Cyprian Kamil Norwid ipse ipsum


 • Rok 2021 został ogłoszony Rokiem Norwidowskim. Uchwałę podjął Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Uczyniono tak w uznaniu zasług poety i malarza dla polskiej sztuki i kultury. Okazją było 200-lecie urodzin C.K. Norwida.
  My też chcemy włączyć się w nurt świętowania, dlatego w bibliotece szkolnej została zaaranżowana ekspozycja pt. "Cyprian Kamil Norwid ipse ipsum, czyli... we własnej osobie". Chcemy jednak, by dzięki treściom zobaczyć Norwida-Człowieka, człowieka "z krwi i kości", osobę, która nie tylko tworzy wybitne dzieła literackie i plastyczne, ale też żyje codziennością, ma przyjaciół, kocha, tęskni.... W ten sposób pragniemy - chociaż minimalnie - zerwać ze spojrzeniem na Norwida przez podręcznikowy pryzmat. Może dodatkowym zachęceniem do zerknięcia chociażby na przygotowane przez nas plansze będzie dla Was fakt, że wystawa jest ilustrowana pracami autorstwa samego Jubilata!

  I na koniec garść nowinek o czwartym wieszczu (choć sam zainteresowany krytycznie odnosił się do zasadności stosowania tego pojęcia wobec kogokolwiek)...
  Czy wiecie na przykład, że imię Kamil wcale nie zostało nadane przez rodziców poety, lecz wybrał je sam Cyprian przystępując do bierzmowania?
  albo: Czy wiecie, że po kądzieli jego przodkiem był król Jan III Sobieski, a Norwid chętnie te zależność podkreślał?...

  Zachęcamy do odwiedzenia biblioteki, by przekonać się, że C.K. Norwid to naprawdę ciekawa Postać.
  16,11,2021 r., em, id

Projekt: mgr Tadeusz Gajdzica e-mail:tadeusz.gajdzica@poczta.internetdsl.pl