OBCHODY JUBILEUSZOWE W BIBLIOTECE


  • „Impresje artystyczne uczniów Kopera” oraz „Książka dawniej i dziś”, to tytuły wystaw, z którymi mogli zapoznać się w dniach jubileuszowych obchodów 90-lecia powstania placówki goście odwiedzający naszą szkołę .

    Z tej okazji zostały wyeksponowane książki stanowiące zasób biblioteki szkolnej od początków jej powstania po najnowsze nabytki. Były więc to wydawnictwa zwarte, wydane na przestrzeni dosłownie kilku…, bo od XIX w. począwszy a na XXI w. skończywszy, wieków. Specjalnym zainteresowaniem cieszyły się oczywiście wydawnicze „starocie”, będące dziś nie tylko cennymi zabytkami, lecz także świadectwem dbałości o polskość na Śląsku Cieszyńskim. W szczególności zaciekawienie to dotyczyło wielotomowego „Słownika języka polskiego” Samuela Bogumiła Lindego wydanego w 1854 r. czy regionalnego wydania z 1928 r. „Pamiętnika starego nauczyciela” Jana Kubisza. Nie można pominąć faktu, że integralną część prezentacji stanowiły autorskie publikacje grona nauczycielskiego.
    Swoje wspaniałe talenty ujawnili także uczniowie naszej szacownej „Jubilatki”. Prezentacja prac artystycznych charakteryzowała znaczna różnorodność zastosowanych technik artystycznych. W gronie twórców „impresji” znalazły się osoby, które przekazały prace na wystawę indywidualnie, jak również laureaci trzech edycji „Powiatowego Konkursu Literacko-Plastycznego Szkół Ponadgimnazjalnych”. Wymagający poświęcenia oraz zaangażowania konkurs, charakteryzował bardzo wysoki poziom zarówno pod względem merytorycznym, jak i twórczym.
    Zamykając jubileuszowe refleksje śmiało można stwierdzić, że dla wszystkich był to wspaniały czas, a biblioteka i przygotowane wystawy stały się – dosłownie – „środkiem” łączącym pokolenia, dzięki któremu młodzi odnajdywali wspólny język z pokoleniem, które społeczność szkolną tworzyło przed pięćdziesięciu laty.
    Oczekując na obchody stulecia istnienia szkoły życzmy więc: NIECH DOBRA PASSA „KOPERA” TRWA!

Projekt: mgr Tadeusz Gajdzica e-mail:tadeusz.gajdzica@poczta.internetdsl.pl