II LO Cieszyn

 e-dziennik
PROJEKT: NOWOCZESNA EDUKACJA II
Szczepienia
 Sport w szkole
 E-biblioteka
 Stypendia
Interdyscyplinarna szkoła
Wirtualny spacer
Inspektor Danych Osobowych
Patronaty naszej szkoły
DOCUMASTER
Geografia

„Z pamiętnika eko-podróżnika”

Zakończyliśmy z sukcesem projekt on-line eTwinning, w którym brała udział klasa 2b. Opiekunem projektu była pani Aleksandra Cieślar. Projekt rozpoczął się w listopadzie 2020 i zakończył się w pierwszy dzień wiosny w marcu 2021.

Regulamin pracy zdalnej

Niniejszy Regulamin określa zasady wykonywania pracy zdalnej oraz związane z tym prawa i obowiązki Pracodawcy i Pracowników w związku z przeciwdziałaniem i zapobieganiem rozprzestrzeniania się COVID-19. w II Liceum Ogólnokształcącym. Czytaj dalej ...

Zawiadomienie o śmierci

Z wielkim smutkiem w sercu chcemy dzisiaj pożegnać naszą przyjaciółkę, koleżankę ze szkolnej ławki i korytarza – Emilkę Szczyrbę. Emilka miała u każdego z nas swoje miejsce w sercu. Wszyscy zapamiętamy ją jako cudowną i ciepłą osobę, która wniosła w nasze szkolne życie tak wiele serca, światła i uśmiechu. Była znana ze swojej życzliwości i dobrego serca. Gdy ktoś potrzebował pomocy, dobrej rady, nigdy nie odmawiała.

Narodowy Spis Powszechny

Wrzesień tego roku, to dla statystyki publicznej bardzo ważny czas, ponieważ do zakończenia Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 pozostało już mniej niż 20 dni. Udział w spisie powszechnym jest niezwykle ważny dla nas wszystkich, budowanie świadomego społeczeństwa i postaw obywatelskich jest naszym wspólnym celem.

Szlachetna Paczka 2020

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w naszą akcję!

Co wiemy o Radzie Europejskiej?

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia ciekawego filmu dotyczącego funkcjonowania dwóch instytucji Rady Europejskiej i Rady Unii Europejskiej. Link do filmiku

Erasmus - nasze działania

Nasz projekt Let’s break stereotypical thinking pomimo pandemii , izolacji i zdalnego nauczania ciągle jest realizowany. Cieszymy się z zaangażowania uczniów i nauczycieli biorących udział w tym projekcie. Pierwszy semestr za nami, więc podsumujmy nasze ostatnie działania.

Eko-podróże

Projekt eTwinning jest drugim projektem uczniowskim realizowanym w naszej szkole. Tematem tego projektu jest ekologiczne podróżowanie.

Projekty Caritas

W ramach projektu #Czas na młodzież 2019 będącego częścią Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej młodzież naszego Liceum bierze udział w dwóch projektach.

Projekt „Kiecki stela”

W ubiegły piątek uczennice zaangażowane w projekt Caritas „Kiecki stela” wzięły udział w wykładzie p. Grzegorza Studnickiego, który odbył się w Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Wykład dotyczył historii stroju cieszyńskiego, jak jego kształt i forma ewaluowały z biegiem czasu oraz bogactwa elementów wzorniczych.

O Europie po angielsku

W ubiegły piątek uczniowie klasy 2S o profilu społeczno – prawnym uczestniczyli w spotkaniu z Posłem do Parlamentu Europejskiego Panem dr Janem Olbrychtem Podczas spotkania, które odbyło się w języku angielskim rozmawiano o problemach i wyzwaniach jakie stoją przed Unią Europejską.

Co to jest klasa dwujęzyczna?

