Ferie zimowe w Książnicy Cieszyńskiej


 • Biblioteka szkolna, w ramach Koła Przyjaciół Biblioteki, organizuje w czasie ferii wyjścia do Książnicy Cieszyńskiej oraz Muzeum Drukarstwa. Wszystkich zainteresowanych proszę o zgłoszenie się do 5 lutego 2016 r. w bibliotece szkolnej.

  Harmonogram pokazów i warsztatów:

  17.02.2016 (środa) – "Czym jest i czym zajmuje się Książnica Cieszyńska?" (prowadzenie Wojciech Święs)
  Prezentacja pozwalająca uzyskać odpowiedzi na pytania: Skąd w Cieszynie wzięły się stare książki? Jaką mają wartość? Czy współcześnie mogą być użyteczne? Po co powołano Książnicę Cieszyńską i czym zajmują się jej pracownicy? Czy trzeba być naukowcem, żeby znaleźć w Książnicy coś interesującego dla siebie?

  19.02.2016 (piątek) – "Jak korzystać ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej" (prowadzenie Halina Morawiec)
  Warsztaty w przystępny sposób przybliżające wiedzę o korzystaniu ze zbiorów bibliotecznych (nie tylko Książnicy Cieszyńskiej) i pozwalające zyskać umiejętność posługiwania się bibliografiami, katalogami, komputerowymi bazami danych, zasobami cyfrowymi itd. Uczestnicy warsztatów zdobędą kompetencje niezbędne przy prowadzeniu kwerend oraz pisaniu referatów, prac semestralnych, magisterskich.

  22.02.2016 (poniedziałek) – "Od pergaminu do e-booka" (prowadzenie Jolanta Sztuchlik)
  Przystępna, bogato ilustrowana i odwołująca się do zbiorów Książnicy Cieszyńskiej prezentacja poświęcona historii książki od starożytności aż po czasy współczesne. Uczestnicy zajęć zapoznają się z rolą książki w historii naszej cywilizacji oraz wpływem, jakie na jej znaczenie w życiu jednostki
  i społeczeństwa wywierały zmiany w formie (pismo, materiał piśmienniczy, zdobnictwo, oprawa etc.) oraz obiegu. Wspólnie poszukiwać będą tego, co
  w książce, mimo upływu wieków, pozostało niezmienne…

  23.02.2016 (wtorek) – "Warsztaty kaligrafii czyli sztuka pięknego pisania" (prowadzenie Anna Rusnok)
  Pisanie ręczne, a zwłaszcza pisanie piórem, w dzisiejszych czasach staje się czynnością coraz bardziej egzotyczną. W dobie powszechnego stukania
  w klawisze komputerów, ekrany tabletów czy smartfonów chcemy zaprosić chętnych w podróż w przeszłość, do czasów, gdy ręczne pisanie było czynnością niezbędną do utrwalania i przekazywania informacji, a piękne pisanie sztuką i przywilejem ludzi najlepiej wykształconych. Pokażemy różne rodzaje pisma – od średniowiecznego po współczesne – i umożliwimy uczestnikom spróbowania swoich sił w kaligrafii - sztuce nie tylko wyrabiającej cierpliwość i koncentrację, ale także wpływającej ogólnie korzystnie na pracę umysłu!

  24.02 2016 (środa) – "Ekslibrisy i dedykacje w teorii oraz praktyce" (prowadzenie Wojciech Święs)
  Superekslibris, ekslibris, pieczęć, adnotacja i inne. O rodzajach znaków własnościowych umieszczanych w książkach. O tym kto i dlaczego je stosował. Jakie znaki znajdziemy w książkach z biblioteki królewskiej a jakie -
  w książkach z domu chłopskiego? Czego można się dowiedzieć o ludziach, właścicielach starej książki, a także o wpływie, jaki wywierała na swoich czytelników, odczytując ślady, jakie w niej pozostawiono? Po krótkiej wyprawie w przeszłość ekslibrisu i dedykacji wraz z zaprezentowaniem najciekawszych egzemplarzy znaków własnościowych ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej, nastąpi część warsztatowa - uczestnicy sami staną przed wyzwaniem zaprojektowania własnego ekslibrisu.

  25.02.2016 (czwartek) – "Szlachta cieszyńska – tajemnice warsztatu heraldyka i genealoga" (prowadzenie Krzysztof Kleczek)
  Jakie rody szlacheckie żyły na Śląsku Cieszyńskim? Co po nich pozostało? Czym zajmują się genealodzy, a czym heraldycy? Jakie źródła są pomocne w badaniach nad przeszłością stanu szlacheckiego oraz poszczególnych rodów? Jak rozpocząć prace nad zrekonstruowaniem historii własnej rodziny?

  26.02.2016 (piątek) – "Konserwacja dawnej książki" (prowadzenie Łucja Brzeżycka)
  Prezentacja wprowadzająca w tematykę ochrony zabytkowych kolekcji książkowych oraz ich konserwację i naprawę. W trakcie zwiedzania pracowni introligatorskiej przedstawione zostaną podstawowe mechanizmy ochrony zbiorów oraz działania introligatora. W pracowniach konserwatorskich zobaczyć będzie można zniszczone książki, zaprezentowane zostaną też wybrane etapy procesu ich konserwacji, w tym maszynowe uzupełnianie ubytków w konserwowanych kartach.

Projekt: mgr Tadeusz Gajdzica e-mail:tadeusz.gajdzica@poczta.internetdsl.pl