Nasze pasje...: BIBLIOTERAPIA


 • Czy zastanawialiście się kiedykolwiek czym tak naprawdę jest BIBLIOTERAPIA? Jestem przekonana, że termin jest powszechnie znany. Większość z nas nieraz słyszała przecież o tej formie terapii, Jednak gdyby podjąć wnikliwszą rozmowę na ten temat okazuje się, że myślenie większości z nas unaoczni, iż prezentowany sposób myślenia o działaniach biblioterapeutycznych jest nieco ograniczony i stereotypowy. Przyznajmy, że niektórzy spośród nas teksty biblioterapeutyczne kojarzą tylko i wyłącznie z najmłodszą grupą wiekową, czyli dziećmi. Tymczasem nic bardziej mylnego, ponieważ odbiorcą literatury biblioterapeutycznej może być dosłownie każdy.

  O skuteczności oddziaływań terapeutycznych decyduje bowiem nie kategoria wiekowa odbiorcy, ale właściwy dobór utworu. Istotne kryterium stanowi tutaj dostosowanie tekstu do możliwości uczestnika. Wybierając utwór musimy zwrócić m.in. uwagę na poziom wyrobienia czytelniczego odbiorcy, zadbać o adekwatny dobór tematyki tekstu, tak aby był on dostosowany do realnych potrzeb i (zarazem) zainteresowań słuchacza. Biblioterapia to mianowicie terapia książką i w celu zapewnienia jej skuteczności musimy zadbać, żeby poziom zaplanowanych działań nie był ani na zaniżonym, ani na zawyżonym poziomie w stosunku do osoby mającej uczestniczyć w tym procesie. Wówczas zwiększamy szansę, że czas tak spędzony będzie nie tylko sprzyjał niwelowaniu (występujących u niektórych uczestników) zaburzeń bądź trudności, ale będzie kojarzył się również z przyjemnością, relaksem...

  Kluczowa wydaje się też zasada by osoba prowadząca dostosowała realizację zajęć do własnych kwalifikacji, zdobytej wiedzy teoretycznej oraz doświadczeń praktycznych. Mądry biblioterapeuta nigdy nie zdecyduje się na wprowadzanie intuicyjnych działań (nie popartych gruntowną wiedzą). Działań nieadekwatnych do sytuacji, które bezpośrednio mogą zaszkodzić. Biblioterapia realizując terapeutyczne cele wymaga odpowiedzialności, lecz jest wspaniałą metodą pozwalającą na udzielanie wsparcia psychicznego za pomocą literatury!

  Zajęcia biblioterapeutyczne cechuje ogromna różnorodność, ale już uczestnictwo w tych najpowszechniejszych o charakterze relaksacyjnym są bardzo atrakcyjne. Biblioterapia to naprawdę fascynujące zagadnienie, m.in. dlatego, że książki mają uzdrawiającą moc. Sprawdźcie sami!

  Jeżeli chcecie dowiedzieć się co nieco o biblioterapii w praktyce przeczytajcie artykuł "Biblioterapia jako metoda pracy z dziećmi z zaburzeniami ze spektrum autyzmu" opublikowany w śląskim kwartalniku naukowym "Bibliotheca Nostra" 2019, nr 4 (58), s. 30-47, http://www.bibliothecanostra.awf.katowice.pl/

  Może po zapoznaniu się z treścią artykułu postanowicie dowiedzieć się czegoś więcej... Zachęcam...

  E. M. Mrowiec


  Źródło zdjęcia: https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn%3AANd9GcQ3aSCDwL5HoID7lWJ5P315rS4ul3t3Vu0D2A&usqp=CAU

Projekt: mgr Tadeusz Gajdzica e-mail:tadeusz.gajdzica@poczta.internetdsl.pl