Nauczanie dwujęzyczne polega na nauczaniu poszczególnych przedmiotów zarówno w języku polskim i w języku obcym nowożytnym. W naszym przypadku, w klasie dyplomatycznej, w języku angielskim nauczane dwujęzycznie będą geografia i informatyka. Oznacza to iż, lekcje są prowadzone częściowo po polsku, częściowo po angielsku, w proporcjach dostosowanych do możliwości uczniów. Dzięki temu uczniowie mają możliwość opanowania wiedzy i umiejętności z języka angielskiego w stopniu rozszerzonym wraz z bogatym zasobem słownictwa z różnych dziedzin. Materiały dydaktyczne na wszystkich zajęciach dwujęzycznych to zarówno polskie podręczniki, jak i źródła w języku angielskim. Kandydat do oddziału dyplomatycznego przystępuje do sprawdzianu kompetencji językowych w dniu 08 czerwca 2021 roku o godzinie 14.00 w II LO im.M.Kopernika Przykładowy test z języka angielskiego

Edukacja po angielsku

W zeszły wtorek klasa 1a i 2s wzięły udział w warsztatach online po angielsku! Tematem naszego spotkania była „Edukacja w Wielkiej Brytanii”. Nasza prelegentka Sumaiyah Badr przedstawiła nam zagadnienia edukacji w Wielkiej Brytanii w formie ciekawej prezentacji i oczywiście wywiązała się długa dyskusja na temat różnic między polskim, a angielskim systemem edukacji.

The Royals

Ostatnio w mediach głośno było na temat brytyjskiej rodziny królewskiej ze względu na wywiad księcia Harry’ego oraz jego żony Meghan Markle . Na lekcjach języka angielskiego także ten temat został podjęty, a uczniowie mogli poznać ciekawostki z życia rodziny królewskiej, podyskutować oraz na podstawie tekstu popracować nad słowotwórstwem oraz poszerzyć słownictwo.

Lekcja angielskiego z Danem Shepherdem

Dzisiejsze lekcje angielskiego dla klasy 2T poprowadził Dan Shepherd, Anglik mieszkający w Hiszpanii. Z wykształcenia nauczyciel, specjalista w dziedzinie medycyny sądowej i technik kryminalistyki!

Angielski z uczniami z całego świata!

W ramach projektu Erasmus+ „Relacje i innowacje” nasi uczniowie mają możliwość wziąć udział w lekcjach języka angielskiego z uczniami z całego świata. Do tej pory udało nam się zorganizować 5 spotkań z uczniami z Indii, Turcji, Indonezji, Kolumbii i Włoch. Każde spotkanie jest okazją do rozwijania kompetencji językowych, poznania innej kultury, wymiany doświadczeń i do nawiązania nowych relacji.

Śląskie. Inwestujemy w talenty

20 września 2021 roku, rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie stypendium w ramach projektu „Śląskie. Inwestujemy w talenty – VI edycja” w roku szkolnym 2021/2022, realizowanego przez Departament Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Szczegóły tutaj

OSTATNIA PROSTA PRZED MATURĄ!!

Maturzyści zdający chemię na maturze uczestniczą w dodatkowych zajęciach przygotowujących ich do tego egzaminu. 12 kwietnia od godziny 16- wiec już po lekcjach- wzięli udział w webinarium dotyczącym analizy zadań z chemii- to OSTATNIA PROSTA PRZED MATURĄ!!

Zakończenie roku szkolnego 2020/21

25 czerwca w szkołach zakończył się wyjątkowo trudny rok szkolny. Za sprawą izolacji, zdalnych lekcji i wielu obostrzeń, ten rok nie był łatwy dla uczniów, nauczycieli oraz rodziców. Z sal lekcyjnych zajęcia zostały przeniesione do sieci, a uczniowie nie mogli spotykać się z rówieśnikami. W roku szkolnym 2020/21 uroczystości związane z zakończeniem roku szkolnego odbywały się w Domu Narodowym w Cieszynie.

