej "Prażakówka" w Ustroniu. Po raz piąty miał miejsce Koncert Kolęd w języku francuskim współorganizowany przez nasza szkołę oraz Gimnazjum nr 2 w Ustroniu i Gimnazjum nr 2 w Skoczowie - szkoły z klasami frankofońskimi. Impreza jest jedną z form działalności w ramach projektu "Klasy frankofońskie na Śląsku".

Goście z Europy w KOPERZE

Nasza szkoła bierze udział w Szkolnym projekcie Comeniusa "Innowacyjne nauczanie z nastawieniem na ICT i jego wpływ na poziom edukacji” . W dniach 20 – 26 stycznia 2013r. przyjechali do nas uczniowie i nauczyciele z Bułgarii, Rumunii, Hiszpanii, Włoch, Turcji, Szwecji. Było to kolejne spotkanie robocze projektu oraz okazja do nawiązania nowych znajomości, podszkolenia się w języku angielskim i poznania innych kultur. Nasi goście nocowali u uczniów "Kopera", mieli więc okazję do zapoznania się z życiem, zwyczajami, kulturą regionu. Pomimo niezbyt ładnej pogody, która też była atrakcją dla naszych gości, odbyło się wiele ciekawych imprez i wyjazdów. Zwiedzili Cieszyn, Kraków, Kopalnię Soli w Wieliczce oraz

PODZIĘKOWANIE

Serdeczne podziękowania: dla Dyrekcji za wsparcie, nauczycieli i uczniów zaangażowanych w organizację spotkania za przygotowanie gazetek, dekoracji oraz poczęstunku, uczniów oraz Rodziców, którzy gościli naszych partnerów w swoich domach, podczas spotkania w ramach Szkolnego Projektu Comeniusa w dniach 20-26 stycznia br. Koordynator projektu w szkole Grażyna Słowiena

XV JUBILEUSZOWY KONCERT WALENTYNKOWY

W ten lekko śnieżny piątek 8 lutego 2013 mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w porannym XV Koncercie Walentynkowym odbywającym się w teatrze Adama Mickiewicza w Cieszynie.

STOP LIKWIDACJI BIBLIOTEK

Zachęcamy do odwiedzenia strony stoplikwidacjibibliotek.pl i zapoznania się z listem otwartym do ministra Michała Boniego w obronie bibliotek szkolnych. Z treścią listu można się także zapoznać w naszej bibliotece.

LEKTORKA Z BELGII

W ramach projektu Klasy frankofońskie na Śląsku, mogliśmy gościć po raz drugi w tym roku, Élodie Cailliau, belgijską lektorkę języka francuskiego. Élodie przeprowadziła lekcje na temat Belgii frankofońskiej w klasie 2b oraz w klasie 1, grupie kontynuującej naukę języka francuskiego po gimnazjum.

Szkodliwe promieniowanie UV

Dzieci i młodzież są szczególnie narażone na szkodliwy wpływ promieniowania UV, niebezpieczne jest również uzależnienie ludzi młodych od korzystania z solariów, zwane tanoreksją. Nadmierna ekspozycja młodzieży na słońce, zwłaszcza sztuczne, znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia czerniaka i innych nowotworów skóry w późniejszym wieku.

Zakończenie roku szkolnego 2012/2013

28 czerwca 2013 zabrzmiał dla klas pierwszych i drugich ostatni dzwonek w roku szkolnym. Była to dla nas- uczniów, okazja szczególna. Oznaczała bowiem koniec codziennej pracy szkolnej i początek wakacji - okresu, w którym nauka z obowiązku zmienia się w coś, co robimy z własnej woli i chęci. Samą ceremonię zakończenia uświetnił program artystyczny.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014

Dnia 2 września 2013r. w naszej szkole odbyło się oficjalne rozpoczęcie roku szkolnego. Przed dziewiątą wystraszonych pierwszoklasistów do auli zapraszał pan Janusz Wija. Uroczystość rozpoczął dyrektor szkoły Kazimierz Kabiesz, który wprowadził nieco niepewnych uczniów w system nauczania oraz zasady panujące w szkole, a także powitał ich w bardzo humorystyczny i zachęcający sposób.

Stypendia dla uczniów

Nauka drogą do sukcesu na ŚląskuKolejna edycja projektu "Nauka drogą do sukcesu na Śląsku" wystartowała!"Nauka drogą do sukcesu na Śląsku - V edycja" jest projektem systemowym Samorządu Województwa Śląskiego, w ramach którego zostanie przyznanych 400 stypendiów uczniom/uczennicom szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

8 października 2013 r. (wtorek) o godz. 10:20 w bibliotece szkolnej odbędzie się spotkanie, na które zapraszamy łączników oraz zaangażowanych w pracę biblioteki, a także chętnych do włączenia się w obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

Dzień Edukacji Narodowej

Dnia 14 października 2013 w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Akademię, której mottem przewodnim była postać Tadeusza Różewicza prowadziły panie Patrycja Łyżbicka i Katarzyna Michałek. Uczniowie naszej szkoły zorganizowali program słowno-muzyczny, który przybliżył nas do twórczość wielkiego polskiego poety. Na koniec dyrektor Kazimierz Kabiesz pogratulował nauczycielom, którzy otrzymali nagrodę dyrektora.

Głosowanie - ZST Cieszyn

Nasi koledzy ZST Cieszyn znaleźli się w finałowej dziesiątce konkursu "Nakręć się na szkołę", zorganizowanego przez Kuratorium Oświaty w Katowicach oraz GWSH w Katowicach. Prosimy wszystkich oraz uczniów i nauczycieli z innych cieszyńskich szkół o wsparcie i "zalajkowanie" naszego filmiku

Uwolnij książkę

Zapraszamy nauczycieli i uczniów do wzięcia udziału w akcji uwalniania książek – bookcrossing, która trwa w naszej bibliotece od października. Idea bookcrossingu polega na promowaniu czytelnictwa poza biblioteką, dzieleniu się dawno przeczytanymi książkami, które zalegają na domowych półkach.

JASEŁKA NA MICKIEWICZA

Upudrowane anioły w albach, pastuszkowie z jabłkami i miodem, królowie w turbanach z zimowych szali. Fruwają skrzydła,papierowe gwiazdy, sianko pachnie. Maryja tuli pomarańczową Dziecinę, Józef z pastorałem z kija od szczotki zagląda do tekstu.

Fotorelacja z Koncertu Walentynkowego

Zapraszamy do oglądania!

XVI Koncert Walentynkowy

14 lutego 2014 r. uczniowie Kopera zgromadzili się w cieszyńskim teatrze, aby wziąć udział w porannym XVI Koncercie walentynkowym na rzecz Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty w Cieszynie. W tym dniu pełnym miłości koncert rozpoczął się słowami p. Doroty Kanii, która przywitała wszystkich zgromadzonych. Jako pierwsi Alicja Kubok i Kacper Matula zaśpiewali piosenkę "We dwoje".

X Edycja Forum Inicjatyw Prozdrowotnych

Jacek Heczko uczeń klasy I B uświetnił swoim występem Jubileuszową X Edycję Forum Inicjatyw Prozdrowotnych wykonując "Poloneza koncertowego D-dur" Henryka Wieniawskiego. Akompaniowała mu jego mama Danuta Heczko, nauczycielka Państwowej Szkoły Muzycznej im. I. Paderewskiego w Cieszynie. Stworzyli niepowtarzalny nastrój nie tylko dzięki rodzinnej jedności dusz, ale również otworzyli serca na piękno muzyki dawnej i swoją wrażliwością oraz wysoką kulturą, przenieśli słuchaczy w niezwykły świat artystycznych doznań.

KONKURS NA DYREKTORA SZKOŁY

ZARZĄD POWIATU CIESZYŃSKIEGO ogłasza konkurs na stanowisko dyrektora II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO im. M. KOPERNIKA W CIESZYNIE, Plac Wolności 7b więcej..

Francuskie oblicza Afryki

W dniu 25 marca 2014 r. uczniowie klas 3b oraz 1b, uczący się języka francuskiego wzięli udział w konferencji naukowej na UŚ w Cieszynie zorganizowanej w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Frankofonii. Uczniowie wsłuchiwali się w tematykę polityczną, socjologiczną i kulturową krajów afrykańskich – byłych kolonii francuskich, omawianą przez wykładowców, doktorantów i studentów z takich uczelni jak UJ w Krakowie, Uniwersytet Łódzki, UŚ w Katowicach i Cieszynie.

Maturzysto - zostaw swój ślad

Zapraszamy wszystkich uczniów trzecich klas do włączenia się do akcji pozyskiwania książek dla biblioteki szkolnej.

Wiosenne spotkanie z filmem.

W naszej szkole gościliśmy Grzegorza Packa, reżysera popularnych polskich seriali: „Na dobre i na złe”, „Samo życie”, „Pierwsza miłość”, „Kryminalni”. W spotkaniu wzięły udział klasy społeczno-medialna i społeczno-prawna. Obejrzeliśmy dwa krótkometrażowe filmy dokumentalne naszego gościa: „Jestem zły”, „Ulica Wapienna”.

Pasja i talent Anny Haratyk

Artykuł naszej uczennicy Anny Haratyk z klasy IIC wraz z wierszem poświęconym rotmistrzowi Pileckiemu został opublikowany w tygodniku „w Sieci”, w listach do redakcji. Skierowany on został do poety p. Leszka Długosza. Autorka napisała swój „Hołd Wyklętym” pod wpływem zainteresowania historią żołnierzy wyklętych. Wiersz zamieszczono na stronie www.wsieci.pl, do której odwiedzenia zachęcamy, by docenić talent i pasję Ani.

