Louise Glück, 16. kobietą z literackim Noblem


 • Literacką Nagrodę Nobla 2020 otrzymała Louise Glück. Amerykance przyznano nagrodę za „poetycki głos, którego surowe piękno przekształca indywidualną egzystencję w uniwersalne doświadczenie”.

  Louise Elisabeth Glück urodziła się 22 kwietnia 1943 r. w Nowym Yorku. Napisała wiele książek poetyckich. W jej dorobku literackim znajdują się również eseje. Obecnie wykłada na Yale University. Zanim zdobyła najważniejszą literacką nagrodę była wielokrotnie doceniana przez krytyków. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród, w tym Pulitzera i National Book Award.
  W swoich utworach autorka często nawiązuje do mitologii greckiej
  i rzymskiej. Jej prace zawierają wątki autobiograficzne. Według krytyków poezję Glück cechuje emocjonalna intensywność. Autorka porusza często temat samotności, relacji rodzinnych i śmierci.
  W Polsce nie mieliśmy okazji poznać twórczości pisarki a jedynie jej mały wycinek. Dwa jej utwory znalazły się w 1996 r. w czasopiśmie "Fraza", natomiast w 2003 r. nieżyjąca już polska poetka Julia Hartwig przetłumaczyła kilka wierszy noblistki, które zostały zaprezentowane w antologii poetek amerykańskich "Dzikie brzoskwinie". Być może w niedalekiej przyszłości ukaże się pełny przekład którejś z jej książek.

  Żródła:
  książki.wp.pl
  onet.kultura.pl
  https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,157211,26379557,literacka-nagroda-nobla-2020-dla-amerykanki-louise-gluck.html?disableRedirects=true (zdjęcie).
  22.10.2020 r.

Projekt: mgr Tadeusz Gajdzica e-mail:tadeusz.gajdzica@poczta.internetdsl.pl