Pomoc psychologiczna

Szkoła cieszy-n, we współpracy z członkinią interdyscyplinarnego zespołu ds. edukacji, przygotowała dwa plakaty informacyjne z najważniejszymi numerami kontaktowymi do cieszyńskich (i nie tylko) instytucji, które niosą pomoc w sytuacjach kryzysowych.

Profilaktyka HIV/AIDS

Wraz z SANEPIDem zachęcamy do wzięcia udziału w kampanii profilaktyki HIV/AIDS pod hasłem "Czy wiesz, żę...". Celem kampanii skierowanej do osób w wieku 18-49 lat, jest propagowanie rzetelnego przekazu obalającego mity i ukazującego fakty związane z zagadnieniami HIV/AIDS.

Projekt „Kiecki stela”

Wykorzystując wolny czas i przebywanie w domowych pieleszach dziewczyny z 2s ostro zabrały się do pracy – haftowania żywotka.

Zapraszamy na kurs przygotowujący do klasy dwujęzycznej

Zapraszamy uczniów klas ósmych szkół podstawowych na kurs przygotowujący do sprawdzianu kompetencji językowych do klasy dwujęzycznej (język angielski). Szczegóły tutaj

MATURZYSTO! WSPIERAMY CIĘ!

Postanowiliśmy, dość spontanicznie, maturzystów z naszego liceum objąć modlitwą, gdyż bezpośrednie wsparcie duchowe jest utrudnione. Każdy może włączyć się do tej akcji: link tutaj

Live Classes

‘Live Classes’ – lekcje angielskiego z native speaker’em. W okresie od stycznia do maja nasi uczniowie mieli możliwość wziąć udział w zajęciach języka angielskiego prowadzonych przez native speaker’ów z Wielkiej Brytanii. Zajęcia ‘Live Classes’ są organizowane w ramach współpracy BBC z Pearson i w zeszłym roku zwyciężyły w międzynarodowym konkursie British Council dla innowacyjnych projektów edukacyjnych.

Projektowanie fascynujących procesów chemicznych

W dniu 27 kwietnia 2021 roku odbyło się spotkanie z panią Elżbietą Spandel, pracownikiem biura projektowego ‘Fluor’ mieszczącego się w Gliwicach. Panią Elżbietę zaprosił do naszej szkoły jej bratanek, a nasz uczeń, Wojciech Spandel, o którym wiemy, że jest wulkanem organizacji ciekawych imprez.

Życzenia dla klas maturalnych

Nadszedł moment, kiedy z żalem musimy pożegnać się z klasami trzecimi. Myślimy, że wszyscy możemy przyznać, iż na jakiś sposób każdemu pracownikowi i uczniowi naszej szkoły będzie nam Was brakować.

Nie wierzycie??

To już jest koniec nie ma już nic Jesteśmy wolni możemy iść. To już jest koniec możemy iść Jesteśmy wolni bo nie ma już nic...

Łączymy się z ludźmi z całego świata!

Angielski z uczniami z całego świata – część 2 Kolejnych 5 ciekawych spotkań w ramach projektu Erasmus+ "Relacje i innowacje" za nami. Oprócz zajęć z uczniami z Włoch i Turcji, uczniowie naszej szkoły mogli wziąć udział w 3 spotkaniach z uczniami z Argentyny, ze szkół językowych w Buenos Aires i Bariloche.

Poznajemy Wzgórze Zamkowe na angielskim

W ramach lekcji języka angielskiego i korzystając ze słonecznej pogody uczniowie klasy 2W poznawali historię naszego regionu korzystając z tablic informacyjnych w języku angielskim tworząc mini quiz dla kolegów z grupy.

Opowieści z dreszczykiem po angielsku.

Klasa 2S w ramach zajęć z języka angielskiego pisała mini thriller: zostałeś porwany i co dalej…? W pracy grupowej zawsze można liczyć na ciekawe pomysły i twórczy „boom”😊

Szczepienia uczniów

Lista stron internetowych dotyczących szczepień dzieci: https://www.youtube.com/watch?v=oEiZEWja3nc https://www.gov.pl/web/szczepienia-gmin https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/

Ile sinusów jest w człowieku

Zapraszamy do wysłuchania wykładu: „Ile sinusów jest w człowieku i inne doniesienia z organizmu” w ramach cyklu „INŻYNIERIA BIOMEDYCZNA WOKÓŁ NAS”.