Poradnictwo psychologiczne

Miejski Ośrodek Pomocy informuje, iż od 8 kwietnia 2014r. do 2 grudnia 2014r. organizowane będzie indywidualne poradnictwo psychologiczne dla mieszkańców Cieszyna związanego z problematyką uzależnień i przemocy w rodzinie w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Miasta Cieszyna na rok 2014. Bezpłatne dyżury psychologiczne będą odbywać się w Filii Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Cieszynie, ul. Srebrna 4. Zapisy będą przyjmowane w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Cieszynie, ul. Skrajna 5, bądź pod nr Tel.: (33) 479 49 00

Ciekawa lekcja

Gościem w naszej szkole była Pani Joanna Czechowska. Nadkomisarz Policji w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie gdzie zajmowała się przestępczością narkotykową, magister Politologii. Była również prowadzącą program W11 – Wydział Śledczy produkowany przez TVN.

Stypendia macierzowe i pomostowe 2014/2015

Rada Funduszu Stypendialnego Śląska Cieszyńskiego oraz Zarząd Główny Macierzy Ziemi Cieszyńskiej mają przyjemność ponownie zaprosić do składania wniosków o przyznanie stypendiów macierzowych i pomostowych na rok szkolny 2014/15.

Lekcje otwarte w KOPERZE.

4 czerwca 2014r. odbyły się w naszej szkole lekcje otwarte dla gimnazjalistów. Podczas tych zajęć uczniowie mogli poczuć się jak prawdziwi licealiści. Zobaczyli jak wyglądają lekcje w liceum oraz poznali nauczycieli uczących w KOPERZE. Mamy nadzieję, że lekcje te zachęciły ich do wyboru naszej szkoły.

BIOL-CHEM IZOLUJE DNA !!!

5 czerwca 2014 klasa 1 o rozszerzeniu biologiczno chemicznym wraz z wychowawczynią, wzięła udział w bardzo ciekawych zajęciach warsztatowych na które zaprosili nas uczniowie z Bohumina. Pracowaliśmy w dwóch grupach- pierwsza z grup w laboratorium biochemicznym przygotowywała preparaty aby obserwować chromosom kiełkującej cebuli, druga grupa-laboratorium chemiczne, miała za zadanie wyizolować DNA banana, kiwi i cebuli.

Czerwony Kapturek

Uczniowie klasy 1a przygotowali przedstawienie pod tytułem „Czerwony Kapturek”. Premiera sztuki odbyła się 5 czerwca 2014 roku w naszym liceum. Na spektakl zostały zaproszone dzieci z Ośrodka- Rehabililitacyjno - Edukacyjno– Wychowawczego mieszczącego się w Cieszynie przy ulicy Mickiewicza. Widzowie przybyli dość licznie wraz z opiekunami. Gości przywitała pani Anna Waszut, która sprawowała opiekę nad widowiskiem.

DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY

Dniu 18 czerwca 2013 w godzinach od 9:00 do 12:00 gościliśmy uczniów klas III gimnazjum. Uczniowie wraz z nauczycielami naszego liceum przygotowali dla gimnazjalistów różne atrakcje. Były to m.in. doświadczenia fizyczne i chemiczne, prezentacje multimedialne, wystawy, spotkania krajów i ludzi, pokazy udzielania pierwszej pomocy i grafiki komputerowej oraz zawody sportowe z siatkówki, koszykówki, piłki nożnej i tenisa stołowego.

Podsumowanie Kampanii POLA NADZIEI

Ostatni tydzień był czasem,kiedy uczniowie z klasy 2f aktywnie włączyli się w zakończenie hospicyjnej kampanii "Pola Nadziei". We wtorek 17.06 uporządkowali rabatę z żonkilami,która znajduje się przed naszym liceum. Natomiast w środę, podczas Dnia Otwartego Patrycja, Ania, Lucyna i Filip przygotowali prezentację o ruchu hospicyjnym dla gimnazjalistów.

NAGRODA STAROSTY dla naszego ucznia

Na zakończenie roku szkolnego 2013/2014 Zarząd Powiatu Cieszyńskiego docenił pracę i osiągnięcia najlepszych uczniów w dziedzinie nauki wręczając Nagrodę Starosty Powiatu Cieszyńskiego. Wśród 3 nagrodzonych uczniów szkół ponadgimnazjalnych znalazł się nasz uczeń Piotr Gajdzica. Piotrek został nagrodzony za wysoką średnią ocen w szkole (5,57 sic!), uzyskanie tytułu laureata I stopnia VII Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH”, uzyskanie tytułu laureata II stopnia XI Śląskiego Konkursu Matematycznego.

Zakończenie roku szkolnego 2013/2014

27 czerwca 2014 zabrzmiał dla klas pierwszych i drugich ostatni dzwonek w roku szkolnym. Była to dla nas - uczniów, okazja szczególna. Oznaczała bowiem koniec codziennej pracy szkolnej i początek wakacji - okresu, w którym nauka z obowiązku zmienia się w coś, co robimy z własnej woli i chęci. Samą ceremonię zakończenia uświetnił program artystyczny.

II LO pożegnało swojego dyrektora uroczystą akademią

      „Kaziku, czy Ci nie żal”, czyli o uroczystej akademii żegnającej dyrektora Kazimierza Kabiesza oraz innych nauczycieli.       W piątek 27.06.2014 w II LO im. Mikołaja Kopernika odbyła się uroczysta akademia żegnająca dyr Kazimierza Kabiesza, który pełnił to stanowisko 7lat jako wicedyrektor oraz 24lata jako dyrektor tejże placówki. Na spotkanie zostali zaproszeni nauczyciele emerytowani, grono pedagogiczne oraz wszyscy pracownicy szkoły wraz z przedstawicielami samorządów uczniowskich. Jako pierwszy zabrał głos Przewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego Stanisław Kubicius, który również przemawiał jako były nauczyciel i przyjaciel tejże placówki. W szczególny sposób podkreślił działalność dyr Kabiesza jako bardzo dobrego gospodarza przez wiele lat sukcesywnie podwyższającego standardy szkoły.

Inauguracja roku szkolnego 2014/2015

1 września 2014r. w naszej szkole odbyło się oficjalne rozpoczęcie roku szkolnego. Uroczystość rozpoczęła nowa dyrektor szkoły mgr Regina Rakowska, która przywitała nowych uczniów w murach naszej szkoły, wprowadziła nieco niepewnych uczniów w system nauczania oraz zasady panujące w szkole. Podczas uroczystości życzenia dla dyrekcji i nauczycieli powodzenia w pracy a dla uczniów sukcesów w nauce przekazał w imieniu posła na sejm RP Czesława Gluzy, Krystian Jaworski, absolwent naszej szkoły. Uroczystość uświetnił bogaty program artystyczny w wykonaniu grupy uczniów pod kierunkiem mgr Katarzyny Michałek oraz zespół UNOSONUS.

Nabór do zespołu UNOSONUS

8 września 2014 r. o godz. 15:10 w bibliotece szkolnej odbędzie się nabór do zespołu wokalno-instrumentalnego Unosonus. Zapraszam wszystkich zainteresowanych. O szczegóły proszę pytać w bibliotece szkolnej. Opiekun zespołu Olga Białoń

Nauka drogą do sukcesu na Śląsku

Kolejna edycja projektu „Nauka drogą do sukcesu na Śląsku" wystartowała! „Nauka drogą do sukcesu na Śląsku - VI edycja" jest projektem systemowym Samorządu Województwa Śląskiego, w ramach którego zostanie przyznanych 400 stypendiów uczniom/uczennicom szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Przesłanie z Peru do Polski

W piątek, 26 września mieliśmy w szkole dość niezwykłego gościa. Na zaproszenie ks.Bartosza Łacka - katechety, podczas lekcji religii mogliśmy posłuchać opowiadania o.Valtera- misjonarza,który akurat przebywa w Polsce. Ponieważ mówi tylko po włosku i hiszpańsku,przyszedł do szkoły z tłumaczem.

Wybierz Studia

Portal „Wybierz Studia” przedstawia w jednym miejscu informacje z oficjalnych baz dotyczących polskiej nauki – dzięki temu informacje w portalu są rzetelne i stale aktualizowane. www.wybierzstudia.nauka.gov.pl

Październik - miesiącem bibliotek szkolnych

W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zapraszamy wszystkich do naszej biblioteki na kiermasz używanych książek. Hasło obchodów w tym roku brzmi:"Kto czyta książki, ten żyje podwójnie".

Uczymy się także w Letniej Szkole!

    To nie żart! W środę 10 września 2014r. grupa uczniów naszej szkoły pod opieką nauczycieli brała udział w zajęciach Letniej Szkoły Nauk Filozoficznych i Społecznych im. Profesora Jana Szczepańskiego. Impreza odbywała się na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie, a w jej ramach można było wysłuchać wykładu prof. dr. D. Kadłubca,

List Ministra Edukacji Narodowej

List Ministra Edukacji Narodowej do dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych można przeczytać tutaj

Nauczyciel też człowiek!

Na naszym szkolnym porfilu na facebooku raz w tygodniu pojawiać się będą wywiady z członkami grona pedagogicznego. Zapraszamy!

