PŁOTKA Lisy Brennan-Jobs


 • “Płotka” znalazła się na liście 10 najlepszych książek roku 2018 wytypowanych przez „New York Timesa” i „New Yorkera”. W Polsce ukazała się rok później . Autorką jest Lisa Nicole Brennan-Jobs – Amerykanka urodzona w 1978 roku. Płotka jest jedną z ciekawszych pozycji, które przeczytałam w ubiegłym roku. To bardzo dobrze spisana autobiografia. Opowieść pełna poruszających
  i osobliwych wspomnień.

  To historia dorastania w cieniu legendy, jaką stał się ojciec autorki Steve Jobs - współzałożyciel firmy Apple Inc. Niezwykły umysł, wyjątkowy wizjoner, któremu świat wiele zawdzięcza. Jednocześnie niebywale skomplikowana osobowość, trudny człowiek, nieumiejący odnaleźć się w roli ojca.

  Pisarka odsłania przed czytelnikiem świat pełen bardzo skomplikowanych relacji pomiędzy ojcem, córką i matką. Lisa przez pierwsze lata w zasadzie nie miała kontaktu z ojcem, bo ten nie chciał jej uznać za swoją córkę. Później, kiedy zmienił decyzję i zaczął uczestniczyć w jej wychowaniu wcale nie było lepiej: "Wszyscy traktowaliśmy go ulgowo, wybaczając mu jego dziwactwa, ciągle ataki na innych, bo był też genialny, a czasami miły
  i przenikliwy. Teraz czułam, że mnie zmiażdży, jeśli mu na to pozwolę. Będzie mi w kółko powtarzał, jak niewiele znaczę, aż mu uwierzę. Co mi po jego geniuszu? " (L. Brennan-Jobs, s. 258).

  Matka Lisy - Chrisann stanowi równie barwną postać. To kobieta o duszy artystki i dość trudnym charakterze. Poświęciła Lisie swoje życie i karierę. Bardzo ją kochała. Nie potrafiła stworzyć prawdziwego domu. Nie umiała również zapewnić córce poczucia bezpieczeństwa. Chrisann jednego dnia mówiła, że córka jest spełnieniem jej marzeń, że nie tylko ją kocha, ale
  i bardzo lubi, natomiast w trudnych sytuacjach potrafiła stwierdzić, iż urodzenie dziecka było błędem.

  Podejmowała się różnych zajęć, ale żadne nie przynosiły wystarczających dochodów. Spotykała się z mężczyznami, z którymi nie chciała i nie mogła zbudować związku. Matka z córką nieustannie się przeprowadzały.
  Ich trudne relacje doskonale oddaje ten fragment: "Nie mogłyśmy być szczęśliwe obie naraz. Jej przemożne pragnienie – korzystania z życia, zabawy, owocu opuncji – dla mnie miało posmak niebezpieczeństwa. Moje szczęście pochodziło z jej zapasów, z ograniczonej puli, którą musiałyśmy się dzielić. Jeśli ona je miała, ja nie mogłam; jeśli do mnie się uśmiechało, ona upadała na duchu. Jak gdyby emocjonalna oszczędność świata oznaczała, że nigdy nie wystarczy szczęścia dla nas obu jednocześnie" (L. Brennan-Jobs, s. 58). Lisa wędrowała między dwoma domami stanowiącymi zupełnie różne światy. Żadne z tych miejsc nie wypełniło pustki, którą czuła dziewczynka.

  Autorka w sposób niezwykle poruszający opisuje swoje przeżycia i emocje.
  Z opowieści wyłania się obraz małej dziewczynki walczącej o uwagę, miłość
  i akceptację ojca. Dziecka usiłującego znaleźć drogę do szczęścia i poczucia bezpieczeństwa. To wzruszająca opowieść pełna osobistych historii, które wywołują w czytelniku mnóstwo skrajnych emocji i prowokują do refleksji. Książka nie dość, że prezentuje dobry warsztat pisarski, to jeszcze jest pięknie wydana, a to przekłada się na niezwykłą przyjemność i lekkość czytania.

  Podsumowując, bardzo Wam ją polecam!

  I.D.

  Bibliografia:

  Lisa Brennan-Jobs, Płotka, tł. Agnieszka Sobolewska, Kraków: Wydawnictwo Literackie 2019

  Źródło zdjęcia: wydawnictwoliterackie.pl

Projekt: mgr Tadeusz Gajdzica e-mail:tadeusz.gajdzica@poczta.internetdsl.pl