Pandemia śmiechu

Zapraszamy na festiwalu komedii - "Pandemia śmiechu", który odbędzie się w dniach 9 -11 lipca br. w Wiśle. W ramach tego festiwalu ogłoszono Konkurs filmowy, którego szczegóły znajdują się tutaj Do wygrania atrakcyjne nagrody pobytowe ;)

Szczepienia na COVID-19

Od 7 czerwca rodzice mogą rejestrować na szczepienie dzieci, które ukończyły 12. rok życia. Wcześniej została uruchomiona rejestracja dla uczniów w wieku 16 i 17 lat. Aktualnie szczepienia odbywają się w punktach populacyjnych i powszechnych. Szczegółowe informacje

Bezpieczne wakacje!

Odpoczywać - trzeba! Leniuchować latem - koniecznie! Pamiętać o bezpieczeństwie swoim i najbliższych - bezwzględnie!

Zmiana samorządu szkolnego

2 lutego 2021r. podczas zebrania Samorządu Uczniowskiego nastąpiło symboliczne przekazanie władzy.👏💪 Pożegnaliśmy samorząd 2020 w składzie: Krzysztof Londzin - przewodniczący, Oliwia Szweblik - zastępca Klaudyna Handzel - skarbnik, Filip Wróbel - sekretarz Oficjalnie stery przejął samorząd wybrany w ubiegłym tygodniu w składzie: Gustaw Wowrzeczka - przewodniczący, Oskar Kasperczyk - zastępca, Filip Wróbel - skarbnik, Wojciech Spandel - sekretarz

Odznaka Jakości eTwinning

Przez kilka tygodni uczniowie z klasy 2b wraz z Panią Aleksandrą Cieślar pracowali w projekcie „Z pamiętnika e(ko)podróżnika”. Projekt był realizowany we współpracy z kilkoma szkołami w ramach programu eTwinning.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/22

Kochani Pierwszoklasiści! Witamy Was bardzo serdecznie w naszych szkolnych progach. Przed Wami wspaniały czas, życzymy Wam, byście spędzili go twórczo i efektywnie. W tym ważnym dniu przygotowaliśmy coś specjalnego na Wasze powitanie. Zapraszamy do obejrzenia kabaretu przygotowanego przez klasę 2C pod opieką p. Patrycji Łyżbickiej, pt. "Uczeń zdolnie zdolny".

Europejski Dzień Języków

26 września 2021 roku przypadła 20 rocznica ustanowienia Europejskiego Dnia Języków, obchodzona przez Radę Europy i wszystkie państwa członkowskie. Podstawowe cele Europejskiego Dnia Języków to: podkreślanie wagi uczenia się i nauczania języków, szerzenie idei wielojęzyczności oraz porozumienia pomiędzy różnymi kulturami; promowanie różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować; propagowanie uczenia się języków przez całe życie: zarówno w szkole, jak i poza nią.

‘Clean Up The World’

W piątek 24 września, klasa 2c wraz ze swoją wychowawczynią A. Żołnowską przyłączyła się do 28 ogólnopolskiej akcji sprzątania świata pod hasłem „Myślę, więc nie śmiecę”. Akcja jest częścią międzynarodowego ruchu ‘Clean Up The World’ wywodzącego się z Australii. Udział w akcji był lekcją poszanowania środowiska oraz okazją do integracji zespołu klasowego.

Europejski Dzień Języków

26 września to Europejski Dzień Języków, w związku z tym, w piątek 1 października w naszej szkole odbędzie się konkurs British Language and Culture Competition. W konkursie rywalizować będą uczniowie klas 2 i 3, w których realizowana jest nauka języka angielskiego na poziomie rozszerzonym.