Miasto 44

2 i 3 października prawie wszyscy uczniowie naszego Liceum mieli okazję obejrzeć najnowszy film Jan Komasy pt. "Miasto 44". "Miasto 44" to film, który Honorowym Patronatem objął Minister Edukacji Narodowej, a opowiada o jednym z najbardziej dramatycznych epizodów z historii Polski – powstaniu warszawskim.

Francuski po belgijsku

15 października na lekcjach francuskiego gościliśmy lektorkę Lucie Erroelen. Lucie – pochodząca z Brukseli lektorka języka francuskiego z Wallonie-Bruxelles International prowadzi zajęcia dla uczniów Klas Frankofońskich na Śląsku. Pracuje w Polsce od roku i chętnie spotyka się z dyrektorami, nauczycielami i uczniami języka francuskiego. Na lekcjach z Lucie uczniowe mogli poćwiczyć mówienie po francusku.

Święto Komisji Edukacji Narodowej

    Wszystko gotowe. Aula II LO im. M. Kopernika w Cieszynie, Samorząd Uczniowski, talenty wokalno – recytatorskie z wielu klas naszej szkoły. Czas zaczynać. Ale jeszcze nadchodzą spiesznie uczniowie i nauczyciele. Na końcu przychodzi Dyrekcja Szkoły.

Spotkanie z kulturą Afryki

09.10.2014 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z siostrą Izabelą, zakonnicą bezhabitową. Która przyjechała do nas z Republiki Środkowej Afryki. Uczniowie klasy 2a mieli przyjemność poznać ciekawą kulturę, historię i zwyczaje mieszkańców RŚF.

„Sukces naszej uczennicy”

Ewa Widnic z klasy 3a zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego konkursu „Henryk Sławik – przywrócić od zapomnienia”. Kolejny etap konkursu odbędzie się 7.11.2014 roku w Katowicach. Życzymy sukcesów i trzymamy kciuki. (IM)

Dzień Edukacji Narodowej

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w Starostwie Powiatowym w Cieszynie odbyły się uroczystości z udziałem Minister Edukacji Narodowej Joanny Kluzik-Rostowskiej. Uroczystość prowadzona była przez p. Czesławę Haczek - członkinię Zarządu Powiatu ds. Edukacji. Nagrodę starosty odebrała mgr Aleksandra Skowrońska, nauczycielka matematyki naszego liceum.

Otrzęsiny klas pierwszych

Po dłuuugich przygotowaniach udało nam się zorganizować Otrzęsiny klas pierwszych. Więcej zdjęć tutaj

Mała lekcja przedsiębiorczości po angielsku

W poniedziałek 20 października br nasza szkołę odwiedził Erkki Navampera, były dyrektor partnerskiej szkoły w Teuvie(Finlandia). Obecnie na emeryturze ale współpracujący z Uniwersytetem w Sejnajoki, gdzie prowadzi badania na temat rozwoju przedsiębiorczości.

Po raz trzeci: POLA NADZIEI

Klasa 3F od samego początku bierze udział w hospicyjnej kampanii POLA NADZIEI. W czwartek przy udziale p.Haliny Sajdok -Żyły i p.Doroty Kani z Hospicjum im.Łukasza Ewangelisty uczniowie posadzili żonkile na rabacie przed szkołą. W tym roku zaprosiliśmy do pomocy także p.Dyrektor Reginę Rakowską.

Roczne Warsztaty Powtórkowe

Nasza szkoła otrzymała propozycję od Uniwersytetu Śląskiego Maturzystów, który serdecznie zaprasza uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w Rocznych Warsztatach Powtórkowych. Wszystkie zajęcia poprowadzą wykładowcy Uniwersytetu Śląskiego oraz trenerzy Uniwersytetu Śląskiego Maturzystów. Rekrutacja została przedłużona do 27-go października.

Zmarł Profesor Antoni Macura

    Jako społeczność szkolna, pogrążona w głębokim smutku, zawiadamiamy, że w niedzielę 26 października br. po długiej i ciężkiej chorobie zmarł nieodżałowany, emerytowany profesor biologii Pan Antoni Macura.     Przepracował w naszej szkole ponad 20 lat. Wielu z nas - uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły - na zawsze zapamiętało go jako człowieka dobrego o wielkim sercu, pogodnego i życzliwego. Nigdy nie zapomnimy jego ogromnego poczucia humoru i lekcji skrzących się dowcipem i inteligencją.

Absolwenci Kopera nagrodzeni stypendiami!!

W niedzielę 26 października 2014r., o godzinie 15.00 na Zamku w Cieszynie miała miejsce uroczystość wręczania stypendiów macierzowych, artystycznych, pomostowych i nagrody specjalnej ufundowanych przez Radę Funduszu Stypendialnego Śląska Cieszyńskiego przy Zarządzie Głównym Macierzy Ziemi Cieszyńskiej.

Nowe spojrzenie na biologię

Zapraszamy do obejrzenia relacji z krojenia oczu na biologii

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

20 listopada po raz pierwszy w Polsce obchodzony będzie Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

Prezent pod choinkę

Jak co roku nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji charytatywnej "Prezent pod choinkę". Przygotowaliśmy 29 paczek dla dzieci z ubogich rodzin mieszkających na Ukrainie, Białorusi i w Rumunii. Jako szkoła jesteśmy zaangażowani w akcję od jej samego początku, a więc już od 2001 roku. I młodzież ciągle mnie pozytywnie zaskakuje.

Jak pomagać w żałobie - warsztaty i konferencja

Trwa XI Ogólnopolska Kampania Hospicyjna, a w jej ramach w naszej szkole odbyło się spotkanie: panel konferencyjny i warsztaty, które przygotowały wspólnie p.Izabela Żwak-pedagog szkolny i p.Dorota Kania-prezes Hospicjum im.Łukasza Ewangelisty. Spotkanie przebiegało pod hasłem:

ZOSTAŃ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM

Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej "Być razem" w Cieszynie zaprasza wszystkich nauczycieli oraz uczniów szkoły do włączenia się w zbiórkę prezentów świątecznych dla najmłodszych podopiecznych Stowarzyszenia. Akcja zbierania prezentów trwa od 26 listopada do 2 grudnia 2014 r.

XI Ogólnopolska Kampania Hospicyjna

Trwa XI Ogólnopolska Kampania Hospicyjna, a w jej ramach w naszej szkole odbyło się spotkanie: panel konferencyjny i warsztaty, które przygotowały wspólnie p.Izabela Żwak-pedagog szkolny i p.Dorota Kania-prezes Hospicjum im.Łukasza Ewangelisty.

Ciekawe spotkanie

W czwartek - 27 listopada 2014 na katechezach uczniowie różnych klas mogli spotkać się z Moniką Byrtek pochodzącą z Wisły Malinki, która po kilkuletnim pobycie na statku "Logos Hope" ponownie przebywa w Polsce. Zaprosiła ją do nas p. Magdalena Michalik. Na statku "LOGOS HOPE" pracowała jako wolontariuszka i miała okazję pomagać mieszkańcom różnych krajów azjatyckich(m.in.Kambodża,Indonezja,Filipiny).

Góry w niebiosach

28.XI.2014 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w prelekcji multimedialnej zorganizowanej przez Bibliotekę Miejską "Tien Szan - góry w niebiosach. Kazachstan 2013." Grupa Gorole z Zaolzia opowiadała uczestnikom prelekcji o swojej wyprawie do Kazachstanu, byłej republiki Sowieckiej, która dla Polaków kojarzy się z miejscem deportacji i obozami pracy w czasach stalinowskich.

Spotkanie w Dniu Wolontariusza

Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, w dniu 5 grudnia 2014 r.(piątek) o godz. 10:20 w bibliotece szkolnej odbędzie się spotkanie z koordynatorem Centrum Wolontariatu, działającym przy Stowarzyszeniu Pomocy Wzajemnej "Być razem", Anetą Stachowiak-Zając. Chętnych do współpracy zapraszamy na spotkanie.

Mikołajki w Koperniku

5 grudnia w Koperniku świętowaliśmy Mikołajki. Z tej okazji każdy ubrany na czerwono lub w czapce św. Mikołaja był zwolniony z pytania oraz niezapowiedzianych kartkówek. Dodatkowo w każdej klasie rozlosowano dwie osoby, które będą miały ten przywilej również w poniedziałek 8.12.2014. Dzień osłodził nam św. Mikołaj, który wraz z pomocnicami - Aniołkiem i Diabełkami rozdawał cukierki.

POSEŁ NA SEJM W NASZEJ SZKOLE

15 grudnia 2014 odbyło się w naszej szkole spotkanie z poseł na Sejm RP VII kadencji, panią Aleksandrą Trybuś – Cieślar. W czasie bez mała dwugodzinnego spotkania uczniowie klas drugich mogli usłyszeć o funkcjonowaniu polskiego parlamentu: tworzeniu ustaw, funkcji kontrolnej Sejmu, pracy w komisjach oraz kontaktach z wyborcami. Pani poseł przedstawiła swoją drogę na ul. Wiejską w Warszawie, czyli jak została parlamentarzystką.

Studniówka 2015

Przypominamy, że w dniu 7.I.2015 upływa termin wpłaty II raty za studniówkę. Koszt dla uczniów to 250zł, osoba towarzysząca: 150zł. szczegóły tutaj

Komunikat dla nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych

Na stronie Kuratorium został zamieszczony list Pani Minister Edukacji Narodowej z okazji jubileuszowej V edycji akcji społecznej "Wypadki na drogach – porozmawiajmy”.

