MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH


       W 1999 r. Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Libriarianship – IASL) zainicjowało obchody Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych. Aż do 2007 r. ten świąteczny dzień przypadał na czwarty poniedziałek października, jednak od 2008 r. zdecydowano, iż obchody będą odbywać się cały miesiąc... i niezmiennie jest to październik! Poszczególne szkoły same mogą zdecydować o wyborze uroczystego dnia. Nie jest jednak tajemnicą, że w wielu placówkach uroczystości mają bardziej rozbudowany charakter, więc czasami odbywają się nawet cały miesiąc!
W tym roku szkolnym świętowanie w tzw. "realu" jest niemożliwe, dlatego zachęcamy, żeby Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych uczcić w najprostszy (a zarazem najlepszy z możliwych!) sposób, jakim jest CZYTANIE KSIĄŻEK! Wówczas wszyscy będą zadowoleni: pisarze - bo ich twórczość nie zostanie zawieszona w próżni na księgarskich półkach, wydawcy - bo zespół pracujący nad edycją książki będzie zmotywowany do projektowania kolejnych ciekawych edycji wydań, biblioteki - bo będą miały przyjaciół książki w postaci stałych czytelników i nareszcie sami czytelnicy - bo dzięki czytanym utworom będą oni mogli ciekawie zagospodarować część swojego wolnego czasu!

Świętujmy więc i cieszmy się, że książki nie są, jak kiedyś, towarem luksusowym zarezerwowanym tylko dla bogatych, lecz są dostępne dla każdego, wystarczy po nie sięgnąć, by odnaleźć te najbardziej dla nas pasjonujące spośród wielu!
październik 2020 r.

Projekt: mgr Tadeusz Gajdzica e-mail:tadeusz.gajdzica@poczta.internetdsl.pl