Meeting popularno-naukowy

Zapraszamy uczniów i nauczycieli na meeting popularno-naukowy, który odbędzie się online 23 października 2021 roku. Szczegóły tutaj

My Finnish Experience

W dniach 03-09.10.2021r. wzięłam udział w kursie "Structured Educational Visit to Schools & Training Seminars in Finland" w ramach programu Erasmus+ "Relacje innowacje". Głównym założeniem kursu było poznanie systemu edukacji, który obecnie jest najlepszym na świecie. Przez cały tydzień brałam udział w wykładach i spotkaniach z nauczycielami fińskich szkół każdego typu - zaczynając od przedszkoli, a kończąc na kształceniu dorosłych. Miałam możliwość odwiedzenia dwóch szkół - niestety z powodu trwającej pandemii - tylko po opuszczeniu budynków przez uczniów. Dzięki nowoczesnym technologiom, wykorzystując narzędzia do kształcenia na odległość, w trakcie seminariów połączyliśmy się z uczniami jednego z helsińskich liceów - była to okazja do poznania ich punktu widzenia na system uczenia się w Finlandii.

Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

W środę 13 października br. odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Pani dyrektor oraz uczniowie w swoich przemówieniach podkreślali rolę jaką odgrywają nauczyciele i wychowawcy w kształtowaniu serc i umysłów młodych ludzi oraz znaczenie szkoły w przygotowaniu ucznia do sprostania wyzwaniom współczesnego świata.

#ErasmusDays w naszej szkole

#ErasmusDays to inicjatywa mająca na celu upowszechnienie rezultatów projektów realizowanych w ramach programu Erasmus+. Przez 3 dni, między 14 a 16 października 2021 roku, na całym świecie były organizowane spotkania, wystawy oraz debaty, w trakcie których można było posłuchać (lub samemu opowiedzieć) o efektach projektów Erasmus+.

Projekt „LEM”

Uczniowie odwiedzający w październiku bibliotekę szkolną zauważyli zapewne odmieniony wygląd czytelni. Stało się tak za sprawą wystawy pt.: „Lem” autorstwa Ewy Solarz, która została zrealizowana w ramach obchodów Roku Lema i ma na celu propagowanie twórczości wybitnego pisarza.

PASJONAT MSZY TRYDENCKIEJ

Uczeń klasy 3T, Rafał Boniakowski, jest pasjonatem i znawcą tzw. Mszy Trydenckiej. Podczas lekcji religii zaprezentował historię tej liturgii oraz wyjaśnił jej przebieg. Dzięki prezentacji multimedialnej oraz księgom liturgicznym, których treść została przez niego omówiona, mogliśmy się przenieść w duchową podróż w liturgiczną przeszłość.

Poznaj Polskę

Miło nam poinformować, że zgodnie z listą opublikowaną przez Ministerstwo Edukacji i Nauki nasza szkoła zakwalifikowała się do projektu „Poznaj Polskę” i otrzyma dofinansowanie do wycieczki. Już w listopadzie nasi uczniowie wyjadą na cztery dni do Gdańska, gdzie odwiedzą m.in. Westerplatte, Muzeum Poczty Polskiej, Muzeum Gdańska oraz wiele innych atrakcji. Z dofinansowania skorzysta w sumie 58 uczniów naszej szkoły.

Dotacja w ramach programu

Informujemy, że II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie otrzymało w ramach programu „Aktywna Tablica” dotację w wysokości 14 000 zł. Dodatkowo wkład własny organu prowadzącego w to przedsięwzięcie wyniósł 3 500 zł. W ramach realizacji ww. przedsięwzięcia do naszego liceum zostały zakupione dwa monitory interaktywne.