SZTANDAR SZKOŁY

    II LO im. Mikołaja Kopernika jest szkołą o bogatej historii, która kontynuuje chlubne tradycje szkolnictwa na Śląsku Cieszyńskim. Pragnęlibyśmy, aby ten fakt podkreślał również sztandar, na który szkoła z pewnością zasłużyła. Jest to jednak kosztowne i spore przedsięwzięcie dla społeczności szkolnej, dlatego zwracamy się z ogromną prośbą do wszystkich osób dobrej woli i wielkiego serca o wsparcie naszej inicjatywy. Wszelkie środki na ten cel można wpłacać na konto Stowarzyszenia "Amicus Copernicus" II LO im. M. Kopernika w Cieszynie. Nr rachunku bankowego: 47 8113 0007 2001 0028 0949 0001 z dopiskiem "Sztandar".     Z góry serdecznie dziękujemy: Dyrekcja, Nauczyciele, Uczniowie II LO im. M.Kopernika w Cieszynie

Program eduABROAD

Oficjalne przedstawicielstwo zagranicznych Uczelni Wyższych w Polsce. Współpracujmy z Uczelniami w Anglii, Irlandii, Danii, Holandii, Szwecji, Hiszpanii, we Włoszech oraz na Łowie. Oferujemy bezpłatną pomoc przy wyborze odpowiedniego kraju, uczelni i kierunku studiów, a także zebraniu wszystkich dokumentów i przygotowaniu aplikacji.

Interdyscyplinarna szkoła – szkołą przyszłości

Nasz szkoła realizuje projekt „Interdyscyplinarna szkoła – szkołą przyszłości” w ramach programu Erasmus+. Erasmus+ to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na lata 2014-2020.

SELAMAT PAGI

SELAMAT PAGI! Takie słowa znalazły się na tablicy na pierwszej lekcji w sali 02 w czwartek,22 września 2011r. Znaczą:DZIEŃ DOBRY, tyle, że po.... indonezyjsku! Uczniowie mieli możliwość spotkać się z o.Franciszkiem LAKA-werbistą,misjonarzem pochodzącym właśnie z Indonezji.

Śląska Noc Naukowców

KOPER NA NOCY NAUKOWCÓW Od 2005 roku, w ostatni piątek września, we wszystkich krajach Unii Europejskiej odbywają się wykłady, pokazy, odczyty, wystawy i konkursy w ramach Europejskiej Nocy Naukowców. W 2011 roku w projekcie wzięło udział 320 europejskich miast w 32 krajach Unii Europejskiej.

POLA NADZIEI W 3D

Z wielkim zapałem klasa 3d, na prośbę wolontariuszy Hospicjum domowego im.Łukasza Ewangelisty, wzięła udział w ogólnopolskiej Kampanii POLA NADZIEI. Jest to akcja,która przywędrowała do krakowskiego hospicjum św.Łazarza ponad 15 lat temu z Londynu.Jej celem jest popularyzacja idei hospicyjnej wśród dzieci i młodzieży, a także przekonanie społeczeństwa, że dla ludzi terminalnie chorych jest nadzieja w dobrej opiece i zmniejszaniu bólu.

Konferencja i katecheza

We wtorek 11 października 2011r. w naszym liceum odbyła się katecheza otwarta i konferencja metodyczna dla nauczycieli religii katolickiej z rejonu cieszyńskiego. Katechezę na temat nowego katechizmu dla młodzieży (YOUCAT) jako środka do ewangelizacji przygotowała mgr Dorota Kania w klasie 2b.

Dzień Nauczyciela 2011

Dzień Edukacji Narodowej to ważne święto w kalendarzu każdego ucznia i pracownika oświaty. Co roku tego dnia życie szkoły toczy się zupełnie niepowszednio, uczniowie mają dzień wolny, a nauczyciele spotykają się, by świętować. W tym roku owo spotkanie urozmaicone zostało występem pod hasłem "Wielcy nauczyciele ludzkości",

Niebezpieczne barwniki!

W związku z licznymi doniesieniami prasowymi dotyczącymi słodyczy, które w jednej z radomskich szkół, wywołały niepokojące objawy u uczniów: nadmierna pobudliwość, brak koncentracji oraz napady histerii przypominające objawy ADHD, zwracamy Waszą uwagę na ten problem.

Stypendia Macierzy Ziemi Cieszyńskiej

30 października 2011r. w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie wręczono stypendia Macierzy Ziemi Cieszyńskiej. To wymierna pomoc dla uczniów, którzy osiągają dobre wyniki w nauce, ale ich sytuacja rodzinna oraz życiowa jest nieco gorsza.

World Forum Lille (Francja)

Światowe Forum ekonomiczne w Grand Palais w Lille to miejsce spotkań przywódców największych przedsiębiorstw z każdego kontynentu. Celem Forum jest propagowanie odpowiedzialnej gospodarki poprzez wdrażanie „dobrych praktyk”, którymi dzielą się podczas licznych konferencji eksperci w dziedzinie RSE (ang.CSR) – odpowiedzialności społecznej i środowiskowej. Forum skierowane jest nie tylko do przedsiębiorców i właścicieli korporacji czy spółek, ale także do studentów ekonomii, uczniów liceum. My także dostaliśmy taką szansę dzięki naszej partnerskiej szkole Lycée Saint Michel w Solesmes.

Nowy projekt Comeniusa

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do realizacji nowego(już trzeciego) projektu Comeniusa. Tytuł projektu to: "TEACHING INNOVATIVELY (WITH FOCUS ON ICT) AND ITS IMPACT ON THE QUALITY OF EDUCATION". Głównym celem jest rozpowszechnienie i wdrożenie nowych innowacyjnych metod nauczania ze szczególnym naciskiem na technologie informacyjne. Naszymi partnerami są szkoły z Rumunii (koordynator projektu), Turcji, Włoch, Czech, Hiszpanii, Bułgarii oraz Szwecji.

Przesłuchania - wigilijka szkolna

W związku z przygotowaniem programu na wigilijkę szkolną zapraszamy wszystkich śpiewających i grających do wzięcia udziału w przedstawieniu. Prosimy zgłaszać się pani Patrycji Łyżbickiej lub Pauliny Kubaszczyk z 2f.

Mikołajki w KOPERZE

6 grudnia roku pańskiego 2011 do naszej szkoły przybyła niezwykła delegacja mikołajkowa. Czyli św. Mikołaj (Michał Uchyła kl 2c), piękna Anielica pomocnica (Ada Kochan kl 2f) i dwa nieposłuszne diabełki (Emilia Łopatka kl2d i Monika Męcnarowska kl. 3c) Drużyna mikołajowa od około godziny 10 do 13, chodziła od klasy do klasy i rozdawała pyszne „cukierasy”, a także, o ile klasa wykazała chęci, mogła otrzymać specjalny prezent od Mikołaja - numerki niepytane w dniu 8 grudnia.

Kolędowanie z zespołem UNOSONUS

12 i 15 grudnia 2011r. zespół wokalno-instrumentalny UNOSONUS brał udział w konkursach kolęd (ogólnopolskim i międzynarodowym). W I Międzynarodowym Konkursie Kolęd i Piosenek Świątecznych "Rozśpiewane Beskidy" zespół wyśpiewał wyróżnienie. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą posłuchać występu zespołu 22 grudnia 2011r. o godzinie 9.00 do auli w naszej szkole.

Wigilijki klasowe 2011!

22 grudnia 2011 odbyły się klasowe "wigilijki". Te ostatnie, przedświąteczne chwile spędziliśmy wspólnie, w klasowych gronach, dzieląc się opłatkiem i obdarowując wzajemnie prezentami. W rytm kolęd składaliśmy sobie najszczersze życzenia. Nie za brakło również wspólnego śpiewu. Na szkolnych stołach pojawiły się smakołyki przyniesione przez każdego z nas, przez co jeszcze bardziej czuliśmy ten świąteczny klimat.

Z elektroniką za pan brat - warsztaty 2012

11 stycznia 2012r. w naszej szkole odbyły się warsztaty elektroniczne dotyczące programowania mikrokontrolerów i sterowników. Zajęcia były adresowane dla uczniów z klas o rozszerzonej informatyce.

Kolędowanie po francusku

Od czterech lat uczniowie szkół województwa śląskiego spotykają się na koncercie kolęd w MDK „Prażakówka” w Ustroniu aby przedłużyć świąteczną atmosferę i zaśpiewać kolędy w języku francuskim. Koncert miał miejsce 10 stycznia 2012 i jak co roku wzięło w nim udział około 200 osób! Tegoroczni wykonawcy, uczący się języka francuskiego, pochodzą z następujących szkół:

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2011/2012

1 września 2011r. o godzinie 9.15 rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Szczególnie serdecznie powitani zostali uczniowie klas pierwszych. Na ich cześć w szkolnej auli odbyła się uroczysta akademia na której przemawiał dyrektor szkoły mgr Kazimierz Kabiesz. Występ zespołu artystycznego przedstawił humorystyczne scenki z życia szkoły. Pod koniec uroczystości uczniowie poznali swoich wychowawców i zostali przydzieleni do odpowiednich klas.

