EUROPEJSKI TYDZIEŃ AUTYZMU


       Czy wiecie, że w pierwszym tygodniu (w dniach 1-7) grudnia obchodzimy Europejski Tydzień Autyzmu?!

To czas kiedy możemy rozejrzeć się wokół siebie, po to by spróbować dostrzec osoby dotknięte zaburzeniem ze spektrum autyzmu.
Miejmy świadomość, że każdy z nas jest inny i nawet, jeżeli pewne osoby spośród naszego otoczenia wydają nam się "inne", "bardziej na dystans", nie potrafiące nawiązać z nami kontaktu od tak zwyczajnie, to nie oceniajmy ich. Wręcz przeciwnie! Postarajmy się, abyśmy to właśnie my byli tymi, którzy poszukują dobrych relacji.
Pamiętajmy: "Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem mózgu. Osoba, u której stwierdza się takie zaburzenie inaczej postrzega świat, ma problemy z komunikowaniem się i utrzymywaniem kontaktów społecznych. Często jest nierozumiana i nieakceptowana przez otoczenie.", co wynika głównie z braku świadomości społeczeństwa na temat przyczyn i objawów autyzmu.

Nie ulegajmy więc powszechnemu mniemaniu, że skoro osoby dotknięte zaburzeniem ze spektrum autyzmu nie potrafią tak łatwo jak większość z nas nawiązać koleżeńskich relacji, to ich nie potrzebują! One po prostu zazwyczaj nie wiedzą jak się zaprzyjaźniać, ale - niezależnie od płci, wieku, czy środowiska, w którym żyją - bardzo tego chcą! To naprawdę wspaniali i warci poznania ludzie, dzięki którym niejednokrotnie to my się ubogacamy!!!

Przysłowiowo więc "Zapalmy się na niebiesko" i przełamujmy wartościujące zachowania innych schematy!

Źródło cytatu: http://wartowiedziec.pl/polityka-zdrowotna/32359-bezpatne-konsultacje-warsztaty-i-wykady-zblia-si-europejski-tydzie-autyzmu
01.12.2020 r.

Projekt: mgr Tadeusz Gajdzica e-mail:tadeusz.gajdzica@poczta.internetdsl.pl