Trening kreatywności

Projekt „Relacje i innowacje”, realizowany w naszej szkole ze środków programu Unii Europejskiej Erasmus+, to nie tylko warsztaty dla nauczycieli, ale również zajęcia dla naszych uczniów. Nauczyciele biorący udział w projekcie, wykorzystują poznane metody i narzędzia w swojej codziennej pracy. W ubiegłym miesiącu odbyły się zajęcia przybliżające uczniom kulturę i system edukacji w Finlandii.

Świętujemy Niepodległość

Przedstawiciele naszej szkoły brali aktywny udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Cieszynie.

SZKOŁA NA MEDAL

Miło nam poinformować, że II LO im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie wygrało głosowanie na szkołę roku Dziękujemy za Wasze głosy!!!!!!!.

Język niemiecki inaczej

W dniu 16.11.2021 r. uczniowie klas językowo-turystycznych 3r i 3b wzięli udział w spotkaniu z praktykantem z Niemiec Lukasem Ritzem, który kończy swoją dwumiesięczną pedagogiczną przygodę w Polsce, w Zespole Szkół Prywatnych w Katowicach.

Cyprian Kamil Norwid we własnej osobie

Rok 2021 został ogłoszony Rokiem Norwidowskim. Uchwałę podjęto w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej w uznaniu zasług poety i malarza dla polskiej kultury i sztuki. Okazją było 200-lecie urodzin C.K. Norwida.

Lekcje z Temidą

Uczniowie z klasy 3C i z klasy 3S wzięli udział w zajęciach z prawa. „Lekcje z Temidą” to nieodpłatny program edukacyjny, którego celem jest podnoszenie poziomu wiedzy oraz świadomości prawnej wśród młodzieży.

Szlachetna Paczka

Kochani!❤️ W tym roku również bierzemy udział w akcji Szlachetna Paczka Cieszyn, ale dołączyło do nas ZSEG w Cieszynie oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Antoniego Osuchowskiego w Cieszynie. Wspieramy więc aż 3 rodziny! 🎁 Zachęcamy do wpłat na zbiórkę internetową oraz przekazywania darów do sali numer 21 (Gabinet P. pedagog). Link do zrzutki.

Włoskie klimaty

Mamy świetną wiadomość dla wszystkich wielbicieli włoskich klimatów i specjałów! Jako AFS Polska dostaliśmy możliwość dofinansowania dwóch osób na roczne wymiany zagraniczne do Włoch.

Razem przeciwko przemocy wobec kobiet

"Razem przeciwko przemocy wobec kobiet" Orange the World 16 dni aktywności w solidarnym sprzeciwie wobec przemocy Patronat Honorowy Burmistrz Miasta Cieszyna Gabrieli Staszkiewicz

Kościół katolicki w Belgii - spotkanie online

29 listopada 2021 r. uczniowie naszej szkoły odbyli wirtualną podróż do Belgii. Tym razem, w ramach katechetycznego projektu "Perspektywa wiary", spotkali się z p. Mariuszem Amanowiczem - Polakiem mieszkającym od 21 lat w Belgii, zaangażowanym na polu zarówno religijnym, jak i patriotycznym.

Angielski z BBC

W listopadzie odbyły się dwa spotkania w ramach programu Live Classes BBC i Pearson. Live Classes to inicjatywa w ramach której uczniowie z różnych krajów spotykają się online na wspólnych lekcjach języka angielskiego.

Coraz bliżej do Świąt Bożego Narodzenia

Kalendarz adwentowyZa oknem nie zawsze świeci piękne słońce, nie zawsze spadają z nieba białe płatki śniegu. A jednak rodzi się nadzieja, bo zbliżają się wyjątkowe Święta w roku.

DLA TYCH, KTÓRZY ŚWIĘTA SPĘDZĄ W SZPITALU

Klasa 3R wzięła udział w zbiórce Fundacji Onkologicznej Rakiety i Fundacji Zielone Pojęcie, by dać choć trochę serca i radości tym, którzy w świątecznym czasie są zmuszeni pozostać na oddziałach onkologicznych.