Klasa politechniczna pod patronatem AGH

Strona uczelni    Fotoreportaż: zajęcia na uczelni W nowym roku szkolnym 2015/2016 Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (AGH) obejmie patronatem klasę politechniczną naszej szkoły!!!!. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie zaprasza naszych uczniów do udziału w szerokiej gamie inicjatyw takich jak „Rok Zerowy”, Ogólnopolska Olimpiada „O Diamentowy Indeks AGH” czy Olimpiada „Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej”, których początki miały miejsce w murach naszej uczelni, a które pomagają młodym ludziom zdobywać indeks na wymarzoną uczelnię. Mamy nadzieję, że "Porozumienie o współpracy" zaowocuje lepszym przygotowaniem uczniów naszej szkoły do studiów technicznych i ścisłych, a utalentowanym laureatom umożliwi wstęp na Uczelnię bez postępowania rekrutacyjnego.

Zakończenie roku szkolnego 20010/2011

22 czerwca 2011 zabrzmiał dla klas pierwszych i drugich ostatni dzwonek w roku szkolnym. Była to dla nas- uczniów, okazja szczególna. Oznaczała bowiem koniec codziennej pracy szkolnej i początek wakacji - okresu, w którym nauka z obowiązku zmienia się w coś, co robimy z własnej woli i chęci.

Poloneza czas zacząć!

Poloneza czas zacząć. Podkomorzy rusza I z lekka zarzuciwszy wyloty kontusza, I wąsa podkręcając, podał rękę Zosi I skłoniwszy się grzecznie, w pierwszą parę prosi. Za Podkomorzym szereg w pary się gromadzi,

Teatralne popisy!!!

Choć bardzo długi, to jak zwykle niezapomniany KONCERT WALENTYNKOWY rozbrzmiewał w piątek 11 lutego w cieszyńskim teatrze. 13-sto zgłoskowiec Kacpra Matuli, saksofonowe popisy uczniów "Osucha", piękny głos Justyny Hubczyk(finalistki tegorocznej "Bitwy na głosy" z H.Mlynkową), czy wreszcie taneczne i kabaretowe niespodzianki pozostałych wykonawców wywoływały na przemian lawiny śmiechu bądź burzę oklasków! Bilety sprzedano z wielodniowym wyprzedzeniem, sponsorzy też nie zawiedli, dlatego nagrody główne, losowane na scenie, okazały się wielką satysfakcją dla widzów(akwarela D.Orszulika i "Historia Cieszyna" pod red.prof.I.Panica).

Koncert Walentynkowy

11 lutego 2011 (tj.piątek) w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie odbył się XIII Koncert Walentynkowy zorganizowany przez uczniów i nauczycieli Kopera. Chcąc wystąpić trzeba było udać się na casting, na którym z pośród wielu chętnych wybrano tych najlepszych. Koncert rozpoczął się występem Pozytywki - "Prosta piosenka".

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego 2011r. świętowaliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Od godziny 8 wybrane klasy zebrały się w sali 14, by uczestniczyć w tym przedsięwzięciu. Na samym początku zostały ogłoszone wyniki konkursu ortograficznego "O złote pióro Dyrektora szkoły". Pierwsze miejsce i pióro ufundowane przez Pana Dyrektora otrzymała Martyna Śmiałkowska z klasy 1f,

Przeżyjmy to jeszcze raz

Fotograficzna relacja z Koncertu Walentynkowego Natalii Bylok.

Dziękczynienie na zakończenie

30 kwietnia o g. 14-tej maturzyści naszego liceum mogli wziąć udział w Eucharystii na zakończenie trzyletniej nauki. Mszę św. o pomyślne zdanie Egzaminu Dojrzałości odprawił o.Ludwik

Dni Otwarte 2011

29 kwietnia 2011r. (tj. piątek) w godz.: 9-12 w Koperze odbył się Dzień Otwarty. Naszą szkołę odwiedzili gimnazjaliści z Cieszyna i okolic. Mieli oni okazję przekonać się o tym, że dzięki naszej szkole będą mogli rozwijać swoje zainteresowania. Podczas Dnia Otwartego uczniowie mieli możliwość m.in. wykazać się wiedzą w quizie z języka angielskiego,

Asterix i Obelix - Dni Otwarte 2011

Jak co roku z okazji Dni Otwartych Kopera grupa frankofońska z 2B przygotowała coś specjalnego dla odwiedzających szkołę gimnazjalistów. Tym razem tematem przewodnim zaprezentowanej scenki były losy bohaterów popularnego komiksu Asterix i Obélix. Uczniowie niczym profesjonaliści wczuli się w role: Obeliksa, Ahigieniksa, Kakofoniksa, Panoramiksa, Asteriksa…

Warsztaty z zakresu programowania sterowników

W kwietniu 2011 w naszej szkole odbyły się warsztaty z zakresu programowania sterowników. Dowiedzieliśmy się o współczesnych trendach tworzenia elektronicznych urządzeń z wykorzystaniem komputera. W dzisiejszej elektronice dominują cyfrowe układy scalone. Proces projektowania układu odbywa się w całości na komputerze z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania.

Zamieńmy się miejscami

17 maja 2011 w Cieszynie miała miejsce akcja zorganizowana przez studentki Animacji Społeczno - Kulturalnej pt.: "Zamieńmy się miejscami". Celem projektu było uświadomienie młodzieży czym jest niepełnosprawność. W tym celu realizowano różnorodne ćwiczenia - młodzi ludzie zostali postawieni w sytuacji, w jakiej na co dzień znajdują się niepełnosprawni. W akcji wzięli udział uczniowie klas pierwszych i drugich naszego liceum. Realizacja programu rozpoczęła się o godz. 8:00 od wypełnienia ankiety, w której wypowiadano się na temat odczuć w stosunku do ludzi z dysfunkcjami.

Dzień Otwarty 2010

Uczniowie naszej szkoły przygotowali portal do przeprowadzania quizów na dniach otwartych, najlepsi gimnazjaliści otrzymali nagrody

Dzień Otwarty 2010

Moulin Rouge po francusku. W sali 23 odbyła się prezentacja kultury francuskiej.

Dzień Otwarty 2010

Prezentacja Kultury Rosyjskiej. Uczniowie uczący się języka rosyjskiego zaprezentowali ten piękny język opowiadając o stolicy Rosji Moskwie i o Sankt Petersburgu,

Dzień Otwarty 2010

Uczniowie klasy IIF przedstawili bardzo ciekawe doświadczenia chemiczne. Były błyski, wybuchy, kolorowe roztwory, które przyciągnęły ogromną ilość gimnazjalistów i nie tylko,gdyż licealiści także byli zafascynowani pokazami.

Dzień Otwarty 2010

Przyszli licealiści mieli okazję zobaczyć siatkarski mecz między reprezentacjami dziewcząt z klasy IE(o profilu sportowym) oraz IF(o profilu biologiczno-chemicznym).

Dzień Otwarty 2010

Pani mgr Dorota Kania zapoznała odwiedzających nasze liceum z działalnością cieszyńskiego hospicjum. Wspomniała również, że jednym z ważniejszych wydarzeń dla hospicjum jest coroczny Koncert Walentynkowy, którego cały dochód jest przeznaczony na dofinansowanie tej placówki. Uczestnicy dnia otwartego mieli możliwość zmierzenia ciśnienia krwi,

Dzień Otwarty 2010

Poprzez zabawne przedstawienie, klasa IA-"human" zaprezentowała swój profil

Dzień Otwarty 2010

W dniu 30 kwietnia bieżącego roku odbyły się dni otwarte w Koperniku. Jak zwykle naszą szkołę odwiedziły tłumy gimnazjalistów. Zwiedzając kolejne klasy byli świadkami przedstawień jakie zafundowali im licealiści.

Jaskiniowe Dni Otwarte Szkoły – klasa II A

W dniu 30 kwietnia br. uczniowie klasy II a pod kierunkiem p. Katarzyny Kasprowskiej przygotowali program pt. „W świecie jaskiń i speleologii”.

Zakończenie roku szkolnego dla klas trzecich

30 kwietnia 2010 odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Szkołę ukończyło 8 klas trzecich, przed którymi już tylko egzaminy maturalne. Na uroczystej akademii najbardziej zasłużeni uczniowie odebrali nagrody za bardzo dobre wyniki

Remont sali gimnastycznej- cz. I

Nasza sala sportowa pamięta jeszcze czasy szkolne naszych dziadków.

Zakończenie roku szkolnego 2009/2010

Dnia 25 czerwca2010 zabrzmiał dla klas pierwszych i drugich ostatni dzwonek w roku szkolnym.

Remont sali gimnastycznej- cz. II

Od poprzedniego artykułu na temat remontu, na placu budowy wiele się zmieniło.

Remont sali gimnastycznej- cz. III

Lato się skończyło, skończyły się też klasowe wycieczki, a zapewnie niedługo skończy się również słoneczna pogoda.

Regulamin przyznawania stypendiów

W ramach II i kolejnych edycji projektu systemowego „Nauka drogą do sukcesu na Śląsku” obowiązujący w roku szkolnym 2010/2011. Informacji na temat warunków ubiegania się o stypendium udziela pedagog szkolny. Załączniki i regulamin

Obchody Dnia Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej to święto, które cieszy nie tylko uczniów, którzy mają wtedy czas wolny, ale przede wszystkim Nauczycieli. To dzień, kiedy Ich praca powinna być szczególnie doceniona, okazja by podziękować. A dziękować jest za co: za cierpliwość, za poświęcony czas, za naukę nie tylko szkolną, ale, co najważniejsze, życiową.

