MARINA - recenzja


 • Młodość to kapryśna kochanka. Zaczynamy ją rozumieć i doceniać dopiero wtedy, gdy odchodzi z innym, by nigdy nie wrócić.(...) . Recenzja "Mariny" C.R.Zafóna.

  "Marina" to powieść Carlosa Ruiza Zafóna, hiszpańskiego, nieżyjącego już pisarza.

  Autor znany jest polskim czytelnikom przede wszystkim z takich dzieł jak "Cień wiatru" i "Gra Anioła". "Marina" ukazała się w Polsce dopiero w 2009 roku, chociaż powstała już 10 lat wcześniej.

  Sam Carlos Ruiz Zafón tę właśnie książkę darzył największym sentymentem.

  Powieść została napisana wprawdzie z myślą o młodym odbiorcy, ale jej autor miał tak naprawdę nadzieję, że przypadnie ona również do gustu dojrzałym czytelnikom.

  Akcja utworu toczy się w latach osiemdziesiątych XX wieku, w Barcelonie - mieście, które autor znał, jak własną kieszeń. Bogate opisy ukazują piękno secesyjnej architektury i historii tego miejsca.

  Głównymi bohaterami są: Oskar Drai i tytułowa Marina - młodzi, ale niezwykle dojrzali jak na swój wiek ludzie. Piętnastoletni Oskar jest zauroczony klimatem i atmosferą podupadających secesyjnych pałacyków otaczających jego szkołę. Pewnego dnia odkrywając kolejne tajemnicze miejsca poznaje tytułową bohaterkę. Nastolatka od pierwszej chwili przyciąga uwagę chłopca, który od tej pory nie przestaje o niej myśleć. Nowopoznana dziewczyna prowadzi Oskara na cmentarz, owianą tajemnicą nekropolię nie uwzględnioną na żadnej z map Barcelony. Tam obserwują kobietę, która co miesiąc odwiedza bezimienny grób. Zaintrygowani tajemniczą postacią postanawiają podążyć za nią… I tak zaczyna się niezwykła historia. Historia pełna zagadek, cierpienia i okrucieństwa, która już na zawsze odmieni życie Oskara.

  "Marina" to oryginalna powieść z uniwersalnym przesłaniem. Wzbudza w czytelniku mnóstwo emocji. Porusza takie zagadnienia jak: przyjaźń, miłość, pasja przechodząca w obsesję, przemijanie i cierpienie. Pisarz wprowadza nas w niezwykłą rzeczywistość literacką. To świat zaczarowanej, baśniowej i sentymentalnej opowieści, która stopniowo prowadzi do kontaktu z upiorami. Czytelnik z każdą kolejną stroną odkrywa atmosferę pełną magii, mrocznych tajemnic i niezwykłych przygód.

  To moja czwarta przeczytana książka tego pisarza, którą serdecznie Wam polecam, podobnie jak i inne jego dzieła. Jeżeli macie ochotę się rozerwać, ale i przeżyć coś naprawdę niezwykłego to sięgnijcie po tę pozycję.

  Izabela Dormowicz

  Źródło ilustracji: empik.com
  10.12.2020 r.

Projekt: mgr Tadeusz Gajdzica e-mail:tadeusz.gajdzica@poczta.internetdsl.pl