Wolę Eco pisarza, od filozofa


 • Czy zastanawialiście się kiedykolwiek nad takimi pytaniami jak: Na czym polega praca tłumacza? Czy do wykonywania tego zawodu niezbędne są jakieś szczególne predyspozycje? Czy tłumacz może wpłynąć na treść oryginału? i w końcu... Czy jest możliwym, by w translatorskim procesie twórczym mógł on skorygować mistrza?

  Odpowiedzi na niektóre z tych pytań można usłyszeć w wywiadzie prowadzonym przez Łukasza Wojtusika (redaktora rozgłośni radiowej TOK FM) z Krzysztofem Żaboklickim (wieloletnim tłumaczem dzieł Umberto Eco), który zdradza własną opinię na temat dorobku U. Eco, jako pisarza i filozofa. Zwraca też uwagę na fakt, jakie czynniki są istotne podczas tworzenia przekładu.

  To ciekawe wątki rozmowy, szczególnie gdy będziemy się im przysłuchiwać
  z punktu widzenia potencjalnego czytelnika. Dla wielu z nas, nie od dzisiaj wiadomo, że atrakcyjność obcego dzieła literackiego bądź piśmienniczego zależy od mistrzostwa autora przekładu. Czy nie jest tak, że poszukując konkretnego tytułu, zwracamy uwagę przede wszystkim na to kto przełożył utwór na język ojczysty?! Niewątpliwie translator będący mistrzem w swoim "rzemiośle" sprawia, że odbiorca dzieła może dosłownie poczuć klimat i specyfikę utworu, jakie odnalazłby w tekście oryginalnym.

  Polecamy wysłuchanie podcastu z audycji Krakowskie Przedmieście radia TOK FM:
  https://audycje.tokfm.pl/podcast/85041,-Wole-Eco-pisarza-od-filozofa-prof-Krzysztof-Zaboklicki-o-zbiorze-wykladow-Na-ramionach-olbrzymow-Umberta-Eco

  Źródło zdjęcia:
  https://www.newsweek.pl/kultura/recenzja-umberto-eco-na-ramionach-olbrzymow/5rv41z5
  26.10.2020 r.

Projekt: mgr Tadeusz Gajdzica e-mail:tadeusz.gajdzica@poczta.internetdsl.pl