Pierwsze wrażenia pierwszoklasistów

Minęły już prawie 2 miesiące od rozpoczęcia roku szkolnego w LO im.M.Kopernika. Pierwszoklasiści najwyraźniej już zaaklimatyzowali się w nowej szkole. Z relacji wielu nowych uczniów wynika, że szkoła bardzo przypadła im do gustu.

Święto Niepodległości

Nasza Ojczyzna od 82 lat cieszy się własnym miejscem na mapie Europy. Wrócone jej ono zostało jedenastego listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów. Właśnie na ten dzień przypada więc jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu każdego Polaka -

ANDRZEJKI W KOPERZE

30 listopada to dzień pełen magii i wglądu w przyszłość. Organizacją zajęli się uczniowie z klasy 1D i 1C. Przygotowane zostały dla uczniów i dla nauczycieli baloniki z wróżbami. Dzięki nim mogliśmy dowiedzieć się m.in. do jakiej klasy chodzi nasza miłość, kim zostaniemy w przyszłości(oczywiście z przymrużeniem oka). Nauczyciele za to mogli poznać dalsze losy „Kopera” jak również swojego przedmiotu. Reportaż fotograficzny

Dziecko z astmą w szkole

14 grudnia 2010 r. odbyła się w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Cieszynie. Konferencja "Dziecko z astmą w szkole", której współorganizatorami byli nasi uczniowie i nauczyciele. Konferencję otworzył Starosta Cieszyński Pan Czesław Gluza. Justyna Pieronkiewicz, Sandra Majka i Jacek Kamiński przedstawili wiersz "W klasie z Jasiem",

Transgraniczna Integracja

1 grudnia 2010r. już po raz piaty w naszej szkole odbyła się impreza pt „Dzień Czeski”, czyli wizyta reprezentacji naszej partnerskiej szkoły zza Olzy – Gimnazjum im. F. Żivnego w Bohuminie. Mimo mroźnej pogody, emocje towarzyszące spotkaniu skutecznie rozgrzewały gości i gospodarzy. Tegoroczna impreza odbywała się pod hasłem „Dzień Młodzieży Twórczej”.

Wigilijki 2010

Wigilia, w każdym polskim domu stanowi ważny element tradycji bożonarodzeniowej. Nieinaczej jest też i w KOPERZE- domu wiedzy.

III Francuskojęzyczny Koncert Kolęd

13 stycznia 2011 w MDK „Prażakówka” spotkało się ponad 200 wykonawców z 12 szkół województwa śląskiego aby kolejny raz pokolędować w języku francuskim. Zespół wokalny z naszej szkoły utworzyły dziewczyny z klasy 2b, 2c i 1a, które zaśpiewały kolędę „Noël, c’est l’amour” przy akompaniamencie instrumentalistów z kl.2b. Nad muzyczną całością czuwała p. Olga Białoń.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2009/2010

1 września 2009r. o godzinie 9.15 rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Wróciliśmy starsi, mądrzejsi i bogatsi o nowe doświadczenia. Szczególnie serdecznie powitani zostali uczniowie klas pierwszych. Na ich cześć w szkolnej auli odbyła się uroczysta akademia na której przemawiał dyrektor szkoły mgr Kazimierz Kabiesz.

Koncert w Kościele Jezusowym

Dwudziestego czwartego dnia września a.d. 2009 uczniowie naszego Liceum udali się na koncert, który odbył się w Kościele Jezusowym w Cieszynie.

Warsztaty z Mistrzem

Teatr to sztuka empatii. Kolejny już raz uczniowie naszej szkoły przygotowali krótkie przedstawienie, które zaprezentowane zostało 5 października 2009 roku na organizowanych przez cieszyński teatr Warsztatach teatralnych z Mistrzem. Zaproszonym gościem – Mistrzem gry aktorskiej był Krzysztof Tyniec.

Wycieczka integracyjna klasy 1B

2 października 2009 klasa 1B, wraz ze swoją wychowawczynią mgr Aleksandrą Żołnowską, wybrała się na wycieczkę integracyjną, która dodatkowo miała na celu odnalezienie ukrytego w piekielnych czeluściach skarbu. Swoje mroczne poszukiwania rozpoczęliśmy od spaceru wzdłuż ulicy Głębokiej.

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej

W ramach obchodów jubileuszu w dniu 30 października 2009 roku o godzinie 11.00 w naszej szkole zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona profesorowi Janowi Krówce. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na tę uroczystość.

Dzień Edukacji Narodowej

14 października 2009r. w auli naszej szkoły odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Życzenia nauczycielom oraz pracownikom szkoły złożyli przedstawiciele samorządu szkolnego.

80-lecie KOPERA

Nasza szkoła obchodziła okrągły jubileusz. Uroczystości trwały przez cały piątek (30.10.2009). Do liceum zjechały setki absolwentów. Dla wielu z nich była to jedna z niewielu okazji, do spotkania z dawnymi przyjaciółmi ze szkolnej ławki.

Ks. Kaczkowski w Cieszynie

9 i 10 listopada gościł w naszym liceum ks.dr J.Kaczkowski - bioetyk, wykładowca na Uniwersytecie M.Kopernika w Toruniu i co najważniejsze założyciel Hospicjum im.św.o.Pio w Pucku.

Dzień Czeski

W środę 25 listopada po raz czwarty w ramach corocznej imprezy „Dzień Czeski” odwiedzili na uczniowie naszej partnerskiej szkoły- Gimnazjum im. F. Ziunego w Bohuminie.

Wykład prof. Jana Miodka

Dnia 29.01.2010r. klasa 1c i 2b,wraz z opiekunami mgr Lucyną Nowak i mgr Ewą Błasiak-Kanafek udały się do polskiego Gimnazjum w Czeskim Cieszynie. Celem wizyty było uczestnictwo w konferencji inauguracyjnej Rok Języka Polskiego na Zaolziu.

XII Koncert Walentynkowy

Piątego lutego anno domini 2010 w Teatrze im.Adama Mickiewicza w Cieszynie odbył się XII Koncert Walentynkowy. Hasło przewodnie tegorocznego koncertu brzmiało "...podróżą każda miłość jest...". Program koncertu przygotowany został przez nauczycieli uczniów i absolwentów naszego Liceum

XII Koncert Walentynkowy (fotoreportaż)

Fotoreportaż Ewy Zieliny z XII Koncertu Walentynkowego.

Warsztaty chemiczne

8 lutego 2010r po raz pierwszy w naszej szkole odbyły się warsztaty chemiczne. Przez cztery godziny mogliśmy samodzielnie wykonywać doświadczenia: ogrzewać, odmierzać, prażyć, a przede wszystkim przeprowadzać kontrolowane wybuchy. Nad naszymi działaniami czuwała Pani prof. Magdalena Kiliś. Jak było? SUPER!!

Kartka walentynkowa

Z okazji zbliżającego święta zakochanych, Krajowe Centrum ds. AIDS przygotowało oryginalną kartkę walentynkową zachęcającą przede wszystkim młode, pełnoletnie osoby do wykonania testu w kierunku HIV, HBV i HCV.

Lekcja reżyserii teatralnej i filmowej

Niecodzienną okazję 5 III 2010r. mieli uczniowie dwóch klas: 1a i 2a o rozszerzeniu humanistycznym, bowiem uczestniczyli w spotkaniu z wybitną polską artystką.

Obserwator chwil tak ulotnych

4 kwietnia br. w wieku 29 lat zmarł tragicznie były uczeń naszej szkoły Łukasz Jaworski. Człowiek z wielką pasją, której poświęcił całe życie-fotoreporter, dziennikarz, podróżnik.

Dzień Otwarty 2010

Krótka powtórka z koncertu Walentynkowego. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali utwory które były zaśpiewane na tegorocznym Koncercie Walentynkowym.

Dzień Otwarty 2010

Zajęcia chemiczne prowadzone przez uczniów drugiej klasy

Dzień Otwarty 2010

W auli uczniowie naszej szkoły pod okiem pani profesor Danuty Bartnik zaprezentowali fizykę w praktyce. Strzelano z działa elektromagnetycznego,

Żałoba Narodowa

Dzień dziesiątego kwietnia na zawsze zapisze się w sercach Polaków i w polskiej historii wyjątkowo tragicznie. Tego dnia bowiem Polska straciła wielu wielkich patriotów. Niedaleko Smoleńska, w katyńskim lesie, tym samym, w którym oddali swe życie za Ojczyznę polscy oficerowie, zginęło 96 Polaków.

Pożegnaliśmy Dorotkę....

Po długiej i ciężkiej chorobie odeszła nasza Droga Koleżanka, uczennica klasy IIc, Dorota Berek. Jej heroiczne zmagania pokazały nam wszystkim, jak silna jest w człowieku wola życia, jak wiele radości może przynieść każda, dobrze przeżyta chwila. Dziękujemy Ci Dorotko za wspaniały przykład, jak żyć i jak odchodzić.Na zawsze pozostaniesz w naszych sercach!

Misjonarz z Madagaskaru

W poniedziałek odwiedził nasze Liceum o.Antoni Wawrzyczek - misjonarz ze Zgromadzenia Misjonarzy Św.Rodziny, pracujący od 14 lat na Madagaskarze. O.Antoni pochodzi z Rudzicy k.Strumienia i dzięki inicjatywie naszej polonistki dr Anny Waszut, zaprzyjaźnionej z nim od dawna,zgodził się na to spotkanie.

Wspomnienie śp. Jerzego Sowińskiego

W sobotę 25 października 2008 roku odprowadziliśmy na miejsce wiecznego spoczynku na Cmentarzu Komunalnym w Cieszynie śp. Jerzego Sowińskiego, emerytowanego dyrektora naszej szkoły. Śp. Jerzy Sowiński urodził się 12 marca 1932 roku w Pilźnie. Był absolwentem historii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wspomnienie śp. Pawła Barabosza

10 stycznia 2009 roku umarł emerytowany nauczyciel naszej szkoły śp. Paweł Barabosz. Pochodził z Cieszyna – Krasnej, gdzie urodził się 5 stycznia 1928 roku. Był nauczycielem matematyki, absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Łodzi oraz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Wykład - Wstęp do statystyki

czyli ile czasu trzeba poświęcić na naukę aby w przyszłości zarabiać "kokosy". Kolejne spotkanie naszych uczniów z absolwentem "Kopera" Michałem Olechem pracownikiem naukowym Uniwersytetu Wrocławskiego odbyło się w dniu 19 lutego 2009r.

KONCERT WALENTYNKOWY 2009

Już dawno przebrzmiały akordy koncertowe, ale w szkole trwa właśnie sprzedaż płyt z tej pięknej imprezy. 24 lutego br. po raz jedenasty mogliśmy być świadkami jak młodzi artyści(zarówno uczniowie jak i absolwenci) występowali na deskach Teatru A.Mickiewicza na rzecz cieszyńskiego hospicjum.

Każdy, kto wychodzi na scenę jest aktorem

powiedział Artur Barciś w cieszyńskim teatrze, prowadząc we wtorek 10 marca zajęcia artystyczne z grupą uczniów naszej szkoły. Ten znakomity polski aktor zaproszony został do kolejnej edycji Warsztatów teatralnych z Mistrzem, imprezy, która od wielu już lat jest prawdziwą atrakcją naszego miasta.

Projekt Comenius

24 marca br. grupka 6 uczniów naszej szkoły, pod opieką p. Grażyny Słowieny i p. Reginy Rakowskiej udała się do Istambułu (Turcja) z wizytą roboczą w ramach realizacji Szkolnego Projektu Comeniusa "Geometria wokół nas". Była to nagroda za pracę nad projektem oraz za udział w ogłoszonych konkursach.

Zaproszenie na spotkanie metodyczne

Cieszyn, 6 kwietnia 2009 r. NAUCZYCIELE HISTORII I WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE POWIATU CIESZYŃSKIEGO Zapraszam na spotkanie metodyczne, które odbędzie się 20 kwietnia br. o godz. 15.00 w Kościele Jezusowym w Cieszynie.

DZIEŃ OTWARTY, szkolny zespół muzyczny

Podczas dni otwartych w naszej szkole zaprezentował się zespół muzyczny, który działa pod kierunkiem mgr Olgi Białoń. W skład zespołu wchodzą: Maja Oleksa, Anna Herok, Magdalena Danel, Angelika Gmuzdek, Agnieszka Rudnicka, Aneta Płaczek, Krzysztof Puda, Piotr Dobrowolski. Zespół wykonał dwie piosenki: "Dwadzieścia cztery smutki" i "Małe szczęścia".

DZIEŃ OTWARTY- POKAZY CHEMICZNE

Podczas dni otwartych w pracowni chemicznej, gimnazjaliści mogli być świadkami zaskakujących eksperymentów chemicznych, które przygotowała klasa 2F wraz z mgr Aleksandrą Belechowską. Doświadczenia, które mogli zobaczyć to: 1)Podwodny ogród chemiczny 2)Gumiś komtra chloran(V) potasu 3)Bita śmietana 4)Duch chemiczny (in. Lampa Alladyna) 5)Chemiczna zapałka 6)Samozapłon Wszystkim, którzy mieli okazję to zobaczyć bardzo się podobało, gdyż wszystkie te eksperymenty wzbudzały wielkie zaciekawienie;)

DZIEŃ ORWARTY - HISTORIA NA WESOŁO

Podczas dni otwartych w jednej z sal mogliśmy obejrzeć kabaret pt. "Niebo", który zaprezentowali uczniowie naszej szkoły. Oprócz tego mieliśmy szansę rozpoznać znane postaci historyczne przedstawione za pomocą karykatur. Goście zapoznali się z historią dobrze się przy tym bawiąc.

DZIEŃ OTWARTY, kwiecień 2009

27 kwietnia 2009 w naszej szkole jak co roku odbył się DZIEŃ OTWARTY

Dzień otwarty - kabaret In Inglisz

Podczas dnia otwartego w naszej szkole gimnazjaliści mogli obejrzeć interesujący występ kabaretu "In Inglisz". Miało ono na celu pokazanie trudności jakie wiążą się z wyjazdem osoby słabo znającej angielski do Anglii oraz pokazanie, że nasza szkoła może zapewnić odpowiednie umiejętności. Patrząc na reakcje naszych gości mogliśmy zauważyć, że byli zadowoleni.

Dzień otwarty - Miłość wiele imion ma

Gimnazjaliści mogli też obejrzeć przedstawienie przygotowane przez panią Annę Waszut pt. "Miłość wiele imion ma". Tematem były więzi łączące ludzi oraz to co może im je zniszczyć. Całość wzbudzała bardzo specyficzny nastrój i skłaniała do refleksji.

Dzień otwarty - taniec belgijski

W sali nr 3 gimnazjaliści mogli obejrzeć jedną z form tańca, których nasi uczniowie mogą się nauczyć w szkole. Był to pokaz tańca belgijskiego przygotowany przez panią Bożenę Sikorę. Po obejrzeniu możliwe było poznanie kroków i wspólne zatańczenie całości, co sprawiło gimnazjalistom ogromną radość.

Dni otwarte- rosyjskie zwyczaje

Dnia 27 kwietnia br. nasza szkoła miała dni otwarte dla szkół gimnazjalnych. Jak co roku do Kopernika przybyły tłumy ciekawskich gimnazjalistów chcących poznać mury szacownego liceum jeszcze przed 1 września. W kilku salach odbyły się pokazy i prezentacje mające na celu zapoznanie uczniów z programem nauczania w Koperniku. Mamy nadzieję, że większość uczniów przybyłych na dni otwarte na pierwszym miejscu przy wyborze szkół ponadgimnazjalnych postawi na naszą szkołę☺☻.

Spotkanie z dziećmi niepełnosprawnymi

Dnia 23 kwietnia w naszej szkole odbyło się spotkanie z dziećmi niepełnosprawnymi z Ośrodka Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczego.

DZIEŃ OTWARTY, Moralność Pani Dulskiej

Podczas dni otwartych w naszej szkole uczniowie z kółka teatralnego po raz kolejny zaprezentowali się w przedstawieni "Moralność pani Dulskiej" zdjęcia Ewa Zielina 1b

Finowie w Koperze

18 kwietnia br czyli zaraz po Świętach Wielkanocnych przybyli do nas z wizytą uczniowie i nauczyciele z zaprzyjaźnionej szkoły w Teuvie (Finlandia).

Spotkanie z poetką Anną Więzik

Dnia 5 czerwca klasa 1E spotkała się z poetką, panią Anną Więzik Autorka licznych wierszy opowiedziała swą historię z pisarstwem i zachęcała wszystkich uczniów do pisania. W młodości dużo podróżowała i właśnie w czasie tych podróży zaczęła pisać.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2008/2009

Dziś, 1 września 2008 roku o godzinie 9:15 nastąpiło rozpoczęcie roku szkolnego. Na uroczystej akademii przemawiał dyrektor szkoły mgr Kazimierz Kabiesz. W akademii brali uczniowie klas pierwszych, oraz grupa uczniów z klas starszych,

POZDROWIENIA

Przesyłamy serdeczne pozdrowienia z trochę zachmurzonej Finlandii. Nauczyciele i uczniowie uczestniczący w wymianie z Lukkio Teuvan

W drodze na Równicę

Mimo trudności jakie spotkały nas na szklaku na samym początku, wyruszyliśmy w poniedziałkowy poranek, z Ustronia w kierunku Równicy. Padający deszcz był jednak dla naszej klasy matematyczno – informatycznej, pestką gdyż korzystając z wielu wzorów matematycznych i fizycznych obliczyliśmy na komputerach częstotliwość i miejsce padania deszczu,

Klasa 1G =)

Mija kolejny tydzień nowego roku szkolnego więc nadszedł czas na zaprezentowanie się klasy 1G o rozszerzeniu informatyczno - ekonomicznym.

MATEMATYKA INACZEJ

26 września br. odbyły się w naszej szkole wykłady dla klas trzecich mających rozszerzenie matematyczne. Poprowadzili je absolwenci "Kopera", obecnie pracownicy naukowi wyższych uczelni:

Uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej

Jak co roku 14 października zebraliśmy się w auli naszej szkoły, by podziękować Naszym Pedagogom i Wychowawcom za to, czego nas uczą i za to, kim dla nas są. Program artystyczny, z tej okazji przygotowali uczniowie klas 1 pod przewodnictwem mgr Katarzyny Michałek i mgr Lucyny Stefaniec.

Koncert dla Doroty

15.10.2008 w Domu Narodowym w Cieszynie zagrali i zaśpiewali nasi (i nie tylko) uczniowie, młodzi i bardzo zdolni artyści zagrali dla swojej koleżanki Doroty Berek, ciężko chorej na nowotwór kości, uczennicy klasy 2c. Dochód ze sprzedaży biletów przekazany został na leczenie Doroty.

Spotkanie z poetką

9 października 2008r. naszą szkołę odwiedziła znakomita poetka, Pani Beata Sabath-Rozmus. Spotkanie to zostało zorganizowane przez Panią Annę Waszut oraz klasę 2g. Dzięki niemu mogliśmy lepiej poznać twórczość poetki.

Wystawa w bibliotece szkolnej

Od 22 października 2008r. w bibliotece szkolnej można oglądać wystawę najcenniejszych zbiorów naszej biblioteki. Najstarsze książki pochodzą z XIX wieku.

Wspomnienia z Finlandii - wystawa

W sali 22 (aula) jest czynna wystawa o Finlandii. Została zorganizowana przez p. Danutę Dudę - Kubasik oraz uczniów, którzy w tym roku szkolnym we wrześniu przebywali na wymianie z partneską szkołą w Teuvie.

Geometria wokół nas - projekt Comeniusa

5-12 listopad, były to wyjątkowe dni dla pewnej grupy młodzieży z naszej szkoły, która zaangażowała się w realizację projektu w ramach programu Comenius - Uczenie się przez całe życie - "Geometria wokół nas" wraz z dwoma partnerskimi szkołami: Liceo Scientifico Statale "Carlo Alberto" z Novary (Włochy) i Rami Ataturk Ilkogratim Okulu z Istambułu (Turcja).

Zaproszenie na koncert kolęd francuskich

Gimnazjum nr 2 w Ustroniu, Gimnazjum nr 2 w Skoczowie, II LO im. M. Kopernika w Cieszynie we współpracy ze Stowarzyszeniem Nauczycieli Języka Francuskiego PROF – EUROPE serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w kolejnej edycji Koncertu Kolęd 17 grudnia 2008 (środa) o godz. 15.00 w Miejskim Domu Kultury „Prażakówka” w Ustroniu 43-450 Ustroń, ul. Daszyńskiego 28

Spotkanie z poetką

3 grudnia 2008 naszą szkołę odwiedziła Pani Beata Kalińska. Poetka, autorka m.in. arkusza poetyckiego "Chwilobranie" oraz "Znajdziesz mnie w wierszu", laureatka wielu konkursów poetyckich. Pani Beata mieszka w Cieszynie i jest nauczycielką w Gimnazjum nr 1.

Pomagamy w Hospicjum

Podsumowanie Programu Profilaktyki i Promocji Zdrowia Podczas Forym Inicjatyw za rok 2008, które odbyło się w Hotelu "LIBURNIA" w Cieszynie we wtorek 9 grudnia nasze uczennice z kl.1f:Weronika Pniok i Maja Andrzejewska wraz z kolegami z LO im.A.Osuchowskiego pod opieką pani Doroty Kani promowały działalność cieszyńskiego Hospicjum.

KONIEC ROKU SZKOLNEGO

20 czerwca 2008 ostatni dzień w szkole (i nie tylko w naszej). Nareszcie upragnione wakacje. Jak zwykle jest to czas podsumowań i refleksji. W auli naszej szkoły o godz 9:15 najlepsi uczniowie otrzymali nagrody za sukcesy w nauce, konkursach, olimpiadach przedmiotowych i sportowych oraz za zaangażowanie w życie szkoły.

Pomoc dla Kingi

W dniach: 14.03, 17.03 oraz 18.03 w naszej szkole odbyła się zbiórka pieniędzy na pomoc finansową dla dziewięcioletniej Kingi Barchańskiej z Pielgrzymowic, która urodziła się z dziecięcym porażeniem mózgowym i epilepsją. Bardzo potrzebne są pieniądze na jej leczenie, dlatego zostało założone przez "Fundację Dzieciom"

Zachować pamięć historii

1 kwietnia 2008r. nastąpiło otwarcie Szkolnego Festiwalu Kultury Żydowskiej. Zgromadzonych uczniów oraz przybyłych gości przywitał dyr. Grzegorz Ząbek oraz pani Dorota Kania. Inauguracyjny wykład "Nad Jordanem, Nilem, Eufratem i Wisłą... - z dziejów Narodu Wybranego" wygłosił pan Grzegorz Księżyc.

Szkolny Festiwal Kultury Żydowskiej

Szkolny Festiwal Kultury Żydowskiej dobiega końca. Przed nami jeszcze jego dwa punkty: wykład o muzyce żydowskiej, przygotowany przez uczniów, oraz wyjazd do Krakowa.

DNI OTWARTE SZKOŁY

25 kwietnia 2008r. nasza szkoła organizowała DZIEŃ OTWARTY. Gościliśmy młodzież ze szkół gimnazjalnych powiatu cieszyńskiego. Nauczyciele i młodzież przygotowali bardzo interesujące prezentacje, pokazy, wystawy, warsztaty i spektakle.

Zakończenie roku szkolnego dla klas trzecich

25 kwietnia 2008 odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Szkołę ukończyło 9 klas trzecich, przed którymi już tylko egzaminy maturalne.

DNI OTWARTE SZKOŁY

Fotoreportaż z Dni Otwartych Kopera, które odbyły się 25 kwietnia 2008r.

Wesele cieszyńskie

W dniu 25 kwietnia 2008r. w naszej szkole odbył się Dzień Otwarty dla uczniów szkół gimnazjalnych. Z tej okazji klasa 2b wraz z dr Anną Waszut przygotowała przedstawienie pt."Wesele cieszyńskie".

Galeria rysunków Michała Ch.

Od jakiegoś czasu tworzę rozmaite rysunki i obrazki tak dla hobby. Jednak ostatnio zostałem zauważony i poproszony o publikację moich dzieł na stronce Kopera. Oto kilka z moich prac :)

Rock w kOperze

18 czerwca 2008, w ostanim tygodniu nauki w naszej szkole odbyła się pierwsza edycja (i nie ostatnia :) ) koncertu "Rock w kOperze". Został on zorganizowany przez uczniów wyjeżdżających w sierpniu do Finladii.

Całonocna wigilijka klasy 3b

Wigilijki klasowe stały się już tradycją ostatniego dnia przed świętami Bożego Narodzenia w naszej szkole. Jednak w tym roku klasa 3b z wychowawczynią profesor Moniką Kawulok postanowiła „dłużej“ poświętować. Naszą wigilijkę rozpoczęliśmy ok. godziny 20:00 20-go grudnia a zakończyliśmy o 7 rano następnego dnia.

Postwalentynkowa impresja w podzięce

W podziękowaniu dla wszystkich Was, którzy włożyliście tyle pracy i serca w przygotowanie tegorocznego Koncertu Walentynkowego.

Skąd się biorą bryłki?

28 lutego 2008 w naszym liceum odbył się wykład prowadzony przez pasjonata świata brył pana Adama Kominiaka. Łódzki nauczyciel matematyki przedstawił unikatową kolekcję brył 3D

Dzień Edukacji Narodowej

12 października, w piątek, odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Spotkanie dyrekcji, nauczycieli oraz emerytowanych nauczycieli miało miejsce w auli i rozpoczęło się od złożenia życzeń i wręczenia kwiatów przez przedstawicielki samorządu szkolnego. Następnie uczniowie zaprezentowali scenkę kabaretową pt. "Polak w Londynie" przygotowaną pod opieką p. Urszuli Brody i p. Moniki Kawulok. Po występie głos zabrał pan dyrektor Kazimierz Kabiesz, dziękując nauczycielom za ich pracę i życząc dalszych sukcesów na drodze zawodowej.

Wykład dr Bronisława Pabicha

23 października 2007 roku w naszym liceum gościł dr Bronisław Pabich, nauczyciel matematyki, wykładowca, dydaktyk matematyki, specjalista w nauczaniu matematyki z komputerem, autor wielu publikacji dotyczących nauczania matematyki z programem Cabri.

Goście z Bohumina

21.11.2007 gościliśmy w naszej szkole grupę młodzieży (wraz z opiekunami) z Gimnazjum im. Frantiska Zivnego w Bohuminie w ramach projektu „Dzień Czeski”. Goście ze szkoły w Bohuminie (z którą nawiązywaliśmy współprace w zeszłym roku), wzięli udział w „lekcji polskiego na wesoło”, turnieju wiedzy o naszych krajach, obejrzeli prezentację dotyczącą ciekawych miejsc Cieszyna, my zaś mogliśmy zobaczyć prezentację na temat Bohumina.

Stowarzyszenie Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej

22 listopada przedstawiciele Samorządu Szkolnego wzięli udział w warsztatach organizowanych przez Stowarzyszenie Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej w ramach Inicjatyw Młodzieżowych 2007. Tematem warsztatów było budowanie zespołu.

Jubileuszowy koncert!

15 lutego 2008r. (godz. 11:00 i 17:00) odbędzie się w Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie X Jubileuszowy Koncert Walentynkowy. W tym roku będzie on w większości należał do naszych Absolwentów, ale bardzo liczymy na Waszą, drodzy uczniowie, wszechstronną pomoc przy jego organizacji! Bilety w sprzedaży już po feriach.

Goście z Ośrodka Rehabilitacyjnego w Cieszynie

Dnia 24 kwietnia 2008r. nasza szkoła miała zaszczyt gościć dzieci z Ośrodka Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczego w Cieszynie, które przyjechały na specjalnie dla nich przygotowane przedstawienie pt. "Wesele cieszyńskie". Organizacją tego przedsięwzięcia zajęła się klasa 2b pod kierunkiem dr Anny Waszut.